بخونید، خونده بشید!
از قاشق‌چی تا خاشگچی
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
از قاشق‌چی تا خاشگچی
6 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
از قاشق‌چی تا خاشگچی

در رسانه‌های آلمان بحث داغی در باره اسم درست روزنامه‌نگار سعودی که در کنسولگری کشورش در استانبول تکه تکه شد در‌گرفته است، بحثی که راه به تاریخ برده و این‌که چگونه خود این نام سایه‌ای از مناسبات ترکیه (عثمانی) و عربستان را بازتاب می‌دهد.

و به یاد آورده‌اند که واژه‌ی ترکی قاشق (Kaşık) در هر سه زبان ترکی و فارسی و صربی رایج است و با پسوند «چی» که به آن وصل شده و در عربی به ج تغییر یافته، معنای قاشق‌ساز می‌دهد و بی‌بی‌سی هم نهایتاً ترجیح داده که  اسم را «خاشگچی» تلفظ کند. 

و باز در این بحث‌ها به یاد آورده شده که اجداد قاشقچی یا خاشقجی از قلمرو عثمانی (ترک) بوده‌اند و پدربزرگ خاشقچی پزشک شخصی عبدالعزیز بن‌سعود، بنیانگذار عربستان بوده است و به این ترتیب، جنایت کنسولگری استانبول عملا به معنای این است که نوه‌ی عبدالعزیز نوه‌ی پزشک عبدالعزیز را کشته است.

و باز تصریح شده است که اگر  عربستانی وجود دارد و دربار سعودی خود را خادم حرمین شریفین لقب داده، عمدتا به فروپاشی امپراطوری عثمانی در پایان جنگ جهانی اول برمی‌گردد، وگرنه تا آن زمان این استانبول بود که مسئولیت اداره‌ی مکه و مدینه را عهده‌دار بود.

و همین تاریخ است که سبب می‌شود هنوز هم ناراضیان حکومت سعودی، خود را در ترکیه در امن و امان احساس ‌کنند؛ احساسی که برای خاشقجی بقا نیافت و عربستان به به فجیع‌ترین شکل، ناامنی را جای آن نشاند.

این بحث نهایتا به این‌جا منجر شده که شاید زیر و بم نام خاشقجی برای شهروند آلمانی‌ مهم نباشد و نامی غریب و بی‌مسما تلقی شود، ولی دو سه میلیون ترک و چند صدهزار عربی که در آلمان زندگی می‌کنند این حق را دارند که از رهگذر تلفظ درست این نام در رسانه‌ها، از جنبه‌ی تاریخی مسئله هم آگاه شوند؛ نه تنها آن‌ها که، چه بهتر که، شهروند آلمانی هم.

نویسنده
حبیب حسینی‌فرد
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
احسان رضایی احسان رضایی 1360 خواننده / 11 دقیقه مطالعه | 1 ماه پیش
img-content
فرزین سوری فرزین سوری 1196 خواننده / 8 دقیقه مطالعه | 1 ماه پیش
img-content
3893 خواننده / 20 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.