بخونید، خونده بشید!
سندروم بی‌تفاوتی
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
خضر شمسی خضر شمسی

دکتری جغرافیا و برنامه ریزی شهری. با بیش از 50 مقاله علمی در مجلات و همایش بین المللی و ملی در زمینه های تخصصی و عمومی.
پژوهشگر، نویسنده و شاعر

دنبال کن
سندروم بی‌تفاوتی
5 دقیقه مطالعه / 8 ماه پیش
img-content
سندروم بی‌تفاوتی

به قرارِ ایام فراغت تفقدی دوباره زدم به فضای مجازی و همانطور که مشغول کسب فیض از فضای بیکران اینستاگرام بودم کلیپی در قسمت جستجوی ماتحت برنامه همه حواسم را مجذوب خود کرد تا به خود آمدم کلیپ از نصفه گذشته بود، و من آنچه ناشنفتنی بود شنقتم مغزم از تعجب چون قطار زغال سوز سوت می‌کشید، برنامه از این قرار‌ بود که در مسابقه‌ای تلویزیونی زن و شوهری را در حضور یکدیگر، آشنایانشان و عده‌ا‌ی زیادی تماشاگر روی صندلی دروغ سنج قرار داده بودند و مجری با بی‌تفاوتی هر چه تمام‌تر سوالاتی را در صحن برنامه به چالش می‌کشید که جوابشان هر چه که باشد معلومات علمی یا دانستنی‌های روز نیست بلکه رازهایی هستند که «رازمگو» نام دارند جدای از نهی بازگوییشان در مکاتب دینی، فکری یا اخلاقی؛ شنفتنشان مو‌ را به تن هر جنبنده‌ی شریفی سیخ می کند. 

به طور مثال مجری از همسر مرد حاضر در برنامه سوال می کند؛ آیا شما تاکنون به فکر رابطه جنسی با صمیمی‌ترین دوست شوهرتون افتاده‌اید؟ بعد از پاسخ بله یا خیر زن؛ همه نگاه‌ها به سخنگوی صندلی دروغ سنج میخکوب می‌گردد تا که صندلی در کمال بی‌تفاوتی اظهار دارد بله. جدای از خنده حضار و تعجب همراه با خنده تصنعی شوهر چیزی که از این برنامه به بیرون مخابره می‌شود بی‌تفاوتی نسبت به باورها و اعتقاداتی است که سال‌هاست از بسیاری  جوامع غربی  رخت بربسته‌اند، و می‌رود با بی‌تفاوتی‌ای که چون سندرومی بی‌درمان جوامع شرقی را نیز  در می نوردد ما را نیز در هنگامه‌های برخورد با چنین موضوعاتی به خنده‌های تصنعی وا دارد.
درد من از خنده‌های بی‌درد آنانی نیست که آینده‌شان در اتاق فکرهایی مسموم طرح‌ریزی می‌شوند، درد من از بی‌تفاوتی ما در  مواجه با چنین موضوعاتی است، شاید اگر موج بی‌تفاوتی‌های روزانه ما فقط به همین  مسائل ختم می‌شد شمای نوعی درجواب فردی مثل من خطابه‌تان چیزی در حد این بود که بگویید چقدر تفکرتان مشابه «خشکه مذهبی‌ها» است. 

بحث فراتر از خشکه مذهبی بودن است، موج بی‌تفاوتی‌ها به کوچکترین روزنه‌های زندگی اجتماعی ما نیز رسوخ کرده است، با زدن سری به کامنت‌های ارجاع شده به موضوعات مختلف روز می‌توان فهمید عمق فاجعه در چه حدی است. و چقدر جامعه ما نسبت به هنجارهای فردی بی تفاوت گشته‌اند. هرچند که دخالت در کار یکدیگر نوعی ناهنجاری محسوب می‌گردد اما دست گیری افتاده‌گان در عمل و بصورت فی البداهه چیزی است که امروزه کیمیا گشته است و عریان سازی ظواهر و باطن زندگی مردم به چیزی بدیهی و لازمه روزشان بدل گشته است.

نویسنده
خضر شمسی
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
خضر شمسی خضر شمسی 10 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
img-content
خضر شمسی خضر شمسی 8 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
img-content
خضر شمسی خضر شمسی 10 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
احسان رضایی احسان رضایی 14 دقیقه مطالعه | 3 ساعت پیش
img-content
مریم نصر مریم نصر 12169 خواننده / 10 دقیقه مطالعه | 6 روز پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.