بخونید، خونده بشید!
سینمای فیلسوفانه گفتگو با بیگانگان فضای
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
عرفان کسرایی عرفان کسرایی

ژورنالیست علمی

دنبال کن
سینمای فیلسوفانه گفتگو با بیگانگان فضای
12 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
سینمای فیلسوفانه گفتگو با بیگانگان فضای

دکتر لوییس بنکس در فیلم ورود Arrival (محصول ۲۰۱۶) زبان شناسی است که قرار است برای برقراری تماس با موجودات فضایی با ارتش آمریکا همکاری کند. موجودات فضایی در سفینه ای که به زمین آمده ظاهر انسانی ندارند و به نوعی شبیه موجوداتی هفت پا هستند. داستان فیلم از این قرار است که رمزگشایی از زبان و الفبای آنها که به صورت پخش کردن جوهر از پاها صورت می گیرد وظیفه ای است که به عهدهء لوییس بنکس گذاشته شده است. بیگانگان فضایی  با ۱۲ سفینه به زمین آمده اند و ارتش آمریکا از لوویس بنکس درخواست کمک کرده است. بنکس باید دریابد که بیگانگان فضایی چه می خواهند.  تا اینجای داستان همه چیز شبیه به یک فیلم ژانر علمی-تخیلی به نظر می رسد و درست زمانی که صحبت از فهم و زبان و ارتباط می شود می توان رد پای یک پرسش بزرگ فلسفی را در فیلم پیدا کرد.

 

فلسفه زبان!

کواین Willard Van Orman Quine فیلسوف مشهور زبان در حدود نیم قرن پیش از ترجمه رادیکال صحبت کرده بود. زمانی که انسان هیچ چیزی دربارهء دیگری نمی داند و بر این اساس ابدا نمی توان از درستی ترجمه اطمینان داشت.  نظریه کواین  که به عدم تعین ترجمه (indeterminacy of translation) مشهور است. از نظر کواین ما هیچ گونه قطعیتی در خصوص معنای یک چیز در دست نداریم. به نظر او داشتن معنای واحد اساساً امکان نا پذیر است.
\r\nتصور کنید که وارد جمع یک قبیله ابتدایی و بدوی شده اید. قبیله ای که تا به حال نه آن ها را دیده اید و نه هیچ زمینه ذهنی قبلی درباره آنها دارید. در عین حال هیچ مترجمی نیز همراه شما نیست. در ابتدا نه شما حرف افراد قبیله را می فهمید و نه آن ها چیزی از حرفهای شما سر در می آوردند. در ابتدا سعی می کنید با ایما و اشاره با آنها ارتباط برقرار کنید. از آنجایی که آنها نمی توانند منظور شما را متوجه شوند پاسخی به شما نخواهند داد و پس از گذشتن زمانی به تدریج در می یابید که مقصود آنها از رفتارهایشان چیست. در اینجا یک سلسله قواعد رفتاری ایجاد می شود. مثلا اگر یکی از افراد قبلیه به خرگوش اشاره کند و بگوید گاواگای Gavagai ، احتمالا در چنین حالتی این تصور برای شما پیش خواهد آمد که مقصود او از گاواگای، خرگوش است. اما این تنها حالت ممکن نیست. چرا که ممکن است اشاره آن فرد بدوی به بخشی از خرگوش، به نوعی از خرگوش و یا حتی به رنگی از خرگوش بوده باشد.  بنابراین اینکه مقصود فرد بدوی از کلمهء گاواگای دقیقا چه بوده را نیز نمی توان قطعا مشخص کرد. حتی اگر بعدها در جمع افراد بدوی قبلیه به یک خرگوش اشاره کنم و بگویم گاواگای، و آنها نیز مرا تایید کنند ابدا به این معنا نیست که من معنای آن را فهمیده ام. بلکه در واقع بهتر است بگوییم ؛ من رفتار آنها را یاد گرفته ام و آن را تقلید می کنم.
منظورشان چیست؟ اسلحه یا ابزار؟

در فیلم ورود فهم متقابل سریع پیش می رود زیرا بیگانگان فضایی هوشمندند و به  ایجاد ارتباط نیز علاقه مند. لوییس بنکس در فهم اینکه بیگانگان فضایی دقیقا چه می خواهند مشکلات فراوانی بر سر راه دارد. قصد او دریافتن هدف شخصی یک بیگانه فضایی نیست و بلکه مهم این است که بفهمیم هدف ماموریت  آنها چیست. آیا قصد نابودی زمین را دارند یا اینکه برای گفتگو به سیاره ما آمده اند. چین و روسیه در پی شروع حملاتی علیه بیگانگان فضایی هستند و به خصوص زمانی که در خلال گفتگو صحبت از سلاح می شود هیچکسی به صحبت لوییس گوش نمی دهد. این گفتهء لوییس که می گوید: “ما نمی دانیم که آنها بین مفهوم (اسلحه) و (ابزار) تفاوتی قائل  هستند یا نه” چیزی شبیه به همان مساله گاواگای در فلسفه زبان کواین است. ما نمی توانیم با قطع و یقین اطمینان داشته باشیم که وقتی فردی بدوی به خرگوش اشاره می کند و می گوید گاواگای ، دقیقا منظورش خود خرگوش باشد. روی همین ایده نمی توانیم قطعی و یقینی بدانیم که یک بیگانه فضایی از سلاح صحبت می کند یا صرفا از ابزار.

نویسنده
عرفان کسرایی
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
عرفان کسرایی عرفان کسرایی 7 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
like4K
tag
عرفان کسرایی عرفان کسرایی 4643 خواننده / 3 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
5 دقیقه مطالعه / 4 هفته پیش
img-content
عرفان کسرایی عرفان کسرایی 7 دقیقه مطالعه | 1 ماه پیش
img-content
3 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.