بخونید، خونده بشید!
دارالمـجانین
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
رامبد خانلری رامبد خانلری

داستان‌نویس و روزنامه‌نگار

دنبال کن
دارالمـجانین
10 دقیقه مطالعه / 7 ماه پیش
img-content
کرگدن کرگدن
مجله هفتگی کرگدن
دنبال کن
دارالمـجانین

«دیدار با شهر تاریخی گاتهام»؛ آرزوی من این است که یک روز روزنامه را بردارم و به این آگهی بربخورم. گاتهام شهری خیالی است که بیشتر از هر جایی در دنیا به نیویورک شباهت دارد و این شباهت تا حدی زیاد است که برخی با خود خیال می‌کنند گاتهام نام قدیمی نیویورک‌سیتی است؛ جایی که ای‌کاش وجود داشت و می‌توانستم برای چند ساعت در کوچه پس‌کوچه‌هایش قدم بزنم.

بتمن در میان قهرمانان کتاب‌های کمیک‌استریپ یک تافته جدابافته است. بتمن تنها قهرمانی است که در دنیای داستان‌هایش تنها نیست، جذاب‌ترین لباس قهرمانی را دارد و ماشین بانمکی دارد. بروس وین، یعنی هویت بدون نقابش، هم به اندازه بتمن نقاب‌پوش دراماتیک و جذاب است. شخصیت‌های مقابل‌ بتمن هم به اندازه خود او بچه‌معروف هستند و محل زندگی او یعنی شهر گاتهام هم شبیه یک شخصیت در تمام لحظه‌ها حضور دارد و گاهی مانند آثار فاخر ادبیات داستانی دنیا، ماجرای بتمن به گفت‌وگوی درونی با شهر شبیه است. شهری که در خودش بتمن، جوکر، آقای پنگوئن، ریدلر، زن گربه‌ای، راس‌الغول، مترسک و... دارد باید شهر جالبی باشد؛ باید آب و خاکش چیزی داشته باشد که آدم‌هایش این‌همه پتانسیل شیطنت و هنجارشکنی دارند، حتی آدم خوب‌ها یعنی آلفرد و هاروی دنت و جیمز گوردون و بروس وین هم با نوعی از هنجارشکنی سعی در حفظ آرامش شهر دارند. بتمن، شهرش و دشمن‌هایش بیشتر از هر چیزی توانایی این ‌را دارند که اهمیت ایجاد کنند. تمام کسانی که نقش مرد عنکبوتی را بازی کرده‌اند، تمام کسانی که نقش هالک را بازی کرده‌اند و تمام کسانی که نقش سوپرمن را بازی کرده‌اند، هیچ وقت به اندازه تفاوت میان مایکل کیتون و وال کیلمر و جرج کلونی و کریستین بیل و بن افلک مهم نبوده‌اند و ایجاد بحث نکرده‌اند. این‌که جک نیکلسون جوکر بهتری بود یا هیث لجر سوالی است که در دنیای دیگر سوپرقهرمان‌ها مابه‌ازایی ندارد. انگار که بتمن آدمِ پروژه‌های گروهی است و آن‌ها نیستند. آن‌ها این‌ را برنمی‌تابند که یکی دیگر هم در کنارشان باشد، باید خودشان باشند و خودشان اما این نرمش در مورد بتمن وجود دارد. گاهی مانند «دارک نایتِ» کریستوفر نولان، بتمن در سایه جوکر می‌ماند و یا که در سایه‌ راس‌الغولی که لیام نلسن در بتمن شروع می‌کند، نقش او را بازی می‌کرد. این‌ها قوانین نانوشته بتمن هستند که به او کمک می‌کنند و او را به محبوب‌ترین و موجه‌ترین سوپرهیروی سری کمیک‌استریپ‌های دی‌سی تبدیل می‌کنند.

نویسندگان سریال گاتهام به تمام این دلایل محبوبیت آشنا هستند و در نوشتن سریال باز هم آن‌ها را لحاظ کرده‌اند. در این سریال بیشتر از همیشه با هویت شهر گاتهام مواجه هستیم و بیشتر از تمام بتمن‌ها تکنیک گفت‌وگو با شهر در آن جواب داده است. اداره پلیس گاتهام، شهرداری گاتهام، تیمارستان آرکهام و کوچه پس‌کوچه‌های این شهر این بار بیشتر از همیشه در داستان حضور دارند و تمام ماجرا به خانه بروس وین و آزمایشگاه مخفی او و مخفیگاه بدمن‌ها خلاصه نمی‌شود. در این سریال آن‌قدر با شهر آشنا می‌شویم که بعد از آن به خودمان بگوییم این شهر باید جوکر و مستر فریز و هوگو استرنج در خودش داشته باشد. نویسندگان این سریال کار خودشان را سخت‌تر از همیشه کرده‌اند و دو فصل سریال را در غیاب جوکر و بتمن پیش برده‌اند. بروس وین هست اما هنوز بتمن نشده، هنوز بچه است. سلینا کایل هم همین‌طور، هنوز دختر گربه‌ای نشده است. نویسندگان این جاهای خالی را با جیمز گوردون، هوگو استرنج و صد البته آقای پنگوئن پر کرده‌اند و در کنار این‌ها از تئو گالاوان شهردار گاتهام، آقای فریز، باربارا کین و شخصیت برساخته‌ای به نام فیش مونی هم کمک می‌گیرند. این بار قرعه به نام اسوالد کاپلبات یعنی آقای پنگوئن افتاده است و رابین لرد تیلور مانند هیث لجر در «شوالیه تاریکی» بیشتر از هر کسی در شهر گاتهام به چشم می‌‌آید و یک‌تنه تمام جذابیت ماجرا را تامین می‌کند. در این سریال مشخص می‌شود که هر کدام از این آدم‌ها از کجا آمده‌اند و چه بلایی سرشان آمده که این‌چنین شده‌اند، چه بلایی سر نیگما آمده که به ریدلر تبدیل شده، چه بلایی سر سایرین آمده و شهر چگونه آن‌ها را به چنین شخصیتی تبدیل کرده است. سریال گاتهام داستان یک شهر است. بهترین جمله‌ای که می‌توانم برای ترغیب شما به دیدن این سریال بگویم همین است؛ دیدار با شهر تاریخی گاتهام در دو فصل و 44 قسمت. 


این مقاله قبلا در هفته‌نامه کرگدن چاپ و منتشر شده است.

نویسنده
رامبد خانلری
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
احسان رضایی احسان رضایی 14 دقیقه مطالعه | 2 ماه پیش
img-content
حسن لطفی حسن لطفی 8 دقیقه مطالعه | 7 ماه پیش
img-content
بهروز غریب‌پور بهروز غریب‌پور 9 دقیقه مطالعه | 7 ماه پیش
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
رامبد خانلری رامبد خانلری 9 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
img-content
رامبد خانلری رامبد خانلری 8 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
img-content
رامبد خانلری رامبد خانلری 15 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
14 دقیقه مطالعه / 2 ماه پیش
img-content
ارسطو شهابی ارسطو شهابی 10 دقیقه مطالعه | 2 ماه پیش
img-content
محمدرضا ایدرم محمدرضا ایدرم 1559 خواننده / 10 دقیقه مطالعه | 2 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.