بخونید، خونده بشید!
ذهن زیادی زیبا
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
ارسطو شهابی ارسطو شهابی

اهل کتاب و سفر هستم. سعی می‌کنم تاریخچه‌ی خوانده‌ها و دیده‌ها را بیشتر مستند کنم.

دنبال کن
ذهن زیادی زیبا
8 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
ذهن زیادی زیبا

آشنایی با بعضی کسان در حکم نقطه عطفی است که بعد از آن شناخت، آدم قبلی نخواهیم بود. گویی سلول‌هایت به جنبش درآمده‌اند.

 Koichi Tanaka یکی از آنهاست و آنچه کرده فرازهایی آموزنده دارد برای ما به ویژه مدرک گرایانمان، کم حوصله‌هایمان، منفی بافانمان،خانواده‌هایمان و بقیه‌مان! او یکی از سه برنده‌ی جایزه نوبل شیمی سال 2002 به دلیل توسعه روشی برای شناسایی و آنالیز ساختار ماکرومولکول‌های بیولوژیکی است. سعی خواهم داشت با به یاد داشتن عمق ناآگاهی‌ام و هدف اصلی این چند سطر وارد بحث فنی نشوم. وی اولین ژاپنی برنده نوبل بوده که پس از جنگ جهانی دوم به دنیا آمده و با چهل و سه سال سن دومین دانشمند جوان برنده این جایزه است ولی هیچ کدام از اینها موجب اشتهارش نیست.

او یک ماهه بوده که مادرش را از دست می‌دهد و هرگاه از والدین خود یاد می‌کند منظورش عمو و عمه‌ای هستند که به علت ضعف جسمانی پدرش پرورش او را عهده‌دار می‌شوند. به بیان خود "مطالعه" و "موفقیت" عباراتی ناآشنا در دوره رشدش بوده‌اند و به جای آن همواره تشویق می‌شده حتی اگر پیشرفت امور کند باشد، پشتکار را رها نکند و در اشتغال به هر کاری متعهد بوده و به جزییات توجه وافری داشته باشد. ولی تفاوت جنس نصایح مادربزرگش که بیمارگونه صرفه جو بوده را اینگونه بازگو می‌کند :" وقتی کاغذ‌های باطله را دور می‌ریختم بر من می‌تاخت که آنها دور نریزم و برای پاک کردن بینی‌ام استفاده کنم"

منحصر به فرد بودن کار تاناکا از آنجا شروع می‌شود که او بعد از تلاش زیاد برای یافتن شغل سرانجام جذب شرکت Shimadzu سازنده ابزار دقیق و پزشکی می‌شود و در آنجا در سمت دستیار آزمایشگاه به انتخاب مواد برای پروژه‌ای می‌پردازد و چون دانش مرتبط کافی نداشته -و چرایی آن را خواهم نوشت- با سعی و خطا کارش را پیش می‌برده! ناگهان روزی مثل داستان‌های هزار و یک شب دنیای علم اشتباهی اتفاقی رخ می‌دهد که منجر به کشف ساختاری بدیع شده و همان دستاورد همای جایزه نوبل را بر شانه هایش می‌نشاند.

حالا که به اندازه کافی صبر کردید به اصل ماجرا می‌رسیم. از شما چه پنهان آقای تاناکا مهندس الکترونیک بوده! پس بیایید از ابتدا مرور کنیم چه شد. ایشان با لیسانس درشاخه‌ای ازمهندسی برق و الکترونیک تنها برنده جایزه  نوبل شیمی(!!) هستند که از قضا کارمند بوده و مدارک دکتری و چه و چه هم نداشته و استاد دانشگاه هم نبوده.

باورش سخت است ولی این دستیار آزمایشگاه با مدرک کارشناسی سرفصل‌های کتاب تاریخ علم مدرن را از نو نوشت. آموزه‌های کودکی‌اش را به خاطر آوریم. توجه به جزییات، تعهد و پشتکار که انصافا خاص فرهنگ ژاپن نیست و دست کم در حد متون تاریخی، پدران ما هم از آنها نوشته‌اند. و افسوس که در بین آشنایان من سه چهار نفری هستند که نه از روی علاقه به علم که یکی از ترس نرفتن به خدمت سربازی و دیگری از ترس نرفتن به خانه بخت سنگر علم و دانش راسال‌ها رها نکردند و اگر قسمت شود در ترافیک چند ساعته جاده چالوس نواقص صنعت و نظام آموزشی را به شور گذاشته و البته آنها هم به نوعی سرفصل‌های کتاب تاریخ علم مدرن را از نو می‌نویسند.

با جملاتی که خود تاناکا در انتهای بیانیه اخذ جایزه‌اش گفت این نوشته را پایان می‌دهم:

"اطمینان دارم برنده شدن جایزه نوبل بر زندگی‌ام اثر می‌گذارد. مثل تعجب خوشایندی که رسیدن به نتیجه‌ای غیر منتظره در آزمایشگاه باعثش می‌شود. امیدوارم بعد از این جایزه باز هم بتوانم به لذت بردن از زندگی‌ام به روال طبیعی گذشته ادامه دهم. مایلم بتوانم درجایگاه یک مهندس مسیر زندگی‌ام را طی کنم."

نویسنده
ارسطو شهابی
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
ارسطو شهابی ارسطو شهابی 8 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
ارسطو شهابی ارسطو شهابی 1137 خواننده / 6 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
like1K
tag
ارسطو شهابی ارسطو شهابی 1265 خواننده / 12 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
احسان رضایی احسان رضایی 1370 خواننده / 11 دقیقه مطالعه | 1 ماه پیش
img-content
فرزین سوری فرزین سوری 1206 خواننده / 8 دقیقه مطالعه | 1 ماه پیش
img-content
3904 خواننده / 20 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.