بخونید، خونده بشید!
«پیراهن­‌های همیشه» و حال خوبی که منتظر ماست
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
سیامک رحمانی سیامک رحمانی

روزنامه نگار

دنبال کن
«پیراهن­‌های همیشه» و حال خوبی که منتظر ماست
11 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
«پیراهن­‌های همیشه» و حال خوبی که منتظر ماست

کتاب «فلسفه و فوتبال» عیسی عظیمی که منتشر شد، وسط آن دورهمی‌ها و گپ‌ها و نشست‌ها که قرار بود انتشارش را کمی پررنگ کنند، مدام پیش رفقا اعتراف می‌کردم که خوشحالم. کتاب را ورق می‌زدم و با زاویه‌های جدیدی که نویسندگانش به فوتبال نگاه کرده بودند، خوش می‌گذراندم و به این فکر می‌کردم که چی بهتر از این؟ بالاخره عشق ما فوتبال است و خواندن است و کتابی که اینقدر خوب نوشته شده و البته اینقدر تمیز ترجمه شده و ارزش وقت گذاشتن و خواندن دارد، ساعت‌های آدم را منور می‌کند. حال آدم را خوب می‌کند. به دوستان هم همین را می‌گفتم. وسط صحبت‌هایی که درباره ضعف‌ها و قوت‌های کتاب می‌شد و جدل‌هایی که بر سر خوب و بد چنین کتاب‌هایی داشتیم. واقعیت همان بود که آن روزها هم می‌گفتیم. این که با وجود دنیای سرسام گرفته مجازی و این همه متن و مطلبی که هر روز دستمان می‌رسد و اسکرول می‌کنیم، خواندنی‌های لذتبخش، آنهایی که خودشان را از بقیه جدا می‌کنند و موقع خواندنشان محو و مجذوب می‌شویم و دلمان می‌خواهد تجربه‌اش را با دیگران تقسیم کنیم و گوشی تلفن را برداریم و شماره نویسنده‌اش را بگیریم و بگوییم «دمت گرم، چه خوب نوشته بودی» چقدر کم است.

حالا، با خوشحالی می‌خواهم بگویم که دست گرفتن کتاب حمیدرضا صدر دوباره همین حال را دارد. فراغت دلچسبی که از حالا برایش بی‌تابم. آن را گذاشته‌ام در تعطیلات نوروز و سر فرصت بخوانم و مثل تکه کیکی که به عنوان جایزه کاری سخت کنار گذاشته شده، حتی تماشا کردن و لحظه‌شماری برایش خوشایند است. هرچند که همان لحظه که به دستم رسید هم حسابی زیر و رویش کردم و برای دقایق طولانی نتوانستم بگذارمش زمین. کتابی که جادوی فوتبال و ادبیات را توأمان دارد و برای ما خوره‌ها بهترین هدیه است. دل دادن به سحر و رایحه کلمات و تجدیدخاطره با ستاره‌های دنیای فوتبال. مرور لحظه‌هایی که در ذهن و جانمان نشسته‌اند و بیرون نمی‌روند. گل‌های تاریخی، تکل‌هایی که فوتبال را بستری می‌کردند و ستاره‌هایی که روزگاری قهرمان زندگی‌مان بوده‌اند.

و حمید صدر یکی از بهترین کسانی است که می‌تواند همه اینها را با همان شوری برایمان بازسازی کند که شایسته آن لحظات است. با قلمی که شیفتگی فوتبال آن را به تپش درآورده و با تخیلی سینمایی که نوشته فوتبالی را تماشایی می‌کند.

حمیدرضا صدر در «پیراهن‌های همیشه» فوتبالی را ستایش کرده که دوره به دوره زندگی‌مان از آن سرشار است. بیشتر با مهربانی و بخشش و کمتر با تلخی. نرم و برادرانه از کنار تندخویی‌ها و معاصی مارادونا می‌گذرد و البته حتی نامی از علی پروین نمی‌آورد. نکته جالبی که باید دلیلش را از او پرسید.

فلینی همیشه سینما را به شکل سیرکی می‌دید که باید پر از معجزه باشد و تماشاچی‌اش را رها نکند. در عوض کوندرا می‌گوید، رمان برایش چون سفره‌ای است که پهن می‌شود تا مخاطب، هر گوشه‌ای که خواست کنارش بنشیند و طعمی را بچشد. «پیراهن‌های همیشه» پر از تماشا است و پر از چشیدنی. برای هرکس که با فوتبال نسبتی دارد. هنوز کتاب را کامل نخوانده‌ام و می‌خواهم ببینم درباره باجو چی نوشته. درباره بوفون و پلاتینی و مالدینی. درباره اسکوبار، پایان حیرت‌انگیز اسکوبار. صدای گلوله‌هایی که در مدلین به پرواز درمی‌آیند و زمان که ناگهان از تعجب می‌ایستد. نه انگار فایده‌ای ندارد. نمی‌شود از خواندن‌اش فرار کرد.


این مقاله که قبلا در سایت فرهنگستان فوتبال منتشر شده بود از مجموعه مقالات برگزیده وب فارسی است که در موضوع آزاد باز نشر می‌شود.

نویسنده
سیامک رحمانی
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
سیامک رحمانی سیامک رحمانی 6 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
سیامک رحمانی سیامک رحمانی 12 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
سیامک رحمانی سیامک رحمانی 8 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.