بخونید، خونده بشید!
سفره‌لیسان سیاست دقیقا کجای آن را می‌لیسند؟
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
عرفان خسروی عرفان خسروی

دیرینه‌شناس، آناتومیست، ژورنالیست و مروج علم

دنبال کن
سفره‌لیسان سیاست دقیقا کجای آن را می‌لیسند؟
9 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
سفره‌لیسان سیاست دقیقا کجای آن را می‌لیسند؟

در مراسم تشییع زنده‌یاد کیارستمی، بیرق کارزار به دست مشهورترین و محبوب‌ترین کارگردان این روزهای ایران داده شد؛ او سخنرانی تندی کرد و با میان‌کشیدن پای «سفره‌لیسان سیاست» از زنده‌یاد کیارستمی سپاس‌گزاری کرد که «با همه نادیده گرفتن‌ها و قدرناشناسی‌ها و سنگ‌اندازی‌های سفره‌لیسان سیاست» از این خاک دل نبرید.
بیش‌تر حضار برای این سخنان سوت و کف زدند و آقای اسکار، محبوب‌تر شد.
نگاهی به کارنامه کیارستمی نشان می‌دهد به‌رغم آن سخن‌رانی که بوی سفره سیاست از آن برمی‌خاست، آن زنده‌یاد مختصات حضور فرهنگی خود را در خطی چیده بود که نسبت به محور سیاست کاملا متنافر بود؛ کیارستمی سیاست را چنان به‌هیچ می‌انگاشت که گویی وزوزک پشّه‌ای هم نیست و اصلا همین پوچ‌انگاری حرف سیاست و چارتکبیری که می‌زد بر هرچه‌که‌هست، امضای کیارستمی بود. ماجرای دل‌خراش مرگ او، اما طور دیگری رقم خورد و پژواکش که در جامعه صدا کرد، به عرصه عرض‌اندام کسانی تبدیل شد که برخلاف کیارستمی، در مسیری متلاقی و متوازی با سیاست حرکت می‌کنند؛ البته که هیچ حرجی بر سیاسی‌اندیشی و سیاسی‌کاری و سیاسی‌گویی نیست، حتی اگر در یادبود آگاه‌ترین و عامدترین کنارکشیدگان بلوای سیاست، به پای سفره‌لیسان سیاست بپیچی و بالابروی.
تناقض و ناراستی زمانی آشکار می‌شود که پای عمل به میان آمد، وقتی خودت در بوته آزمونی فیصله‌بخش افتادی، وقتی خودت میانه میدانی نشستی که سویی از آن سراپا تحقیر و کوچک‌انگاری مردمان این خاک است و سوی دیگر، آشنایان و غریبه‌هایی که به احترام انسانیت برخاسته‌اند؛ آن‌وقت روابط عمومی دفترت اعلام کند که فعلا در موضع میانه هستی و سرانجام زمانی جبهه خود را می‌گزینی که پای «اما و اگرهایی»، تنها و تنها برای شخص خودت پیش آید. تناقض و ناراستی زمانی آشکار می‌شود که وقتی اعلام کردی «من هم نمی‌آیم»، به یاد می‌آوری که شأن خود را اجل از این مسائل می‌شمری و باقی نیز، آن‌چه که گفته‌ای و خوانده‌ایم.
از وقتی که آن جمله پرطمطراق در ستایش کیارستمی و نکوهش سفره‌لیسان سیاست به گوشم رسید، این پرسش در ذهنم نسجی بی‌شکاف بسته که سفره‌لیسان سیاست دقیقا کجای آن را می‌لیسند؟

نویسنده
عرفان خسروی
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
مریم نصر مریم نصر 12091 خواننده / 10 دقیقه مطالعه | 3 روز پیش
img-content
رضا شکرالهی رضا شکرالهی 11 دقیقه مطالعه | 1 هفته پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.