بخونید، خونده بشید!
جنبشی به پهنای اقیانوس ترومن شو
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
مهزاد الیاسی مهزاد الیاسی

از این‌که اسم خودم رو بذارم نویسنده، کوله‌گرد، مردم‌شناس یا روزنامه‌نگار پرهیز می‌کنم؛ چون دوست‌دارم هروقت که خواستم هیچ‌کدوم نباشم.

دنبال کن
جنبشی به پهنای اقیانوس ترومن شو
10 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
روزنامه شرق روزنامه شرق
روزنامه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، ورزشی صبح ایران
دنبال کن
جنبشی به پهنای اقیانوس ترومن شو

اعتراف می‌کنم به اشتباه جنبش #metoo را جدی گرفتم و نباید با حرف‌زدن از تجربه‌ی شخصی #من_هم_همینطور، دکور ویترین سطحی آن را به هم می‌زدم. شما احتمالا نمی‌دانید درباره کدام تجربه شخصی حرف می‌زنم؛ چون به احتمال زیاد مطلبی که در این مورد در ستون هاشور روزنامه شرق نوشته‌ام را نخوانده‌اید و حتی از وجود آن بی‌خبرید. افشای آزار و مزاحمت جنسی، تبعیض جنسیتی و صحبت آشکار درباره سوءاستفاده از قدرت برای برقراری رابطه جنسی تنها زمانی موثر خواهد بود که به تمام قربانیان (صرف‌نظر از نژاد، ثروت، طبقه‌اجتماعی و قدرت رسانه‌ای) برای به اشتراک‌گذاری تجربه مشابه، قدرت و جسارت ببخشد. نادیده گرفتن و سکوت جامعه در قبال کسانی که شجاعت بلند کردن صدایشان را داشته‌اند، به خالی‌کردن پشت کسی‌ می‌ماند که بدون نگاه به عقب سر، خود را به امید پشتوانه‌ای در فضای خالی رها کرده است. 

من از تجربه‌ی شخصی تست بازیگری برای کارگردانی نوشتم که تنها به دلیل قرار گرفتن در موقعیت قدرتمند‌تر، به خود اجازه داد بعد از آن برای من تا مدت‌ها مزاحمت ایجاد کند ولی انگار کن که تک و تنها در کویری رو به باد فریاد زده باشم و تا به حال کوچک‌ترین واکنشی درباره‌ به اشتراک‌گذاری تجربه‌ام نگرفته‌ام. معلوم نیست تجربه‌های مشابه زنان در سینمای ایران که تنها در جمع‌های خصوصی روایت می‌شود در کدام بزنگاه تاریخی به طور آشکار بروز خواهد کرد اما به نظر می‌رسد وقت آن هنوز نرسیده است. تا آن زمان حتی فعالان اجتماعی و حقوق زنان نیز، ترجیح می‍‌‌‌‌‌دهند به نوشتن کلی در این باره و زدن هشتگی تنگ آن بسنده کنند و نسبت به روایت شخصی در مطبوعات واکنشی نشان ندهند.

یک لحظه صبر کنید! ساده‌انگارانه است اگر تصور کنیم برخورد با این موضوع در غرب، تفاوت زیادی با ایران دارد. "ه. ب"، در یکی از کشورهای اسکاندیناوی زندگی می‌کند اما در این مورد تجربه‌ی مشابهی دارد. مراجعه‌اش به وکلا و مطبوعات اروپا برای شکایت یا بازگوکردن تجربه‌ی آزارجنسی به جایی نرسیده است. او می‌گوید: "به محض شروع جنبش ‎#metoo امیدی در قلبم زنده شد. امید به حرف‌زدن از اتفاقی که بعد از گذشت ده سال هنوز هم من را به شدت آزار می‌دهد و زندگی‌ام را تحت‌تاثیر قرار داده است. فکر کردم می‌توانم بالاخره درباره‌ی مردی که خود را به عنوان نماد اپوزیسیون معترض سینمای ایران در جهان معرفی کرده‌ و همه‌جا چهره‌اش را می‌بینم حرف بزنم و بگویم فیلم‌هایی که به عنوان مدافع حقوق زنان می‌سازد دروغی بیش نیست اما به هرجا مراجعه کردم کسی رغبتی برای انتشار یا بازتاب حرف‌هایم نشان نمی‌داد. هیچکس تمایلی نداشت شمایلی را که غرب از یک سینماگر روشنفکر ایرانی ساخته تخریب کند. احساس می‌کردم گول‌خورده‌ام و مثل فیلم ترومن‌شو، وسط اقیانوسی در یک استودیو در حال پاروزدن هستم. من قدرتی نداشتم و به همین دلیل حرف‌هایم در اروپا، مهد ادعای حقوق‌بشر خریداری نداشت. از این درد و رنج که سال‌ها آزارم می‌داد در شبکه‌های اجتماعی‌ام پستی نوشتم که حداکثر پنج یا شش نفر نسبت به آن عکس‌العملی نشان دادند. یک روز بعد، دویست نفر عکس پرتره‌‌ای را که گذاشته بودم لایک کردند. کسی واکنشی نسبت به خود رنج نشان نداد ولی چهره‌‌ی دختر رنج کشیده دیده شد." به جز دیدن هوراکشیدن روشنفکران ایرانی و اروپایی، برای سینماگری که عمل و سخنش درباره حقوق‌بشر متضاد است، چیزی که "ه.ب" را ناراحت می‌کند دروغ بزرگی‌ست که رسانه‌ها به اسم حقیقت در حال به فروش رساندن آن هستند و تنها چیزی که نصیبش شده دیدن تبلیغ تی‌شرت‌های تخفیف‌خورده با هشتگ #metoo در صفحه‌ی اینستاگرامش است. 

اپرا وینفری در سخنرانی شورانگیز گلدن گلوب امسال گفت: "آنچه به آن اطمینان دارم این است که صحبت‌کردن درباره حقیقت قدرت‌مندترین ابزاری است که در دست داریم." اما او به این نکته اشاره نکرد که بستگی دارد چه کسی درباره کدام مرد سوءاستفاده‌گر و از چه طریقی درباره حقیقت صحبت کند و در صورت حرف‌زدن از حقیقت، در چه شرایطی شنیده می‌شود و جایزه پولیتزر می‌گیرد. کافی‌ست نیم‌نگاهی به نقش‌آفرینان اصلی جنبش#metoo  بیندازیم تا متوجه شویم اغلب آنها سفیدپوست، مشهور، ثروتمند و دارای قدرت رسانه‌ای‌ هستند. این جنبش در حال حاضر خوب می‌فروشد و شما تنها زمانی در آن جای دارید که مانند داستان "ه.ب"، از لحاظ تجاری ضررده نباشید. فرقی نمی‌کند بودن در چرخه‌ی قدرت را به معنی بده بستان در توئیتر و شبکه‌های اجتماعی بدانیم یا داشتن قدرت رسانه‌ای و تجارت هالیوودپسند؛ داستان شما از تجربه آزار جنسی تنها در صورتی شنیده خواهد شد که بتوان تی‌شرت‌های تخفیف‌خورده بهتری از آن فروخت.


این مقاله که قبلا در سایت روزنامه شرق منتشر شده بود از مجموعه مقالات برگزیده وب فارسی است که در موضوع آزاد بازنشر می‌شود.

نویسنده
مهزاد الیاسی
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
12 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
12 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
like1K
tag
مهزاد الیاسی مهزاد الیاسی 1821 خواننده / 9 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
مهزاد الیاسی مهزاد الیاسی 5 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
4500 خواننده / 5 دقیقه مطالعه / 9 ماه پیش
img-content
1541 خواننده / 15 دقیقه مطالعه / 10 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.