بخونید، خونده بشید!
محمد بن سلمان، اردوغان و قاشق‌چی
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
محمد بن سلمان، اردوغان و قاشق‌چی
10 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
محمد بن سلمان، اردوغان و قاشق‌چی

برایم عجیب بود که چرا آقای قاشق‌چی را زنده‌زنده تکه‌تکه کرده‌اند. مگر کشتن کار سختی‌ست؟ چرا اینقدر باید به خودشان زحمت بدهند. تنها فکری که به نظرم رسید این بود شاید محمد‌بن ‌سلمان می‌خواسته قلب و جگر قاشق‌چی را تروتازه کباب کند. برای همین با هواپیما آمده و با هواپیما رفته‌اند. و چمدان‌ها به یخچال مجهز بوده‌اند. من هم مانند بسیاری سریال هانیبال را دیده‌ام. حتما محمدبن‌سلمان هم دیده است.

می‌گویند امپراطوری عثمانی بر قلمرویی از عرب‌ها حکومت می‌رانده و اردوغان می‌خواهد که ترکیه آن موقعیت تاریخی را دوباره به دست آورد و رقیبش سعودی‌ها هستند. بیشتر، خیلی بیشتر پول دارند و از نقطه نظر استراتژیک هم بنده اسراییل و ایالات متحده امریکا. در حالی که ترکیه اردوغان به عزلت رانده شده. عنصر سیاسی مذهبی هم این دو را از هم جدا می‌کند. اخوان‌المسلمین و وهابیت. 

وقتی سعودی‌ها رابطه‌شان را با قطر قطع کردند، ترکیه ارتشش را فرستاد تا سعودی‌ها به قطر حمله نکنند. و این به اردوغان حمایت پولی‌ای را امکان داد که در آن روزها لازمش بود. عوضش سعودی‌ها صدها میلیون دلار به کردها کمک کردند و امریکا از آنها استفاده می‌کند تا شمال سوریه را تحت اشغال داشته باشد. این کردها دشمن ترکیه‌اند. 

محمد‌بن‌سلمان بهانه خوبی به دست ترکیه داده اما اردوغان به حمایت امریکا نیاز دارد. آزادی پاستور امریکایی، جاسوس سیا. اما ترامپ سیاست خاورمیانه‌اش را بر پایه رابطه خوب با عربستان سعودی ریخته. 

قاشق‌چی مأمور دو جانبه بوده، یکی از قدیمی‌ترین مأموران آمده از اخوان‌المسلمین. وقتی در بیست ساله‌گی در امریکا درس می‌خوانده، عضو مخفی اخوان‌ها بوده. 

می‌گویند در برنامه‌های امریکایی افغانستان، عربستان سعودی و پاکستان شرکت داشته، با بن لادن در افغانستان و سودان ملاقات داشته و با او مصاحبه کرده. مورد حمایت وزارت امنیت سعودی‌ها بوده. در بسیاری از پروژه‌ها در افغانستان و سودان و الجزایر شرکت داشته. 

به هنگام بهار عربی از اخوان‌ها پشتیبانی کرده. مطابق با تغییر نظام مورد نظر هیلاری کلینتون و اوباما. بعد از سقوط مبارک و به قدرت رسیدن مرسی، سعودی‌ها متوجه خطر می‌شوند و به ضد انقلاب کمک مالی می‌کنند. در زمان سلطنت سلمان و پسرش اخوان‌ها سرکوب می‌شوند. قاشق‌چی حمایت آنها را از دست داده از عربستان خارج می‌شود. دوستانش به او کمک کرده و او مقیم امریکا می‌شود. سردبیر واشنگتون پست او را استخدام می‌کند. مطالبی به زبان عربی و انگلیسی علیه رهبران سعودی می‌نویسد. اخیرا برنامه‌ای را در نظر داشته که با حمایت و مهار سیا انقلاب مخملی در عربستان برانگیزد. به همراه روشن‌فکران و اصلاح‌طلبان اسلام‌گرا به نام دمکراسی برای دنیای عرب امروز. در نظر داشته که سازمانی برپا کند که حافظ آزادی بیان باشد. می‌خواسته سایتی اقتصادی هم راه بیاندازد. می‌خواسته اسلام‌گراها را در این پروژه مشارکت دهد. در ماه ژانویه گروهش را در امریکا تشکیل داده. 

قاشق‌چی دوستان زیادی در ایالات متحده امریکا دارد. نئو لیبرال‌ها و نئوکان‌ها از حمایت او از بهار عربی راضی بودند. خیلی از اعضای کنگره او را به شخصه می‌شناسند. آنها مجازات سعودی‌ها را در زیر پا گذاشتن حقوق بشر در مجلس خواستار شدند. خیلی‌ها از حضور در کنفرانس داووس صحرا سرباززدند. ترامپ تحت فشار است. تا سعودی‌ها و بخصوص محمد‌بن سلمان را تنبیه کند. اما سیاست ترامپ در خاورمیانه به آنها وابسته است. ام ب اس خرج اشغال سوریه را به امریکایی‌ها می‌دهد. داماد ترامپ دارد طرح و نقشه صلح را برای ناتان‌یاهو می‌ریزد با تشویق سعودی‌ها. تحریم‌های ایران نمی‌تواند اجرا شود اگر نفت عربستان جای نفت ایران را نگیرد. باید به سعودی‌ها اسلحه بفروشد. به آنها برای اینکه درافغانستان به شکست نخورند نیازدارد  و در نهایت برای ترامپ افتضاح قاشق‌چی یکی دیگر از جنجال‌ها و توطئه‌های ضد ترامپ خواهد بود. 

یکی از مدیران سابق سیا و ازدشمنان ترامپ، فشار می‌آورد که تاج از سر ام ب اس برداشته شود. گفته از آنجا که سعودی‌ها را می‌شناسد چون با آنها کار کرده وپنج سال در عربستان زندگی کرده می‌داند که چنین برنامه‌ای بدون اجازه رهبران سعودی ممکن نبوده. گفته مطمئن است که سازمان جاسوسی می‌تواند دقیقا بفهمد که چه بر سر این روزنامه‌نگار آمده است. این جنایت نمی‌تواند بدون پاسخ ترامپ و کنگره بماند. ممنوعیت فروش سلاح به عربستان. قطع روابط امنیتی، جاسوسی میان امریکا و عربستان. 

سعودی‌ها هم ساکت نمی‌نشینند و هر مجازاتی، پاسخی در خور خواهد داشت. ریاض صاحب نفت خود است و قیمت هر بشکه به صد به دویست و بیشتر دلار خواهد رسید. نفت می‌تواند با ارزی دیگر غیر از دلار فروخته شود. و اینها خاورمیانه و دنیای مسلمان را به آغوش ایران که به عربستان نزدیک خواهد شد تا به امریکا خواهد اداخت. امریکایی‌ها از بازار عربستان دور خواهند شد. 

واقعیت این است که اگر امریکا عربستان را تحریم کند حکم مرگ خود را صادرکرده است. دلار امریکا به توافق مخفی ۱۹۷۴ وابسته است که نفت‌دلار را به اوراق بهادار خزانه امریکا تبدیل می‌کند. باقی چاه‌های نفت در دست شیعیان است. 

باید راهی پیدا کرد. بهتر است که شاه سلمان پسرش را بیرون کند. نایف را جایش بنشاند که آدم سیا است. اما اگر سلمان نپذیرد؟ سعودی ها از اردوغان خواسته‌اند که با هم تحقیق و تفحص کنند. شایعه شده که پنج میلیارد دلار هم عجالتا پیش‌نهاد داده‌اند. شاه حاکم مکه را فرستاده ترکیه تا به توافقی برسند. فرانسه و انگلیس و آلمان هم طالب توافقند. 

اما برای اردوغان و محمد‌بن‌سلمان مسئله گسترده‌تر از ماجرای قاشق‌چی‌ست. هم تاریخی‌ست و هم استراتژیک و هم شخصی.

ام ب اس اما یاری دارد که می‌تواند به ترامپ کمک کند که راهی پیدا کند. اسراییل. معاون انجمن مطالعات استراتژیک بیت‌المقدس گفته: به نفع ما نیست که موقعیت سعودی‌ها در امریکا سست شود.


این مقاله که قبلا در کانال خوابگرد و سایت نیشابور منتشر شده بود از مجموعه مقالات برگزیده وب فارسی است که در موضوع آزاد بازنشر می‌شود.

نویسنده
نیشابور
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
احسان رضایی احسان رضایی 1526 خواننده / 11 دقیقه مطالعه | 2 ماه پیش
img-content
فرزین سوری فرزین سوری 1287 خواننده / 8 دقیقه مطالعه | 2 ماه پیش
img-content
4006 خواننده / 20 دقیقه مطالعه / 2 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.