بخونید، خونده بشید!
عدالت برای هیچکس
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
محسن آزرم محسن آزرم

نویسنده

دنبال کن
عدالت برای هیچکس
5 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
کرگدن کرگدن
مجله هفتگی کرگدن
دنبال کن
عدالت برای هیچکس

«برودچرچ» ظاهرا در شهر ساحلی کوچکی در بریتانیا اتفاق می‌افتد که تقریبا همه‌ مردمش باهم آشنا هستند و ظاهرا آن‌قدر از زندگی یکدیگر سر‌در‌می‌آورند که کسی رازی برای پنهان کردن نداشته باشد. این خاصیت شهرهای کوچک است ولی نکته‌ برودچرچ این است که حتی در این شهرهای کوچک هم می‌شود مثل کلانشهرها چیزی را پنهان کرد و طوری وانمود کرد که انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است. در‌واقع به‌نظر می‌رسد آنچه زمانی در کلانشهرها یافت می‌شد به شهرهای کوچک هم منتقل شده و مردمان شهرهای کوچک که روزگاری به کلانشهرها رفته و زندگی تازه‌ای را شروع کرده‌اند با بازگشت به شهر کوچکشان چیزهایی را با خود به ارمغان آورده‌اند که به‌ زبان نمی‌آورند و معمولا سعی در پنهان کردنشان دارند ولی سایه‌ پُررنگشان روی سر زندگی روزمره‌ آن‌هاست.

در عین ‌حال همین آشنایی بیش ‌از حد و نزدیکی خانه‌ها به یکدیگر است که زمینه‌ ماجراها را می‌سازد. پیوند نه‌چندان پایدار زوج‌هایی که چاره‌ای جز زندگی با یکدیگر ندارند و سعی می‌کنند در نهایت پنهان‌کاری دست به هر کاری بزنند. البته بدبینی مردم به یکدیگر هم چیزی نیست که بشود نادیده‌اش گرفت؛ نکته دقیقا همین است. هیچ‌کس باور نمی‌کند که دیگری درست زندگی می‌کند و همه بر این باورند که یک‌جای کار زندگی دیگری ایراد دارد. چه در زندگی بث و مارک لاتیمر که همان ابتدای کار فصل اول جنازه‌ بی‌جان پسر دوازده ‌ساله‌شان را در ساحل پیدا می‌کنند و چه الی و جو میلر که ظاهرا همه‌چیز زندگی‌شان رو به ‌راه است ولی دست‌آخر می‌فهمیم یک‌ جای کار ایراد داشته و همین زمینه‌ تباهی زندگی‌شان شده است.

و تازه همه‌ این‌ها مردم این شهرند و زندگی غریبه‌ بزرگِ تازه‌ از راه رسیده‌ای به ‌نام کارآگاه الک هاردی پیچیده‌تر و آسیب‌پذیرتر از این‌هاست که بشود به‌سادگی با آن کنار آمد. این‌جاست که بچه‌ها هم درست مثل بزرگ‌ترها می‌شوند؛ بچه‌هایی که اتفاقا فرشته نیستند و بیشتر به شیطان‌های کوچکی شبیه‌اند که بی‌تابِ قد کشیدن و سن ‌و سال والدینشان هستند. در چنین شهری زندگی اصلا آسان نیست ولی آدم‌ها خوب بلدند با کشیدن سرپوشی روی همه‌چیز گذشته را کمی قابل تحمل کنند مگر این‌که کارآگاه هاردی با تماشای دوباره‌ فیلمی در تلفن همراهش به صرافت بازگشایی پرونده‌ قتلِ دنی نیفتد. البته همه‌ این‌ها متعلقند به فصل اول و فصل دوم برودچرچ که حکایت محاکمه‌ مردی ا‌ست که گمان می‌کنند قاتل پسرک است. روی دیگر سکه،‌ این ماجرا را نشان می‌دهد و آشکارتر از قبل این دشمنی و انزجار و بدگمانی را پیش روی ما می‌گذارد.

داستان‌های معمایی و کارآگاهی معمولا وقتی به پایان می‌رسند که قاتل به دام می‌افتد و نکته‌ اساسی فصل دوم برودچرچ این است که همزمان دو پرونده را مرور می‌کند؛ یکی به گذشته‌ نه‌چندان دور کارآگاه هاردی برمی‌گردد و یکی به پرونده‌ای در این شهر کوچک ساحلی. در‌واقع پرونده‌ ناتمام قبلی این‌جا به سرانجام می‌رسد؛ جایی که ذهن همه درگیر پرونده‌ تازه است و کارآگاه خوب می‌داند در چنین موقعیتی بهتر می‌شود پرونده‌ قبلی را از نو به جریان انداخت و کار را ادامه داد و به نتیجه رسید.

حضور غریبه‌ای مثل کارآگاه هاردی ا‌ست که این جمع عجیب مردم برودچرچ را متوجه نقطه‌ضعف‌هایش می‌کند؛ متوجه آسیب‌هایی که هیچ معلوم نیست چرا تا به حال نادیده گرفته شده‌اند و قرار است بعد از این چه بلایی سر نسل‌های بعد بیاورند؛ هرچند کارآگاه هاردی از یک نظر خیلی هم غریبه نیست؛ او هم زندگی درب ‌و داغانی دارد و در لحظه‌ای از زندگی‌اش فهمیده که همه‌چیز آن‌طور که دوست می‌داشته و با خودش حساب می‌کرده پیش نرفته و احتمالا این سر‌در‌آوردن از راز بزرگی که از او پنهانش کرده بوده‌اند در بیماری‌ قلبی‌اش بی‌تاثیر نبوده؛ دست‌کم در شدت بیماری‌اش و همین آسیب‌پذیری و بیماری ا‌ست که او را به کشف رازهای دیگران وامی‌دارد؛ به این‌که مردم این شهر چیزهایی می‌دانند که نمی‌خواهند به زبان بیاورند و ترجیح می‌دهند رازها را در دل خود نگه دارند به‌جای آن‌که با گفتنشان کمکی به اجرای عدالت کنند و شاید همه‌ این‌ها نتیجه‌ بی‌اعتمادی مردم است به عدالتی که قانون اجرایش می‌کند؛ قانونی که دست‌آخر نتیجه می‌گیرد مردی که از دید همه گناهکار است، گناهی ندارد و تبرئه می‌شود ولی هر شهری انگار صاحب عرفی ا‌ست که لزوما در راستای قانون نیست و عدالتی را اجرا می‌کند که خود می‌خواهد. به همین صراحت. 


این مقاله قبلا در هجدهمین شماره از هفته‌نامه کرگدن در تاریخ 2 شهریور 95 چاپ و منتشر شده است.

نویسنده
محسن آزرم
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
احسان رضایی احسان رضایی 14 دقیقه مطالعه | 3 ماه پیش
img-content
حسن لطفی حسن لطفی 8 دقیقه مطالعه | 8 ماه پیش
img-content
بهروز غریب‌پور بهروز غریب‌پور 9 دقیقه مطالعه | 8 ماه پیش
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
محسن آزرم محسن آزرم 5 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.