بخونید، خونده بشید!
در دام تکنولوژی
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
هارون یشایایی هارون یشایایی

نویسنده . تهیه کننده سینما 

دنبال کن
در دام تکنولوژی
14 دقیقه مطالعه / 10 ماه پیش
img-content
کرگدن کرگدن
مجله هفتگی کرگدن
دنبال کن
در دام تکنولوژی

در تعریفی از انسان گفته‌اند: «انسان حیوانی است دست آزاد و ابزارساز.» یعنی انسان از زمانی که سنگ آتش‌زنه را به ‌عنوان وسیله برافروختن آتش شناخت و در موارد بسیاری از آن استفاده کرد تا امروز که کامپیوتر و دنیای دیجیتال زندگی عمومی و خصوصی او را زیر و رو کرده است، با برخورداری از ودیعه عقل خدادادی و کسب تجربه‌های گوناگون، ابزارهای حیرت‌آوری چون هواپیما ساخته و به زندگی خود ابعاد تازه‌ای بخشیده و برای رسیدن به هدف خود آنچه را در طبیعت وجود داشته ساخته و پرداخته یا تخریب و نابود کرده و زندگی‌اش را سازمان داده است. از دیگر سو، از اولین روزها که انسان برای دفاع از خود یا غلبه بر دیگران نیزه‌های چوبین را وسیله کشتن یا کشته نشدن ساخت و جنگ را تجربه کرد تا رسید به عصر حاضر که بمب‌افکن‌ها سرعت نور را پشت سر گذاشته‌اند و بمب‌های اتمی، ناپالم و شیمیایی مرگ‌آفرین خود را بر سر و روی مردمی می‌ریزند که از پیشرفت ابزارسازی انسان و تکنولوژی دیجیتال اطلاع ندارند، ابزارسازی در هر دو وجه همچنان ادامه دارد. به نظر می‌رسد که پیشرفت تکنولوژی از نیازهای انسان در جنگ و صلح پیشی گرفته است و انسان مدرن که دنیای مصرف را وسیله رونق تکنولوژی می‌داند، آن را تشویق و ترغیب می‌کند.

اگر خوب به اطرافمان نگاه کنیم - در اتوبوس، مترو، خیابان، فروشگاه، موقع فیلم دیدن یا تدریس و یا انجام سخت‌ترین کارها - مردمی را می‌بینیم که حواس خود را شش‌دانگ به صفحه موبایل یا تبلتشان داده‌اند و در آن به دنبال گمشده‌شان می‌گردند. در شگفتم که این مردم قبل از داشتن این ابزارهای دیجیتال، اوقات کار یا فراغت خود را چگونه می‌گذراندند. البته جلوی پیشرفت تکنولوژی را نمی‌توان گرفت و این واقعیتی زنده پیش روی انسان معاصر است.

من و دوستانم عمر خود را در سینما گذرانده‌ایم و حرفه‌ای این کار هستیم. سینمای ایران را از زمان وجود ابتدایی‌ترین امکانات فنی آن تاکنون در حد خود می‌شناسیم. به نظر ما قدیمی‌ها، استفاده از تکنولوژی‌های جدید در عرصه سینما در کشور ما شتابزده، ناگهانی و بی‌توجه به تجارب گذشته صورت گرفته و انتقال سینمای آنالوگ به سینمای دیجیتال از بالا و دستوری شروع و اجرا و داشته‌های ارزشمند گذشته‌مان نادیده گرفته شده‌ است.

هیچ‌کس متوقع نیست در حالی که کارخانه‌های تولید نگاتیو - پوزتیو و سایر صنایع مربوط به سینمای آنالوگ در سطح جهان تعطیل شده‌اند و استفاده از سینمای آنالوگ تقریبا به تاریخ سپرده شده، ما در استفاده از شیوه منسوخ تولید همچنان پافشاری ‌کنیم. ولی متخصصین و دست‌اندرکاران سینما بر این باور هستند که می‌توانستیم نیروهای انسانی و کادر باتجربه در این حرفه (چه فناوران و چه هنرمندان) را در فاصله انتقال فناوری آنالوگ به دیجیتال آموزش دهیم تا تجربه و شناخت ‌آن‌ها از جمیع جهات در خدمت موقعیت جدید قرار بگیرد و جوانانی که به کامپیوتر و دنیای دیجیتال آگاهی و تسلط دارند، با علاقه‌مندی بیشتر به ساحت سینمای ایران وارد شوند و در کنار نسل باتجربه گذشته بهتر عمل کنند و مفیدتر باشند.

در مورد لابراتوارهای فیلمسازی - با سابقه طولانی که دارند و سینمای صد ساله میهن ما با حضور آن‌ها بالنده شده است - مسئولین مربوط به اجرای پروژه دیجیتال می‌توانستند قبل از آن‌که این واحدهای تولیدی و خدماتی - که نیروهای مفید و کارآمد داشتند - تعطیل شوند، برای مجهز کردن آن‌ها به تکنولوژی جدید، راهنمایی‌ها و یادآوری‌های لازم را ارائه و انجام دهند تا چرخ این واحدها در مسیر جدید تولید همچنان بچرخد.

واقعیت این است که با وجود امکانات دیجیتال جدید، تولیدات سالانه سینمای ایران افزایش قابل توجه یافته است. اما در این میان، افزایش کمّی تولیدات موجب نقصان کیفیت فنی و هنری فیلم‌ها شده و مشخصات فنی فیلم‌ها از جمله فیلمبرداری، صدابرداری، تدوین، صحنه‌آرایی، گریم و غیره نسبت به محصولات سینمایی سال‌های گذشته عقب مانده است. وضعیت فیلم‌ها در حال حاضر از نظر هنری نیز کم و بیش چنین است.

همه می‌دانیم دنیای دیجیتال امکانات تازه‌ای برای بهبود کیفی فیلم‌ها در اختیار متخصصین و هنرمندان گذاشته و تماشاچیان را وارد دنیای دیگری در عرصه تصویر کرده است. در شرایط کنونی، هر صاحب‌سلیقه‌ای که مختصر آشنایی با سینما دارد، به خود حق می‌دهد تمام امور هنری و فنی فیلم را با یک دوربین معمولی و گاهی موبایل و استفاده از کامپیوتر شخصی سرهم‌بندی کند و سینمای نجیب و صاحب عناوینِ جهانی ما کم‌کم به سینمای شخصی افراد شناخته‌شده تبدیل می‌شود.

هنوز هم دیر نشده و تا فرصت باقی است، بهتر است مسئولین سینمایی کشور برای بهبود کیفیت فنی و هنری فیلم‌ها کلاس‌های آموزشی در حوزه فناوری‌های دیجیتال در سطوح مختلف برگزار کنند و معلمین و مدرسین آشنا به این هنر - صنعت را به آموزش دادن نسل جوان علاقه‌مند به سینما تشویق کنند تا سینمای میهن ما همچنان هویت ایرانی و جهانی خود را حفظ کند و به یاری خدا به سامان بهتری برسد.


این مقاله قبلا در دوازدهمین شماره از هفته‌نامه کرگدن در تاریخ 29 تیر 95 چاپ و منتشر شده است.

نویسنده
هارون یشایایی
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
احسان رضایی احسان رضایی 1243 خواننده / 14 دقیقه مطالعه | 5 ماه پیش
img-content
حسن لطفی حسن لطفی 8 دقیقه مطالعه | 10 ماه پیش
img-content
بهروز غریب‌پور بهروز غریب‌پور 9 دقیقه مطالعه | 10 ماه پیش
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
هارون یشایایی هارون یشایایی 7 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
هارون یشایایی هارون یشایایی 1146 خواننده / 10 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
هارون یشایایی هارون یشایایی 8 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
امیرحسین خالقی امیرحسین خالقی 9 دقیقه مطالعه | 1 ماه پیش
img-content
14 دقیقه مطالعه / 5 ماه پیش
img-content
ارسطو شهابی ارسطو شهابی 10 دقیقه مطالعه | 5 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.