بخونید، خونده بشید!
ردی بر ماندگاری مدیران کهنسال
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
خضر شمسی خضر شمسی

دکتری جغرافیا و برنامه ریزی شهری. با بیش از 50 مقاله علمی در مجلات و همایش بین المللی و ملی در زمینه های تخصصی و عمومی.
پژوهشگر، نویسنده و شاعر

دنبال کن
ردی بر ماندگاری مدیران کهنسال
9 دقیقه مطالعه / 10 ماه پیش
img-content
ردی بر ماندگاری مدیران کهنسال

تاریخ نشان داده است که اکثر یاران پیامبر اکرم (ص) را جوانان تشکیل می دادند و چنان شیفتۀ اخلاق نبوی و جذب زیبایی های اسلام می شدند که در همۀ شرایط با پیامبر همرأیی و همراهی می نمودند و اهل جهاد، اجتهاد، ایثار و نثار تا مرز شهادت می شدند. پیامبر (ص) نیز با جوانان مشورت کرده به آنها میدان و مسئولیت می داد چه در عرصه های فقهی و دینی مثل معاذ بن جبل، چه در عرصه های سیاسی و اجتماعی مثل اسید بن حُضیر و چه در جریان های نظامی و جنگی مثل اُسامه بن زید و این تاکتیک و استراتژی منطقی و مدبرانه پیامبر اسلام در علم و عمل باب جذب جوانان به اسلام و مسئولیت شد.

‌‎درحقیقت همین جوانان لشکریان اسلام برای دفاع و فتوحات امت اسلام بودند، و همین‌ها دیوار مستحکمی حصن اسلام را تشکیل می‌دادند. همین‌ها بودند که اسلام را دراروپا تا به (ارمنستان) و (بلگراد) و (حدود فرانسه) رساندند. همین‌ها بودند که دولت پهناور و متمدن (اندلس اسلامی) را بر مخروبه‌های (واندلوسیا) تأسیس کردند.همین جوانان بودند که درفش اسلام را درفضای (هند)، (چین) و (افریقا) به اهتزاز درآوردند. همین جوانان بودند که درمقابل (جنگهای صلیبی) جهاد کردند و نگذاشتند شرق متمدن اسلامی زیر تسلط لشکریان (صلیبی) برود که خود از تاریخ خود به (زمانه های تاریکی) نام می برند.

‌همین جوانان بودند که لشکریان (انگلیس) را از سرزمینهای اسلامی بیرون راندند، و همین‌ها بودند که بساط ظلم امپراطوری سرخ کمونیزم را از جهان برچیدند. وبلآخره همین‌ها بودند و هستند که شاخهای غرور غرب را از بیخ کندند، و زور یگانه ابرقدرت نظامی جهان (امریکا و ناتو) را به چالش بردند، و مردانه وار در مقابل غرب در میادین جنگ و فکر میجنگند. پس  از همین رو غرب آنها را هدف قرار داده، و سعی می‌کند آنها را منحرف ساخته و هر چه می‌گذرد بر فاصله آنها و حاکمیت فاصله بیاندازد.

‌در نهایت پلان بکار انداختن جنگ فکری منظم علیه مسلمانان را (لویس نهم) پادشاه فرانسه زمانى طرح نمود که موصوف در مصر در سال (۱۲۵۰) میلادی  در جنگ (منصوره) بعد از شکست و زبون شدن لشکر فرانسه به دست مسلمانان اسیر شد، و سپس در بدل فدیۀ  بزرگى رها شد. (لویس نهم ) در دوران اسارتش به این نکته غور و تعمق می‌نمود که چرا مسلمانان با وجودکمبود وسائل مادى وعسکرى همیشه برکفار پیروز میشوند؟

‌پیشگامان انقلاب اسلامی همه جوانان بودند کمتر اطلاعیه‌ای در آن زمان از حضرت امام منتشر شده است که دعوت از جوانان در آن نباشد. به طوری که پس از انقلاب در دوران جنگ تحمیلی هم جوانان محور مقاومت بوده و فرماندهان جنگ هم اکثریت در سنین پائین قرار داشتند و آن دفاع مقدس را رقم زدند. اما متاسفانه پس از جنگ تحمیلی روند جوانگرایی تغییر کرد و از آن پس مدیران و مسئولان به سوی مسن شدن حرکت کرده است.به طوری که در نظامی که روزی جوان بیست ساله معاون وزیر و استاندار و فرمانده لشکر بوده است امروزه حتی تصور معاون فرماندار و رئیس ادارات شهرستان های کوچک برای افراد زیر ۴۰ سال هم دور از واقعیت و غیر ممکن شده است.

‌اسحاق جهانگیری معاون اول دولت‌های یازدهم و دوازدهمِ اصلاحات اینگونه به مصاف ایده جوانگرایی می‌رود طوری که عنوان می‌کند: «ما به تعداد کارمندان دولت ژاپن در ایران مدیر داریم نزدیک به دویست هزار مدیر در دولت و مشاغل‌ وابسته به فعالیت مشغولند». کشوری که اگر قطره‌ای از آسمانش فروافتد کله مدیری را خیس می‌کند را چه به بذل و بخشش مدیران.

‌یاسر جبرئیلی از مدرسان اصولگرایی، اینگونه جوانگرایی در عصر کنونی ایران را به باب تعریف برده است؛ «کی گفته در سکان مدیریت کشور جوانگرایی انجام نگرفته، مگر نمی‌بینید که فرزندان و دامادهای مدیران کهنسال یکی پس از دیگری جایگزین می گردند»، راست می‌گوید، ژن‌هایی لوکس که سالهاست در فرنگ آموزش کیاست می‌بینند این روزها در هنگامه‌های فراغت پاپا به دیار مادری بر‌می‌گردند تا وظیفه سنگین ریاست را که چهل سال است روی دوش پدر سنگینی می‌کند بر زمین نهند.

‌به طور کلی صحنه ایران و جهان امروز مانند مسابقه کشتی است که حریف هر چه نیرو و جوان دارد به میدان آورده ولی در جبهه ما صفی از پیرمردان تشکیل شده است که به نوبت خاک می شوند. راهکار پیشنهادی این است که ابتدا زمینه کشف استعدادهای جوانان و زمینه جلب مشارکت آنها در مدیریت کشور فراهم شود و سازمان ها و نهادهای اجرائی کشور هم به یک بلوغ فکری در زمینه توجه بیشتر به جوانان برسند و افرادی که یک دوره کار و فعالیت نموده اند و به اصطلاح بازنشسته شده اند دیگر جهت کار و فعالیت اجرائی اقدام ننمایند تا زمینه مشارکت جوانان در مدیریت کشور فراهم گردد.

نویسنده
خضر شمسی
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
خضر شمسی خضر شمسی 10 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
خضر شمسی خضر شمسی 8 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
خضر شمسی خضر شمسی 10 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
امیرحسین خالقی امیرحسین خالقی 9 دقیقه مطالعه | 1 ماه پیش
img-content
14 دقیقه مطالعه / 5 ماه پیش
img-content
ارسطو شهابی ارسطو شهابی 10 دقیقه مطالعه | 5 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.