بخونید، خونده بشید!
درباره ما
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
درباره ما
 

 

موضوع آزاد یک «موتور جستجوی اکتشاف» (Discovery Engine) است که محتوای خواندنی را از سرتاسر وب فارسی گردآوری می‌کند و با استفاده از اصول Peer-Sourcing  و Social Networking  در اختیار کاربران می‌گذارد. کاربران موضوع آزاد می‌توانند به کمک ابزارهای موجود، خوراک محتوایی‌ای که دریافت می‌کنند را شخصی‌سازی کنند تا فقط مطالبی را ببینند که با سلیقه‌شان سازگار است.


کاربران موضوع آزاد می‌توانند:

  • موضوعات مورد علاقه‌شان را ساماندهی کنند.

  • وبسایت‌ها، مجلات و برندهای موردعلاقه‌شان را دنبال کنند.

  • اشخاص و نویسنده‌های مورد پسندشان را دنبال کنند.

 


بمباران اطلاعات یعنی چه؟

خیلی وقته که  بشر حس می‌کنه که داره با اطلاعات بمباران می‌شه. شاید اولش یک‌جایی حوالی یونان بود، یا شاید ایتالیای رنسانس یا وقتی که ماشین چاپ اختراع شد. وقتی بشر با انبوه کتاب‌ها مواجه شد، ناخودآگاه ترسید و احساس کرد که هرگز نمی‌تونه همه‌چیزهایی که نوشته شده رو بخونه و همین باعث دلسردیش شد.

 بشر قرن بیستمی‌ هم محکوم به حمل حجم عظیمی از اطلاعات شد که هیچوقت فرصت نکرد همه‌شون رو بررسی کنه و بالاخره حس فاتحانه‌ی آدم‌ها از بین رفت و همه قبول کردن که کسی نمی‌تونه همه‌چیز رو لمس کنه و همه چیز رو تماشا کنه و همه چیز رو بشنوه.  

 

 نهایت امکانات، باعث نهایت محرومیت میشه.

استانیسلاو لم - کتاب یک دقیقه‌ی بشریت

 

قرار بود اینترنت و کامپیوتر توی جمع‌آوری و دسته‌بندی اطلاعات به آدم‌ها کمک کنن اما با دیجیتال شدن زندگی، سرعت تولید اطلاعات جدید از بس زیاد شد که ما وارد عصری شدیم که میشه بهش گفت «عصر سرریز داده‌ها».

توی این عصر جدید، اطلاعات از بس زیاد شدن که بشر هرگز نمی‌تونه یک نظم منطقی پیدا کنه که بتونه تشخیص بده که چی رو دوست داره و از چی بدش میاد. کار به جایی رسید که دانشمندها برای این بیماری اسم هم گذاشتن: اضطراب اطلاعاتی (Information Anxiety) یا حتی سندرم خستگی از اطلاعات (Information Fatigue Syndrome).

 توی همچین وضعیتی خیلی طبیعیه که «صدا به صدا نرسه» و خیلی از چیزهای خوب هم زیر دست و پا گم بشن.  


مطالعه‌ی وب فارسی سخت شده!

اگه به وب فارسی یک نگاه اجمالی بندازیم می‌بینیم که موتورهای جستجویی که قرار بوده سرایدار عمارت بزرگ اینترنت باشن، خودشون اسیر هرزآگهی‌ها شدن و خیلی از سایت‌ها هم به جای تمرکز روی مخاطب‌هاشون، ترجیح دادن که با انواع و اقسام فریب‌کاری‌ها رتبه‌ی صفحاتشون رو بالا ببرن و با تقلب بازدید‌کننده بگیرن.

از طرف دیگه شبکه‌های اجتماعی‌ای مثل فیسبوک و توییتر هم چندان نتونستن به حل این مساله کمک کنن چون هم دسترسی بهشون محدود بوده و هم اینکه خودشون هم درگیر مساله‌ی سرریز اطلاعات شدن و  حتی سایت‌های لینک‌گذار فارسی هم نتونستن روش قانع‌کننده‌ای برای دسته‌بندی و پیگیری ارائه بدن.

 

چون قلم از باد بُد دفتر ز آب
هر چه بنویسی فنا گردد شتاب 

مولانا - مثنوی دفتر اول

 

پس شاید خوندن وب فارسی حتی از خوندن وب عادی هم سخت‌تر باشه. کمتر فضای رقابتی‌ای بوده که تونسته باشه ویترینی برای عرضه‌ی محتوای فارسی بسازه و کمتر ابزاری بوده که به بهبود این شرایط کمک کرده باشه. 

اما موضوع آزاد می‌خواد دنبال کردن وب فارسی رو از همیشه ساده‌تر کنه. موضوع آزاد می‌خواد با امکاناتی که برای سازماندهی در اختیار مخاطبینش می‌ذاره، توجهات رو به جاهایی که درستن معطوف کنه. تحریریه‌ی موضوع آزاد با همین نیازسنجی، هر روز وب فارسی رو رصد می‌کنه و دنبال نوشته‌های «خوندنی‌» برای همه‌ی  سلایق می‌گرده. ما تمام سعی‌مون رو می‌کنیم  که چیزایی که حتما باید بخونین رو بهتون یادآوری کنیم و گلچینی درست کنیم که اقلا به یکبار اسکرول کردن بیارزه.

این تازه شروعشه!

موضوع آزاد یعنی خلاصه‌ی وب فارسی!
 

کنترل می‌کنی

با سیستم شخصی‌سازی موضوع آزاد موضوعاتی که به سلیقه‌ت می‌خورن رو دنبال کن تا اون مطالبی که احتمالا دوست داری رو توی صفحه‌ی شخصیت ببینی. 

 

کشف می‌کنی

ما همیشه دنبال سایت‌های خاص می‌گردیم و تلاش می‌کنیم مطالب و منابعی رو بهتون معرفی کنیم که از مواجهه باهاشون لذت ببرید.

 

راحت می‌خونی

رابط کاربری ساده و مینیمال ما برای یک مطالعه‌ی راحت بهینه شده. تجربه‌ی کاربری شما برای ما خیلی مهمه و ما هرگز نمی‌خوایم که با انبوه تبلیغات تمرکز شما رو به هم بزنیم.

 

ذخیره می‌کنی

یکی از خوبی‌های موضوع آزاد اینه که اگه یک مطلب یا یک لینک نظرتون رو جلب کرد خیلی راحت می‌تونید علامت بزنیدش و سر فرصت بخونیدش.

 

همخوان می‌کنی

شما می‌تونید خیلی ساده مطالب ما رو برای دوستاتون توی فیسبوک و توئیتر و یا حتی تلگرام و ایمیل به اشتراک بذارید.

 

جستجو می‌کنی

موضوع آزاد امکانات متنوعی برای جستجو داره تا بدون اینکه وقتتون تلف شه چیزهایی که دنبالش هستید رو پیدا کنید.

این تازه شروعشه!

اینجا راحت‌‌تر می‌خونی، راحت‌تر خونده می‌شی

همین حالا شروع کن!
با ما مخاطبی که می‌خوای رو پیدا می‌کنی
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.