بخونید، خونده بشید!
همراه شو عزیز!
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
همراه شو عزیز!
12 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
چلچراغ چلچراغ
ما همان چلچراغیم
دنبال کن
همراه شو عزیز!

خودروهای تک‌سرنشین نه فقط مایه دردسر فعالان محیط زیست هستند و گره به کار حل ترافیک جاده‌ها می‌اندازند، بلکه بلای جان راننده‌های تنها هم محسوب می‌شوند. چه بسیار چشم‌هایی که به‌خاطر تنهایی صاحبشان موقع رانندگی روی هم آمده‌اند و فاجعه‌ای آفریده شده است. اصلا حتی اگر هیچ خطری هم در کمین نباشد، برای خیلی‌ها طی کردن چندین کیلومتر بدون همراه کار سختی است. از آن طرف عده زیادی هم هستند که باید سفر کنند، اما نه‌تنها همراهی ندارند، بلکه ماشین هم ندارند و باید از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنند و این کار هزینه زیادی دارد؛ مخصوصا اگر قرار باشد این سفرها در طول هفته یا ماه تکرار شوند. احتمالا در طول سال‌های زیادی رفع این مشکل، دغدغه خیلی‌ها بوده، اما کمتر راه راحتی به ذهن کسی رسیده، تا این‌که اینترنت همان‌طور که خیلی از مشکلات را حل و نشدنی‌ها را ممکن کرده، این روزها بعضی سایت‌ها و حتی کانال‌ها در شبکه‌های پیام‌رسان وارد این حوزه شده‌اند و فکری به حال تنهایان ماشین‌سوار و بی‌ماشین کرده‌اند تا هم هزینه‌ها کم شود و هم کسی تنها سفر نکند. این کانال‌ها و سایت‌ها که به هم‌سفریاب معروف هستند، کاری می‌کنند که افراد به‌تنهایی سفر نکنند؛ حالا می‌خواهند خودشان خودرو داشته باشند یا پیاده باشند. کار اغلب آن‌ها این‌طور است که ماشین‌دارها و بی‌ماشین‌ها در آن‌ها ثبت‌نام می‌کنند و بعد دنبال هم‌سفر می‌گردند.

 

تهران – کرج دو نفر

سعید، عضو مدیران یکی از معروف‌ترین سایت‌های هم‌سفریابی است. او می‌گوید: «یکی از پررفت‌وآمدترین مسیرهایی که مردم برای طی کردن آن در سایت ما به دنبال هم‌سفر مجازی می‌گردند، تهران تا کرج و برعکس است. روزانه تعداد زیادی از مردم تهران و کرج بین این شهرها جابه‌جا می‌شوند. بعضی از آن‌ها خودرو دارند، اما دلشان نمی‌خواهد این مسیر را تنها طی کنند و از مسافرگیری سر راهی هم چندان خوششان نمی‌آید. از آن طرف مسافران زیادی هم هستند که نمی‌خواهند هزینه تاکسی بدهند و از طرفی دوست دارند روش جدیدی را هم امتحان کنند. ما این امکان را برایشان فراهم کرده‌ایم.»
برای استفاده از امکانات این سایت اول باید عضو شوید و بعد بسته به این‌که ماشین دارید یا نه، به بخش‌های مخصوص بروید و با ثبت مسیر و زمان سفرتان در انتظار هم‌سفر بنشینید. به گفته سعید، این‌که این انتظار چقدر طول بکشد، بستگی زیادی به شرایط سفرتان دارد، یعنی اگر مسیری که می‌روید، یک مسیر پرتردد باشد و زمانی هم که ثبت کرده‌اید، خیلی عجیب و غریب نباشد، احتمالا به‌زودی یک هم‌سفر پیدا می‌کنید.

 

زنانه جدا، مردانه سوا

یکی از سوال‌هایی که معمولا آدم‌های محتاط با شنیدن اسم چنین سایت‌هایی می‌پرسند، این است: «امنیت دارد؟» اساسا برای همه آدم‌ها، از محتاط‌ها گرفته تا ریسک‌پذیرترین‌ها بالاخره امنیت سفری که می‌خواهند شروع کنند، مهم است. هیچ‌کس دلش نمی‌خواهد به‌خاطر یک سفر دو نفره ساده و تنها نبودن در جاده ماشینش را برای همیشه از دست بدهد، یا بی‌پول و پیاده وسط خیابان رها شود، بعضی از ملاحظات هم که برای زنان اهمیت زیادی دارد، برای همین هر کدام از سایت‌های هم‌سفریاب یک‌سری محکم‌کاری‌ها در نظر گرفته‌اند که هر دو طرف ماجرا با کمترین خطر ممکن روبه‌رو باشند. مخصوصا وقتی بدانید که در یکی دو سال اخیر حساسیت‌های قضایی روی فعالیت چنین سایت‌هایی زیاد شده، ممکن است کمی خیالتان راحت باشد. اولین اقدامی که چنین سایت‌هایی برای تامین امنیت طرفین سفرها انجام می‌دهند، سخت‌گیری در ایجاد یک حساب کاربری است، مثلا تاکید می‌کنند که باید تصویری از شخص ثبت شود و افراد نمی‌توانند با عکس گل و سبزه پروفایل درست کنند. از طرفی در گرفتن مدارک هم دقت می‌کنند، به‌خصوص در مورد مدارک راننده‌ها، مثل گواهی‌نامه، بیمه شخص ثالث و… در یکی دو سال اخیر حتی اغلب این سایت‌ها امکان درخواست سفر را از سوی زنان و مردان برای همدیگر بسته‌اند، یعنی زنان و مردان فقط می‌توانند هم‌جنس‌های خودشان را به سفر دعوت کنند. از هر دو طرف هم خواسته می‌شود که اگر در مواجهه با شخص فهمیدند مشخصات او با چیزی که در پروفایلش ثبت کرده متفاوت است، از هم‌سفر شدن خودداری کنند و موضوع را به مسئولان سایت گزارش دهند تا هم‌سفریاب متقلب به‌سرعت از گردونه کار خارج شود. با همه این‌ها درنهایت تمام سایت‌های هم‌سفریابی در هر گوشه‌ای از فضای سایتشان که توانسته‌اند، تاکید کرده‌اند که هیچ مسئولیتی در قبال هر نوع اتفاقی که ممکن است برای طرفین بیفتد، قبول نمی‌کنند و شما به‌هرحال برای امتحان کردن چنین روشی باید کمی ریسک‌پذیر باشید. ضمن این‌که عقل حکم می‌کند اگر یک روز خواستید با عجله به شهری دیگر سفر کنید و ملاحظاتی هم داشتید، سراغ این روش نروید، چون ماجرا خبر نمی‌کند و ممکن است اصلا هم‌سفرتان شما را قال بگذارد، یا آن‌قدر بداخلاق باشد که ترجیح بدهید صد کیلومتر را پیاده گز کنید، اما کنار او ننشینید.

 

هم‌سفر با چاشنی کرایه

اگرچه چراغ سایت‌های هم‌سفریابی با هم‌سفری مجانی روشن شد، اما بعدا خیلی‌ها از این راه درآمدی هم کسب کردند، حالا نه آن‌قدر که با این درآمد خرج خانواده‌شان را دربیاورند، اما بعضی از راننده‌ها آن‌قدر پول می‌گیرند که حداقل پول بنزین یا درنهایت استهلاک ماشینشان جور شود. این رقم اغلب توافقی است و متقاضی‌ها بر سر قیمت با هم به توافق می‌رسند؛ قیمتی که پایین‌تر از کرایه ماشین تمام می‌شود و یک نوع تضمین هم برای به هم نزدن سفر محسوب می‌شود.

 

چند هزار عضو برای سفر و تماشا

فقط سایت‌ها نیستند که در زمینه هم‌سفریابی فعالیت می‌کنند. از وقتی تلگرام امکان راه‌اندازی کانال را فراهم کرد، خیلی‌ها به فکر افتادند که مسیر پیدا کردن هم‌سفر را از طریق این کانال هم هموار کنند. به این ترتیب، چند ده کانال راه افتاد که بعضی‌هایشان هزاران عضو دارند و در روز درخواست‌های زیادی برای هم‌سفر شدن در آن‌ها منتشر می‌شود و داوطلب‌ها با پیغام دادن به همدیگر یا به ادمین کانال‌ها هم‌سفرشان را انتخاب می‌کنند. نظارت بر کار کانال‌ها به مراتب سخت‌تر از سایت‌هاست و به همین دلیل هم ضریب امنیت در آن‌ها کمتر است، اما محمد که یکی از اعضای پروپاقرص یکی از آن‌هاست، می‌گوید: «من و دوستم دانشجوی دانشگاه قزوین هستیم و هفته‌ای دو بار باید به این شهر سفر کنیم. اغلب هم برای رفتن به قزوین از هم‌سفری که با عضویت در کانال هم‌سفریابی پیدا می‌کنیم، استفاده می‌کنیم. این‌طوری سفر برایمان ارزان‌تر تمام می‌شود. خیلی وقت‌ها که اصلا پولی نمی‌دهیم.»
آن‌ها با چند نفر از کسانی که ماشین دارند و در هفته به صورت مرتب به قزوین می‌روند، از طریق همین کانال‌ها دوست شده‌اند و این دوستی باعث شده اول با آن‌ها تماس بگیرند و در صورتی که آن‌ها برنامه سفر نداشتند، سراغ بقیه بروند. محمد می‌گوید: «ما چون اغلب دو نفریم، ترسی از امنیت سفر نداریم، ضمن این‌که چیزی هم برای دزدیده شدن نداریم و خطری تهدیدمان نمی‌کند. خیلی وقت‌ها حتی هماهنگ می‌کنیم و با همان ماشینی که به قزوین رفته‌ایم، به تهران برمی‌گردیم.»
ادمین یکی از این کانال‌ها هم می‌گوید: «ما هیچ تضمینی در مورد این‌که اتفاق بدی در طول سفر نیفتد، نمی‌دهیم، چون نمی‌توانیم همه چیز را کنترل کنیم. برای همین کسانی سراغ این روش می‌آیند که خودشان بدانند برایشان خطری وجود ندارد.»
البته او تاکید می‌کند که استقبال بی‌ماشین‌ها از کانالش به‌مراتب بیشتر از ماشین‌دارهاست، برای همین درخواست هم‌سفری از سوی آن‌ها بیشتر است. با این وجود، عده‌ای هم پیدا می‌شوند که به دلایل مختلف ریسک سوار کردن یک غریبه و بردنش به شهری دیگر را قبول می‌کنند.

 

هم‌سفری نه فقط برای طول راه

اغلب سایت‌ها و کانال‌های هم‌سفریاب این امکان را در اختیار افراد می‌گذارند که برای طی کردن مسیرهای بین شهری و حتی در مواردی مسیرهای طولانی درون شهری هم‌سفر پیدا کنند، اما بعضی از آن‌ها کار را گسترش داده‌اند و امکان هم‌سفریابی برای کل طول یک سفر را هم فراهم کرده‌اند. این کار اگرچه در کشورهای دیگر رواج بیشتری دارد و در ایران هنوز چنان‌که باید و شاید، رونق نگرفته، اما کسانی که اهل مسافرت هستند و حوصله و پول استفاده از تورهای مسافرتی را ندارند، به کانال‌هایی که برای این کار راه افتاده‌اند، مراجعه می‌کنند و آن‌جا با گروه‌هایی آشنا می‌شوند که درست مثل خودشان به سفر کردن و ریسک سفر رفتن با غریبه‌ها علاقه دارند. چیزی که با عضویت در این کانال‌ها می‌شود فهمید، این است که بعضی‌ها از این کار خیلی هم راضی هستند و گروه‌های دوستی بزرگی با همین روش شکل داده‌اند.


این مقاله که قبلا در سایت چلچراغ منتشر شده بود از مجموعه مقالات برگزیده وب فارسی است که در موضوع آزاد بازنشر می‌شود.

نویسنده
فاطمه رجبی
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
شکیب شیخی شکیب شیخی 10 دقیقه مطالعه | 4 ماه پیش
img-content
شکیب شیخی شکیب شیخی 14 دقیقه مطالعه | 5 ماه پیش
img-content
شکیب شیخی شکیب شیخی 11 دقیقه مطالعه | 5 ماه پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
5 دقیقه مطالعه / 4 ماه پیش
img-content
عرفان خسروی عرفان خسروی 7 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.