بخونید، خونده بشید!
بهار نامردمی
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
رضا شکرالهی رضا شکرالهی

ویراستار ادبیات داستانی، فعال ادبی، روزنامه‌نگار آزاد و ویراستار بازنشسته‌ی رادیو فرهنگ

دنبال کن
بهار نامردمی
8 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
بهار نامردمی

با این‌همه خبر که این آخرِ سالی، رگباری، از بهاردولتی‌های سابق می‌رسد، آدم می‌ماند برای ویژه‌نامه‌ی «بهاریه» چه بنویسد! از بهار و نوروز؟ یا از پهلوان‌پنبه‌ها که در روزگاری دور یک آیین نوروزی بود؟ آدمی شیرین‌عقل که لختش می‌کردند و با پنبه برایش عضله می‌ساختند تا دوره بیفتد و مردم را بخنداند. آخر هم یک حلاج بیاورند تا پنبه‌ها را با زدن کمان از تنش جدا کند و دوباره لخت و عور شود و مردم بخندند.

یا از حافظه‌ی تاریخی بنویسم که آخرش نفهمیدیم ماییم که در آن ضعف داریم یا مردم؟ یا اصلاً بچسبم به همین روزنامه و روزنامه‌نگاران و یاد کنم از میرزاده‌ی عشقی؟ 

عشقی هفتاد سال پیش نوشت: «...یک مسئله‌ی دیگر که بیش از همه موجب دماغ‌سوختگی روزنامه‌نویس است، این است که در ایران تقریباً می‌توان گفت روزنامه‌خوان نیست. آن‌هایی که روزنامه می‌خوانند فقط از مقالاتی که فحش خالی و هتاکی بی‌منطقی داشته باشد، خوش‌شان می‌آید و هر کس پرت و پلا بنویسد، پیش آن‌ها فاضل‌تر به نظر خواهد آمد. در طهران که پایتخت مملکت شش هزار ساله است، شاید هزار نفر روزنامه‌خوان نباشد...»

میرزاده‌ی عشقی را جوان‌مرگ کردند و نماند تا ۱۲۰ ساله شود و ببیند امروز را تا بنویسد که، روزنامه‌نخوان‌ها هم بیشتر سرشان در بازار مجازیِ سرگرمی یا فحش‌های سیاسی گرم است.

ما هم که در جامعه‌ای ظاهراً بی‌مرز اما در دایره‌ای تقریباً بسته دور هم نشسته‌ایم و می‌پنداریم که مردم، مخاطبان «بالفعل» ما هستند، و گاه فراموش می‌کنیم که ایشان مخاطبانِ صرفاً «بالقوه»‌ای‌اند که در آخرین روزهای سال می‌توان نمونه‌های فشرده‌ی اجتماعی‌شان را یا در بازار دست‌فروشی عبدل‌آباد در جنوب تهران دید یا در صفوف آجیل‌فروشی‌های تجریش.

باید نوشت، باید تحلیل کرد، باید خواند و باید چرخید در این دایره‌ی بسته‌ی ظاهراً باز. اما فراموش هم نباید کرد که مردم، همه‌ی ما نیستند. آن‌ها را باید خواب‌زده در تاکسی‌ها، نفس‌گرفته در اتوبوس و مترو، حسرت‌خوار در بازارچه‌های نوروزی، و امیدوار در جاده‌های پرترافیک سفرهای نوروزی جست و دید و گیر انداخت و برایشان از زمستان و بهار گفت.


این مقاله که قبلا در سایت رونامه اعتماد منتشر شده بود از مجموعه مقالات برگزیده وب فارسی است که در موضوع آزاد بازنشر می‌شود.

نویسنده
رضا شکرالهی
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
رضا شکرالهی رضا شکرالهی 8 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
رضا شکرالهی رضا شکرالهی 6 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
رضا شکرالهی رضا شکرالهی 5 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
11 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
14 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
رضا شکرالهی رضا شکرالهی 1351 خواننده / 10 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.