بخونید، خونده بشید!
چند روایت معتبر از جلسات شورای انقلاب
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
جعفر شیرعلی‌نیا جعفر شیرعلی‌نیا

پژوهشگر تاریخی پیرامون مسائل ایران پس از انقلاب و پژوهشگر برجسته تاریخ دفاع مقدس. متولد 1357. از او کتاب‌های متعددی از جمله دایره‌المعارف مصور تاریخ جنگ ایران و عراق و روایتی از زندگی و زمانه هاشمی رفسنجانی به چاپ رسیده است.کانال تلگرام: نکته‌های تاریخی

دنبال کن
چند روایت معتبر از جلسات شورای انقلاب
11 دقیقه مطالعه / 9 ماه پیش
img-content
چند روایت معتبر  از جلسات شورای انقلاب

4روز پس از پیروزی انقلاب، چهار نفر از ژنرال‌های شاه توسط خلخالی محاکمه و اعدام شدند، چهار نفری که اتهامشان شکنجه و کشتار مردم بود. به نظر می‌رسید اغلب مردم از اعدام آن‌ها خوشحال بودند اما به‌تدریج برخی محاکمه و اعدام‌ها حاشیه‌هایی ایجاد کرد که شورای انقلاب را نیز به‌شدت حساس کرد. 22اسفند57 در جلسه‌ی شورای انقلاب، بهشتی می‌گفت تا وقتی خلخالی باشد با روحیه‌ی خاصی که دارد اوضاع سامان نمی‌گیرد. بهشتی ‌گفت خلخالی نباشد، مسئولیتش با ما. بحث به آن‌جا رسید که از امام بخواهند بدون تصویب شورا حکم اعدام داده نشود. بهشتی گفت دو نفر زودتر به قم بروند و از امام این حکم را بگیرند.
در جلسه‌ی 27اسفند بهشتی خبر داد با امام درباره‌ی وضعیت دادگاه‌ها صحبت کرده و بناست دادگاه‌ها سرعت و قاطعیت داشته باشند و البته آبرومند و محکم. بسیاری از مردم از محاکمه و اعدام سران رژیم قبل خوشحال می‌شدند. مطهری می‌گفت در محاکمه‌ها نباید نظر مردم را در نظر گرفت و «باید خودمان رعایت حقیقت و واقعیت را بکنیم» ...«اگر یک فرد مجرم مجازات نشود بهتر است که غیرمجرم مجازات شود... اگر کسی استحقاق اعدام دارد، دنیا هم نپسندد باید اعدام شود.» مطهری معتقد بود با این استدلال که گناه‌کار از تله درمی‌رود نباید بی‌گناه کشته شود. مطهری: «بعضی افراد علی‌الظاهر بناحق کشته شده‌اند بعضی به حق ولی به‌طرز ناحق کشته شدند. الان که دست شوراست مستقیم مسئول است.» بهشتی نیز به شیوه‌ی برگزاری دادگاه و محاکمه‌ی هویدا معترض بود. هاشمی پیشنهاد داد دادگاه فعلا قطع شود. مبشری با یادآوری این‌که «یادمان رفته [در رژیم سابق] چه کارهایی کرده‌اند؟ آدم را زنده‌زنده می‌سوزاندند» معتقد بود خلخالی ظلم نکرده و به انقلاب کمک کرده است. طالقانی این نظر را قبول نداشت و مطهری هم می‌گفت با این طرز محاکمه، از شمرها امام حسین درست کرده‌اند. 
در یکی از جلسات مهندس سحابی سعی کرد قدری از نگرانی‌ها کم کند و گفت: «انقلاب که نظم و قاعده ندارد. روسیه 12سال کشتار داشته، زود ناامید نشوید. دوم این‌جا انقلاب است و انتقال مسالمت‌آمیز نیست. صددرصد تاکید دارم کارها منظم باشد ولی نباید زیاد ناراحت شد. دولت از زودگرفتن و زودکشتن ناراحت است، درست، ولی طرف دیگر مردم هستند که کمیته دارند... اگر دولت و شورای انقلاب و دادگاه بخواهند محاکمات را عقب بیاندازند مردم می‌ریزند و کشتار می‌کنند. اگر دادگاه معطل کند و مجرمین را مجازات نکند، اگر هویدا و امثال او اعدام نشوند مردم قیام می‌کنند.» مطهری در همان جلسه گفته بود مردم بازجوی ساواکی را گرفته‌اند، خودشان کشته‌اند! بنی‌صدر هم در جواب سحابی گفت: «بسیار ترجیح دارد خود مردم بکنند تا شما به اسم اسلام، دادگاه انقلاب تشکیل دهید... ضعف از ناهماهنگی‌هاست... طالقانی یک ساز، بازرگان یک ‌ساز، شریعتمداری یک ساز و خمینی یک ساز می‌زند.» 
23اردیبهشت58 با پی‌گیری اعضای شورای انقلاب، امام خطاب به دادستان دادگاه‌های انقلاب اسلامی نوشت دادگاه‌های انقلاب جز در دو مورد حق صدور حکم اعدام ندارند؛ اول کسی که ثابت شود آدم کشته و دیگر کسی که فرمان کشتار عمومی داده یا مرتکب شکنجه‌ی منتهی به مرگ شده است. در پایان دستور آمده بود تخلف از این امر جرم است و موجب ثبوت قصاص.(صحیفه امام، ج7، ص274)
بی‌نظمی از مشکلاتِ مهم کشور بود. 19فروردین58 در جلسه‌ی شورای انقلاب، بهشتی از بی‌نظمی در کشور گله کرد و گفت: «باید مقداری حریم‌ها مشخص شود... انقلاب در معرض خطر است، به‌ستوه آمدن مردم از هرج‌و‌مرج، آخوندبازی، توی ده، توی شهر، مثل قبل و بعد رضاخان می‌شود، رهبری ایجاب می‌کند با قاطعیت نسق و نظمی باشد.» 
قطب‌زاده می‌گفت مشکل این‌جاست که هرکس کار خودش را می‌کند، دادگاه حرف شورا را گوش نمی‌کند، شورا حرف دولت را و دولت حرف شورا را، شورا حرف آقا را گوش نمی‌دهد و آقا هم حرف هیچ‌کس را گوش نمی‌دهد.
مطهری می‌گفت از بیت آقا باید شروع شود، اگر نشود درست نمی‌شود.... البته بهشتی معتقد بود نظم باید از خود شورا شروع شود تا این‌که «برویم سر نظم منزل خمینی یا جای دیگر.» 
جلسات آشفته و سراسر انتقاد شده بود، بهشتی می‌گفت: «جلسات ما شده گله‌گزاری؛ گله از خود ماست در این مملکت.»
انتشار این روایت‌های منتشرنشده، در آخرین کتابم، زندگی و زمانه‌ی آیت‌الله بهشتی، در این چند هفته با مخالفت‌ها و موافقت‌هایی رو‌به‌رو شده. برخی معتقدند این مطالب و بسیاری از اسناد و مطالبِ کتاب باید ده‌ها سال بعد منتشر می‌شد. معتقدم انتشار این مطالب به درک بهتر شرایط تاریخی کمک می‌کند و دانستن آن حق مردم است و برخی بی‌اعتمادی‌های این روزها به روایت‌های تاریخی، ریشه در مصلحت‌سنجی‌های بی‌منطق در روایت تاریخ گذشته دارد.

نویسنده
جعفر شیرعلی‌نیا
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
like14K
tag
جعفر شیرعلی‌نیا جعفر شیرعلی‌نیا 14232 خواننده / 12 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
img-content
like1K
tag
جعفر شیرعلی‌نیا جعفر شیرعلی‌نیا 1106 خواننده / 14 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
img-content
like1K
tag
جعفر شیرعلی‌نیا جعفر شیرعلی‌نیا 1267 خواننده / 14 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
احسان رضایی احسان رضایی 14 دقیقه مطالعه | 1 ماه پیش
img-content
محمدرضا ایدرم محمدرضا ایدرم 1752 خواننده / 10 دقیقه مطالعه | 4 ماه پیش
img-content
15 دقیقه مطالعه / 5 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.