بخونید، خونده بشید!
هشتگ عکس سیاه و سفید
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
رامبد خانلری رامبد خانلری

داستان‌نویس و روزنامه‌نگار

دنبال کن
هشتگ عکس سیاه و سفید
9 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
کرگدن کرگدن
مجله هفتگی کرگدن
دنبال کن
هشتگ عکس سیاه و سفید

چند وقتی است که بیشتر ما دو نفر شده‌ایم؛ یک وجود حقیقی داریم و یک وجود مجازی و همه وجود مجازی‌مان را بیشتر دوست داریم. وجود مجازی ما خوش‌قیافه‌تر است، خوش‌هیکل‌تر است، اهل مطالعه است (گاهی چند بار در جست‌و‌جوی زمان از دست رفته را از سر تا ته خوانده است)، یک تئوریسین مسائل سیاسی دیروز و امروز و فردای دنیاست و صد البته فیلم‌های معناگرا نگاه می‌کند (به عنوان مثال رامبد مجازی چند مرتبه «اسب تورین» آقای بلاتار را تماشا کرده و از رنجی که مردم بالکان می‌کشند، رنج برده اما رامبد حقیقی دو ساعت پیش «آتش بس2» را تماشا کرده است). به خاطر اهمیت این وجود مجازی اگر قرار باشد از مد بگویم از چیزی می‌گویم که رامبد مجازی درگیر آن است، از لباس زیبایی که من و شمای مجازی به تن می‌کند. 

وقتی به عکس‌های قدیمی خودم، خانواده‌ام و دوستان مجازی‌ام نگاه می‌کنم حس خوبی دارم. همه‌ آدم‌های عکس‌های قدیمی در همان لحظه زندگی می‌کنند و همین ‌که نگاهشان می‌کنی، دستت را می‌گیرند و می‌برند به قبل از خودشان، به بعد از خودشان. برای آدم‌های این عکس‌ها مهم نیست در عکس زشت بیفتند، برایشان مهم نیست چه لباسی بپوشند (از سال 2003 میلادی تا امروز هیچ عکسی با لباس راحتی در دنیا ثبت نشده1) خود من عکسی دارم که در آن رامبد ده ساله‌ام، در خانه‌ مادربزرگم ایستاده‌ام و برسی را شبیه میکروفون در دست گرفته‌ام و آواز الکی می‌خوانم. این عکس برای من سه، چهار دقیقه تصویر است اما وقتی به ردیف سلفی‌هایی که در این چند سال از خودم گرفته‌ام نگاه می‌کنم، چیزی جز همان صدم ثانیه را به یاد ندارم، راستش را بخواهید گاهی وقت‌ها همان صدم ثانیه را هم به خاطر ندارم. همه‌ آدم‌های مجازی بهترین زاویه‌ صورتشان را در عکس پیدا کرده‌اند و در تمام عکس‌ها با همان زاویه به دوربین نگاه می‌کنند. وقتی با بشقاب غذایشان سلفی می‌گیرند از همان زاویه به دوربین نگاه می‌کنند، وقتی در جیم روی تردمیل هستند هم با همان زاویه به دوربین نگاه می‌کنند (در دنیای مجازی همه‌ باشگاه‌های ورزشی «جیم» هستند) وقتی در یک شب یا یک روز خوب با دوستان عکس می‌گیرند هم با همان زاویه به دوربین نگاه می‌کنند، گاهی وقت‌ها هم خودشان خالی‌خالی بدون جیم و رفیق و غذا با همان زاویه به دوربین نگاه می‌کنند و زیرش می‌نویسند: پسر است دیگر گاهی زیادی جذاب می‌شود یا غمگینم مثل مادر آخرین سربازی که از آخرین جنگ دنیا آخرین گلوله را به یادگار برده است.

بزرگ‌ترین مد در دنیای مجازی این است: حالا که خودِ مجازی‌ام این‌قدر خوب است به او احترام زیادی بگذارم. وقتی رامبد حقیقی قرار است غذا بخورد با عرق‌گیر و شلوارک می‌رود سر تابه و با نان لواش از داخل تابه برای خودش لقمه‌ کوکو سیب‌زمینی می‌گیرد و روغنش را می‌چکاند روی اجاق گاز اما رامبد مجازی چیکن استراگانوفش را داخل بشقاب‌های مهمان می‌ریزد و کنارش هم یک ظرف سالاد روسی درست می‌کند، دستمالش را مثلثی تا می‌کند، شمع روشن می‌کند و با همان زاویه‌ معروف به دوربین نگاه می‌کند و قابش را طوری می‌بندد که علاوه بر غذا و اَپِتایزِر، لیوان پیناکولادایش هم در عکس بیفتد. زیر عکس هم کپشن می‌کند یامی یا سو دلیشِز شکلک همبرگر و قاشق و چنگال هم می‌گذارد. اگر محل تناول غذا بالاتر از پل سیدخندان باشد لوکیشن را هم روشن می‌کند اما اگر نبود نمی‌کند. مسئله‌ اصلی این‌جاست که آدم‌ها با خود مجازی‌شان رودربایستی زیادی دارند، به خاطر او باشگاه می‌روند، به خاطر او رستوران‌های خوب می‌روند و به خاطر او هزار و یک کار دیگر می‌کنند.

این اهمیت در همین چند روز گذشته خودش را بیشتر نشان داد، مد جدیدی برای مای مجازی از راه رسید؛ چالش عکس سیاه و سفید. آدم‌هایی از خودشان عکس سیاه و سفید منتشر کردند که خود حقیقی‌شان حتی ذره‌ای هم به جریان روز و مد و این حرف‌ها وابسته نیست. آدمی ‌که از وقتی او را می‌شناسم موهایش همین شکلی است و فرم لباس‌ پوشیدنش همین‌طور، نه تایتانیک را دیده و نه گلادیاتور را، نه بیشعوری را خوانده و نه موزیک گنگنام استایل را گوش کرده است اما صبح امروز عکس سیاه و سفیدش را روی صفحه‌ شخصی‌اش منتشر کرده و از چند نفر خواسته که این زنجیره را ادامه بدهند. راستش را بخواهید حالا دوست ندارم از او بپرسم چرا عکس سیاه و سفید گرفته؟ دوست دارم بپرسم چرا گلادیاتور را ندیده؟ چرا بیشعوری را نخوانده است؟ چرا هیچ‌وقت به موهایش ژل نزده یا چرا ده سال است عینک با فریم ویفری می‌زند؟

همان‌طور که در دنیای مجازی به باشگاه می‌گویند جیم، به مد هم می‌گویند چالش، شبیه همین چالش عکس سیاه و سفید، شبیه چالش سطل آب یخ. راستش را بخواهید باورم نمی‌شد وقتی دیدم دایی یکی از دوستانم با همین لگن‌های قرمزی که همه گوشه‌ حماممان داریم روی خودش آب سرد می‌ریزد و صادق زیباکلام و ولاسکو و نصرالله‌ امان آبادی2 را به چالش آب سرد دعوت می‌کند اما نمی‌دانید چقدر خوشحال شدم وقتی که به بهانه‌ چالش ده کتاب تاثیرگذار زندگی فهمیدم تمام آدم‌های مجازی در جست‌وجوی زمان از دست رفته و تاریخ بیهقی و چنین گفت زرتشت و شاهنامه‌ فردوسی و مثنوی معنوی و... را از سر تا ته خوانده‌اند. اما یک‌جایی هم از خودم می‌پرسیدم فلانی که هفت‌پیکر دومین کتاب تاثیرگذار زندگی‌اش بوده چرا زیر عکس نامزدش می‌نویسد: «هی جیگیلی جیگیلی جیگیلی اخماتو وا کن» یا چرا آن یکی که تاریخ بیهقی را بدون عیب و ایراد خوانده و از آن تاثیر گرفته است زیر یکی از عکس‌هایش نوشته بود: «من تمام راه‌هایی که رفتم را به یاد دارم اما گاها دچار فراموشی می‌باشم.»

همین ‌که یک نفر می‌گوید سیاه و سفید یاد گزارشگر کشتی می‌افتم که می‌گفت: "برای گیرنده‌های سیاه و سفید دلاور وطنی با دو بنده‌ تیره در سمت چپ تشک کشتی می‌گیره" و به حال بچه‌هایی غصه‌ می‌خورم که خاطره‌شان از سیاه و سفید خاطره‌ سلفی سیاه و سفید است. همین حالا که من غصه می‌خورم رامبد مجازی نشسته و برای رنج‌های بشر خون گریه می‌کند و من از خودم خجالت می‌کشم. کاش بشود رامبد حقیقی تمام لحظه‌های زندگی‌اش را شبیه رامبد مجازی زندگی کند یا اگر نشد، رامبد مجازی تمام لحظه‌های زندگی‌اش را شبیه رامبد حقیقی زندگی کند، این یکی شدنی‌تر است.

 

پی‌نوشت:

1- همین‌طوری به نظرم رسید که از آن سال تا به حال کسی عکس با لباس راحتی نینداخته است.

2- من هم ایشان را نمی‌شناسم، در گوگل هم سرچ کردم چیزی دستم را نگرفت. باید یکی از دوستان دایی دوستم باشد.


این مقاله قبلا در هفته‌نامه کرگدن چاپ و منتشر شده است.

نویسنده
رامبد خانلری
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
احسان رضایی احسان رضایی 1526 خواننده / 11 دقیقه مطالعه | 2 ماه پیش
img-content
احسان رضایی احسان رضایی 11166 خواننده / 14 دقیقه مطالعه | 2 ماه پیش
img-content
حسن لطفی حسن لطفی 3505 خواننده / 8 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
رامبد خانلری رامبد خانلری 9 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
رامبد خانلری رامبد خانلری 1166 خواننده / 8 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
رامبد خانلری رامبد خانلری 15 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
احسان رضایی احسان رضایی 1526 خواننده / 11 دقیقه مطالعه | 2 ماه پیش
img-content
فرزین سوری فرزین سوری 1288 خواننده / 8 دقیقه مطالعه | 2 ماه پیش
img-content
4006 خواننده / 20 دقیقه مطالعه / 2 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.