بخونید، خونده بشید!
معرفی کتاب: "انسان خردمند: تاریخ مختصر بشر"
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
سید ابراهیم تقوی سید ابراهیم تقوی

کتابخوار محقق و دانشجوی ادبیات قرون وسطی آلمان و اسکاندیناوی + فانتزی + تالکین؛
بیانات: "در رده‌بندی چیزهایی که جواب همه‌ی مشکلات و سؤالات هستند اگر رتبه‌ی اول مال ٬۴۲٬ باشد، رتبه‌ی دوم به «به من چه؟» می‌رسد."

دنبال کن
معرفی کتاب: "انسان خردمند: تاریخ مختصر بشر"
8 دقیقه مطالعه / 8 ماه پیش
img-content
معرفی کتاب:

کتاب "انسان خردمند: تاریخ مختصر بشر" اثر یووال نوح هراری از کتاب‌های (به شایستگی به نظر بنده) پرفروش و پرخواننده‌ی سال‌های اخیر بود که حتی به فارسی هم ترجمه و در ایران هم منتشر شد.

محتوای کتاب مروری بر تاریخ بشر بود و تلاشی برای درک چرایی و چگونگی رسیدن از هومو ارکتوس و هومو هابیلیس و انسان نئاندرتال به بشر امروزی و دغدغه‌ها و دستاوردهایش.

این کتاب اما، که نامش را شاید بتوان "انسان-خدا" ترجمه کرد، هرچند که به شخصه خود عبارت هومو دئوس را ترجیح می‌دهم، تلاش می‌کند تا با دانستن راه آمده و در نظر داشتن جدیدترین دستاوردهای علوم مختلف، به خصوص علوم شناختی و زیستی، آینده‌ی راه را پیش‌بینی کند.

به خصوص اگر به داستان‌های علمی-تخیلی علاقه داشته باشید، لذتی که از خواندن این کتاب خواهید برد بیشتر نیز خواهد بود. اگر در بعضی داستان‌های ع.ت. روایاتی از آینده‌ای را می‌خوانید که گاه حتی تصور خط سیری که امروز را به آن آینده وصل می‌کند سخت است، می‌توانید همراه با هراری در این موضوع تدبر کنید که اگر قرار باشد اسکای‌نت نسل بشر را از بین ببرد، این اتفاق دقیقا به چه شکل و چرا خواهد افتاد.

البته که این آینده‌ی آخرالزمانی تنها محتوای کتاب نیست. تفکیک هوش از خودآگاهی، بهینه‌سازی ژنتیکی یا پیشرفت‌های فن‌آوری در راستای افزایش طول عمر انسان‌ها امروزه دیگر جایشان فقط کتاب‌ها و فیلم‌های ع.ت. نیست.

سؤال اما این است که: این انسان‌های آینده که اقلا روی کاغذ نامیرا هستند جهان را چگونه خواهند دید؟ جامعه‌ی آن‌ها چگونه جامعه‌ای خواهد بود؟

پاسخ هراری صادقانه این است که: نمی‌دانیم. برطرف شدن سایه‌ی مرگ از سر انسان‌ها چنان تغییر مهمی است که احتمال دارد ما اصلا نتوانیم این انسان‌های خداوار را درک کنیم. تنها راه باقی مانده گمانه‌زنی است درباره‌ی روزگاری که دیگر ما انسان‌ها آن مرواریدهای دردانه و بی‌مانندی که اکنون هستیم (یا گمان می‌کنیم که هستیم) نباشیم.

اگر یافته‌های علمی یک بار دیگر نادرستی اصولی را به ما ثابت کنند که نه تنها بنیان جهان‌بینی ما، بلکه پایه‌های جامعه‌ی انسانی ما را تشکیل می‌دهند، آن وقت چه؟ اگر علم به این نتیجه برسد که ما انسان‌ها آزادی انتخاب نداریم و همه‌ی تصمیماتمان یا بر اثر اجبار یا اتفاقی است، ولی نه هرگز اختیاری، آن وقت چه؟

دلم می‌خواست بگویم پاسخ این سؤال‌ها را در این کتاب خواهید یافت. اما واقعیت این است که کتاب فقط سؤال‌های بیشتری ایجاد می‌کند، که خب، همین خیلی هم خوب است.

نویسنده
سید ابراهیم تقوی
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
احسان رضایی احسان رضایی 14 دقیقه مطالعه | 4 ساعت پیش
img-content
مریم نصر مریم نصر 12170 خواننده / 10 دقیقه مطالعه | 6 روز پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.