بخونید، خونده بشید!
سنجاق‌ها
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
خضر شمسی خضر شمسی

دکتری جغرافیا و برنامه ریزی شهری. با بیش از 50 مقاله علمی در مجلات و همایش بین المللی و ملی در زمینه های تخصصی و عمومی.
پژوهشگر، نویسنده و شاعر

دنبال کن
سنجاق‌ها
7 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
سنجاق‌ها

مدتی قبل که وسایل کارم را به اتاق مدیریت منتقل کردم! سنجاق‌دانی خالی رهاورد میز جدیدم از مدیریت قبلی بود سنجاق‌دانی که ستِ میز کار‌ و دیگر لوازم تابعه بود. همجوارِ اتاق من مسئول فروش کارخانه روزگار می‌گذرانَد قسمتی از رسم کارش بر این است که روزانه رسیده‌ها را از هرچه پولِ نقد، چک و غیر باشد از نمایندگی‌ها، خریداران جمع‌آوری می‌کند. رسیده‌هایی که با سنجاق به دفتر حواله شده‌اند بعد از رسید توسط منشی فروش، دوباره سنجاق می‌خورند و به اتاق مدیریت حواله می‌شوند.

اما در گوشه ای دیگر از کُنج کار، کار هر روزم من نیز این است که رسم همنشینی سنجاق‌ و رسیده‌ها را بر هم زنم توشه‌ها را با دست راستم به بایگانی ‌سپارم و سنجاق‌ها را یکی پس از دیگری در سنجاق‌دان میزکارم انبار ‌کنم. سنجاق‌دانِ خالی، بدون آنکه هزینه‌ای بابت خرید سنجاق داده باشم هر روز فربه‌تر از دیروز می‌شود.

در یکی از همین روزها؛ چک‌های موعددار را که به روز سررسید نزدیک شده‌اند پشت‌نویسی کرده و با سنجاق‌های داخل سنجاق‌دان به هم وصل می‌کنم و فردای آن روز تحویل تحویلدار بانک می‌دهم و سنجاق‌هایی که؛ بدون آن‌که هزینه، بابتشان پرداخت کرده باشد سنجاق‌دان تحویلدار را پُرتر از دیروز می‌کنند.

و این سنجاق‌ها، بی‌هزینه در گردشِ کار می‌گردند و سنجاق‌دان های نیمه‌پُر! بی استرس به مصاف فرداها می‌روند نه بابت سنجاق‌های در گردش هزینه‌ای می‌شود و نه سنجاق‌دانی شبش را بی سنجاق بر سریر خواب روز می‌کند.

می‌توان اینچنین گفت: رسم درست مبادله کردن همین است، سنجاق‌های بی‌جان بسی بیش‌تر از آدمیان جاندار رسم همزیستی را حفظ گشته‌اند سنجاق‌ها خوب می‌دانند که اگر در مسیر کار فرسوده گردند یا که ناگه توسط مدیری ناجنس از چرخه سیستم حذف گردند یا که دست محتکری سنجاق‌ها را بیالاید آنموقع است که سیستمِ سنجاق و سنجاق‌دان‌ها به مثال آدمیانی می‌گردد که این روزها اسیر این سیستم لنگان گشته‌اند.

سیستمی که نه عناصرش از بودن در آن لذت می برند و نه سرشاخه هایش از مدیریت چنین سیستمی احساس رضایت دارند محکوم به محتوم و اصلاح است. اینست سرانجام زندانی که در آن زندانی و زندانبان رو به افق نغمه ای مشابه دکلمه کنند. 

نویسنده
خضر شمسی
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
خضر شمسی خضر شمسی 10 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
خضر شمسی خضر شمسی 8 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
خضر شمسی خضر شمسی 10 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
امیرحسین خالقی امیرحسین خالقی 9 دقیقه مطالعه | 1 ماه پیش
img-content
14 دقیقه مطالعه / 5 ماه پیش
img-content
ارسطو شهابی ارسطو شهابی 10 دقیقه مطالعه | 5 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.