بخونید، خونده بشید!
همه‌چیز با رضا شاهرودی شروع شد
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
رامبد خانلری رامبد خانلری

داستان‌نویس و روزنامه‌نگار

دنبال کن
همه‌چیز با رضا شاهرودی شروع شد
9 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
کرگدن کرگدن
مجله هفتگی کرگدن
دنبال کن
همه‌چیز با رضا شاهرودی شروع شد

احمدآقا قیدی صاحب یک قهوه‌خانه است. قهوه‌خانه‌ای که خوشمزه‌ترین قیمه‌های دنیا را دارد. احمدآقا سبیل‌های زرد دارد و موهای فلفل‌نمکی. یک شب در قهوه‌خانه‌اش غذا می‌خوردم. نشسته بود ال‌کلاسیکو نگاه می‌کرد و قلیان می‌کشید. حس کردم می‌خواهد چیزی بگوید. چند دقیقه‌ای بود که انگار در حال مزه‌مزه کردن حرفش بود. اول گفت خب و وقتی مطمئن شد نگاهش می‌کنم، گفت: «مسی بازیکن بهتریه چون به سر و کله‌اش نمی‌رسه. اما اون یکی، رونالدو، بیشتر وقتش رو جلوی آینه به موهاش گریس می‌ماله.» من غذایم را خوردم و احمدآقا قلیان کشید و بقیه حرفش را مزه‌مزه کرد. نگاهم کرد. وقتی که نگاهش کردم، گفت: «قدیما فوتبالیست‌ها بهتر بودن، بهتر بازی می‌کردن. کرایف، پلاتینی، پله، دونگا...» نمی‌دانم دونگا را از کجا آورد. دود قلیانش را به بیرون پف کرد و گفت: «اما حالا چی؟ یه مشت بچه قرتی شدن فوتبالیست.»

وقتی کسی از سر و کله فوتبالیست‌ها حرف می‌زند ناخودآگاه یاد بازی پرسپولیس و بایرن مونیخ در ورزشگاه آزادی تهران می‌افتم. تمام بازیکن‌های پرسپولیس شبیه فامیل‌های درجه یک عروس و داماد در عروسی‌ها شده بودند. همه موها را لخت کرده بودند و حالت داده و ژل‌مال کرده بودند. انگار همه از آرایشگاه به استادیوم آمده بودند. آن موهای مدل‌دار وقت برده و کارِ دست استاد بود. فوتبال جهان را نمی‌دانم، اما شروع این ماجرا در فوتبال ایران از رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ٩٨ فرانسه با رضا شاهرودی شروع شد. تا پیش از آن، همه فوتبالیست‌ها شبیه همدیگر بودند: سبیل داشتند، پشتِ موی بلند و جلوی موهایشان را فکلی می‌کردند یا  مثل بهزاد غلامپور و مهدی فنونی‌زاده حوصله همین را هم نداشتند. البته این هم خودش یک مد بود؛ مد لیگ آزادگانی.

یادم هست همان سال‌ها علی دایی و افشین پیروانی جذب لیگ یکی از کشورهای عربی شدند. اولین عکس بدون سبیل آن‌ها یکی، دو هفته بعد در مطبوعات منتشر شد. چه کسی باور می‌کرد علی دایی و افشین پیروانی سبیل‌هایشان را بتراشند؟ با وجود رضا شاهرودی و فرهاد مجیدی و دیگر دوستان، جریان مد تا قبل از علیرضا نیکبخت واحدی و کرم صاف‌کننده موی گِلت، در فوتبال ایران برای خود کرسی نداشت. خیلی‌ها متناسب با جریان مد از این رو به آن رو شدند. مهرداد میناوند عکسی دارد با کت و شلوار مشکی و گشاد و پیراهن یقه‌اسکی قرمز و موهای سشوار کشیده و کفش‌های ورنی براق در وسط روزنامه «تلاش» پیش از جریان مد فوتبالی و عکسی دارد با شلوار زاپ‌دار کوتاه و کالج طوسی و تیشرت استرج کوتاه صورتی و موهای تیفوسی در هفته‌نامه «تماشاگران» بعد از جریان مد فوتبالی. حالا هم که بیشترشان موها را خامه‌ای می‌کنند و ریش داعشی می‌گذارند و آفتاب می‌گیرند و برنزه می‌شوند.

هر تیم لیگ برتری سهمیه سه بازیکن با این شکل و شمایل را دارد و بدون این سه بازیکن چرخ تیم نمی‌چرخد. یکی از تفریح‌هایم شده بود این‌که ببینم بازیکن‌ها بعد از صاف کردن موهایشان چه شکلی می‌شوند؟ علی کریمی و جواد کاظمیان و علی انصاریان و علیرضا نیکبخت واحدی و... یادم هست بعد از یکی از دربی‌ها به سر و شکل آبی‌ها و قرمز‌ها ایراد گرفتند. به علی انصاریان گفتند دم اسبی‌اش را کوتاه کند. به سیاوش اکبرپور هم گفتند سر و شکلش را تغییر بدهد. شکل و شمایل بازیکن‌ها گاهی مسئله‌ساز می‌شد و گاهی مسئولان آن‌ها را ندید می‌گرفتند.

همه ما با دیدن عکس‌های قدیم خودمان و دیگران تفریح می‌کنیم. به قیافه‌های قدیممان می‌خندیم و با خودمان فکر می‌کنیم که امروز چه قیافه موجهی نسبت به گذشته پیدا کرده‌ایم. در مورد فوتبالیست‌های ایرانی که جریان مد فوتبالی زندگی حرفه‌ای‌شان را به دو قسمت مساوی یا  نامساوی تقسیم کرده، دیدن این عکس‌ها جذاب است. عکس‌های قدیم و جدید علی دایی و مهرداد میناوند و علی انصاریان و حسین کاظمی و دیگران را ببینید. تفریح دیگر، تماشای همین بازیکنان فوتبال است وقتی مهمان برنامه «نود» می‌شوند. انتخاب همه یکی است: پوششی دورگه که یک رگش کلاسیک و مردانه است و رگ دیگرش مد روز. همه موها یک مدل آب و شانه می‌شود؛ دور سر را کوتاه می‌کنند و روی سر را - به قول آرایشگرها - به یک سمت پوش می‌دهند و تافت می‌زنند...

مسی گل می‌زند و احمدآقا قیدی برای اولین بار چشمش به تتوهای مسی می‌افتد. نوچ بلندی می‌کند و می‌گوید: «این هم از دست رفت. رفت همون‌جایی که رونالدو و بکهام و بقیه رفتن.»


این مقاله قبلا در دوازدهمین شماره از هفته‌نامه کرگدن در تاریخ 22 تیر 95 چاپ و منتشر شده است.

نویسنده
رامبد خانلری
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
احسان رضایی احسان رضایی 1244 خواننده / 14 دقیقه مطالعه | 5 ماه پیش
img-content
حسن لطفی حسن لطفی 8 دقیقه مطالعه | 10 ماه پیش
img-content
بهروز غریب‌پور بهروز غریب‌پور 9 دقیقه مطالعه | 10 ماه پیش
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
رامبد خانلری رامبد خانلری 9 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
رامبد خانلری رامبد خانلری 1011 خواننده / 8 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
رامبد خانلری رامبد خانلری 15 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.