بخونید، خونده بشید!
روایتی از صد و چهارده سالگی یک عکس
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
عرفان کسرایی عرفان کسرایی

ژورنالیست علمی

دنبال کن
روایتی از صد و چهارده سالگی یک عکس
8 دقیقه مطالعه / 5 ماه پیش
img-content
روایتی از صد و چهارده سالگی یک عکس

در صفحات ابتدایی کتاب مکاتبات شرودینگر(عنوان آلمانی:Eine Entdeckung von ganz außerordentlicher Tragweite) به عکس جالبی برخوردم. یک عکس ظاهرا ساده خانوادگی، سیاه و سفید با ژست های قدیمی از سال 1904 که البته چندان هم معمولی و ساده نیست. این عکس بخش مهمی از تاریخ فیزیک جدید در قرن بیستم را در خود جای داده است. اروین شرودینگر در این عکس، دومین نفر ایستاده از سمت چپ جوانی است در آستانه شروع تحصیلات به همراه پدر و همچنین خانواده مادری. پدربزرگ او Hofrat Alexander Bauer کلاه به دست و نشسته در جلوی تصویر و دو دخترش مینی (املی) بامبرگر Minnie - Emély و کودکی که در آغوش گرفته (هلگا بامبرگر) و در سمت راست تصویر نیز مادر شرودینگر Georgina Bauer نشسته. از این جمع همگی درگذشته اند. تنها فردی که به نظرم رسید چه بسا هنوز زنده باشد نوزادی است که خاله شرودینگر در بغل دارد. هلگا بامبرگر. اما یک محاسبه و برآورد ذهنی ساده نشان می داد این نوزاد اگر امروز زنده باشد تقریبا باید 115 ساله باشد. صد و پانزده سال البته شدنی است و محال هم نیست. اما جستجوی بیشترنشان داد که هلگا بامبرگر، همان نوزاد در عکس در تاریخ نهم دسامبر 1937 در وین درگذشته است. یعنی در سن 33 سالگی. او با فردی به نام آدولف روپولت Adolf Roppolt ازدواج کرده بود و فرزند دختری هم داشت. دختری به نام Emmy Georgie Bamberger که البته او نیز در سال 2008 درگذشته اما پسری داشته به نام دکتر آندریاس کرافک Andreas Krafack که هنوز در قید حیات است و در وین اتریش زندگی می کند.

هلگا بامبرگر کودک همراه با پدربزرگ

 

هلگا بامبرگر در کودکی

 

هلگا بامبرگر(زن جوان سمت چپ تصویر) به همراه مادر و دخترش Emmy Georgie Bamberger

 

بنابراین دکتر آندریاس کرافک، نوه همان نوزادی است که در عکس خانوادگی شرودینگر در سال 1904 دیده می شود. به عبارت دیگر از بین افراد داخل این عکس، فقط نوه آن نوزاد در قید حیات است. یعنی نوه دخترخاله شرودینگر.

Andreas Krafack نوه همان نوزادی که در عکس سال 1904 دیده می شود

 

اما برگردیم به خود شرودینگر. شرودینگر زندگی خانوادگی عجیبی داشته است. او در ششم آوریل 1920 با آنه ماری برتل Annemarie Bertel ازدواج کرد لیکن از او هیچ فرزندی نداشت. شرودینگر با هیلدگونده مارچ، همسر دوست و همکارش آرتور مارچ ارتباط داشت و آنه ماری برتل (همسر شرودینگر) نیز با هرمان ویل Hermann Weyl. اما شرودینگر از رابطه خود با هیلدگونده مارچ فرزند دختری هم داشت به نام روت براونیتسر Ruth Braunizer. دختری که جمع آوری نامه های شرودینگر مدیون اوست. روت براونیتسر دختر شرودینگر اما متاسفانه حدودا یک ماه پیش در سن 84 سالگی در آلپباخ (شهری که شرودینگر نیز در آن مدفون است) درگذشت.

آگهی ترحیم دختر شرودینگر

 

Ruth Braunizer همان است که بخش بزرگی از حدود ۲۹۴ نامه شرودینگر با ۳۴ نفر از همکاران و دوستان اش در باره مکانیک موجی به عنوان میراث در خانه او به جا مانده بود. نامه هایی که در ایسنبروک Innsbruck در خانه دختر شرودینگر نگهداری می شد. شهری نزدیک آلپباخ! یعنی همان جایی که شرودینگر در ۵ سال آخر عمرش اغلب در آنجا به سر برده بود. تا اینجای کار شاید به نظر برسد جز نوه دختر خاله شرودینگر (یعنی دکتر آندریاس کرافک) کسی را که به نوعی به آن عکس ربط پیدا کند نمی توان یافت. تقریبا همین طور است. اما روت براونیتسر (دختر شرودینگر از رابطه خارج از ازدواج او با هیلدگونده مارچ) که همین یک ماه پیش در گذشت، دختری دارد به نام ورنا توماسیک Verena Tomasik. بنابراین نوه شرودینگر که به گفته خود گربه هم دارد، اگر چه ربطی به آن عکس تاریخی پیدا نمی کند اما یکی از شخصیت های این داستان تاریخی است. او به عنوان مترجم درEuropean Forum Alpbach مشغول به کار است.

Verena Tomasik نوه شرودینگر

 

ورنا می گوید شخصا شرودینگر (یعنی پدربزرگ اش) را ندیده و در چهارم ژانویه 1961 یعنی روزی که شرودینگر در گذشته ، یک نوزاد بیست روزه بوده است. او به همراه همسر و پسر 16 ساله اش موریتس در وین زندگی می کند و به گفته خودش هر از گاهی هم به آلپباخ و مزار پدربزرگ اش شرودینگر سر می زند. ورنا می گوید که پسرش مورتیس هم هنوز علاقه ای به فیزیک ندارد و در پاسخ به توریست هایی که از معادله شرودینگر (که بر مزار شرودینگر حک شده) می پرسند پاسخی برای گفتن ندارد. ورنا می گوید اینکه چطور پدربزرگش گربه را مثال زده برایم روشن نیست. خود شرودینگر گربه نداشته بلکه دو سگ نگهداری می کرده است. تنها ربط شرودینگر به گربه می تواند این باشد که مادر ورنا (دختر شرودینگر که اخیرا درگذشت) گربه ای به نام آرتمیس Artemis نگهداری می کرده است.

مزار شرودینگر و معادله مشهور که او بر آن نقش بسته است

 

ورنا می گوید بر خلاف آنچه که به نظر می رسد و نام همسر شرودینگر آنی Annie هم بر مزار شرودینگر نقش بسته، پیکر آنی در این مزار نیست. بر اساس یک سنت آلپباخی ها استخوان های هر قبر پس از 21 سال جمع می شوند. اما برای شرودینگر در این بین استثناء قائل شده اند و کاری به مزارش نداشته اند.

نویسنده
عرفان کسرایی
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
عرفان کسرایی عرفان کسرایی 7 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
img-content
like3K
tag
عرفان کسرایی عرفان کسرایی 3653 خواننده / 3 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
14 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
img-content
ارسطو شهابی ارسطو شهابی 10 دقیقه مطالعه | 1 ماه پیش
img-content
محمدرضا ایدرم محمدرضا ایدرم 1435 خواننده / 10 دقیقه مطالعه | 1 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.