بخونید، خونده بشید!
صعب‌روزی، بوالعجب کاری، پریشان عالمی
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
محسن آزرم محسن آزرم

نویسنده

دنبال کن
صعب‌روزی، بوالعجب کاری، پریشان عالمی
7 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
کرگدن کرگدن
مجله هفتگی کرگدن
دنبال کن
صعب‌روزی، بوالعجب کاری، پریشان عالمی

این احضارِ گذشته است؛ نه باز‌سازی‌اش. یاد آوردنِ گذشته‌ای فراموش‌شده نیست، به زمان حال آوردنِ دوره‌ای مشهور است برای سر در‌آوردن از نسبت و ربط و شباهت حال با این گذشته. فکر کردن به این حقیقت است که اگر امکانات و فناوری این روزها در اختیار مردمان آن روزگار بود چه اتفاقی می‌افتاد و آنچه نامش را خلاقیت گذاشته‌اند زمان‌بردار است یا نیست. تماشای شکل گرفتنِ ایده‌ای تازه است که راه را برای ایده‌های بعدی باز می‌کند. حس کردن موقعیتی‌ است که شباهتی به پیش از خود ندارد. لمس چیزی است که در لایه‌ زیرین زندگی پنهان شده و درک چیزی است که دیگران از آن عاجزند. خیره شدن در چشم‌های تنهایی است در زمانه‌ای که کسی ظاهرا تنها نیست بلکه مشغول گم شدن در شلوغی جمعیتی است که در رفت ‌و آمدند و به چیزی جز رفتن فکر نمی‌کنند.

همه‌ آنچه می‌شود درباره‌ مد مِن گفت شاید همین است؛ یا دست‌کم این چیزی است که باید اول از همه درباره‌اش نوشت؛ به این دلیل ساده که مد مِن اصلا درباره‌ نوع دیگری دیدنِ دنیا و آدم‌هاست و همه ‌چیز این نوع دیگری دیدنِ دنیا و آدم‌ها طبعا برای همه‌ آن‌ها که به تماشایش نشسته‌اند به یک اندازه جذاب نیست. دیالوگ‌ها ظاهرا عادی‌اند؛ درست همان‌طور که هر آدمی می‌تواند بگوید اما حقیقت این است که بخشی از جذابیت مد مِن را باید نتیجه‌ همین عادی بودن‌ دانست؛ عادی بودنی که از دل زندگی روزمره بیرون می‌آید؛ آدم‌هایی که سعی می‌کنند بهتر زندگی کنند؛ آدم‌هایی که سعی می‌کنند دست به هر کاری بزنند تا زندگی‌شان از این‌رو به آن‌رو شود؛ آدم‌هایی که اشتباه می‌کنند؛ آدم‌هایی که کامل نیستند و اصلا خیال کامل شدن هم ندارند، چون می‌دانند کامل بودن حوصله‌ دیگران را سر می‌برد و کمی نقص لازم است تا آدم‌ها واقعا آدم باشند.

نمونه‌ تمام‌ و کمال چنین آدمی هم طبعا دان دریپر است که ظاهرا هیچ نقصی ندارد و همه‌چیز را در حد کمال دارد، اما خودش بهتر می‌داند که یک‌جای کارش می‌لنگد. گذشته‌ای که دان دریپر ترجیح می‌دهد از دستش فرار کند دست از سرش برنمی‌دارد؛ مثل هر آدم دیگری که می‌خواهد چشم بر گذشته ببندد و هر بار که پلک‌هایش روی هم می‌افتد گذشته است که از راه می‌رسد و خودش را به رخ می‌کشد. نکته این است که دان دریپر هم سعی می‌کند به توصیه‌ یکی از شخصیت‌های «شاه می‌میرد» اوژن یونسکو عمل کند، اما واقعا کار ساده‌ای نیست که آدم خیال کند «گذشته‌ای وجود ندارد، آینده‌ای وجود ندارد، یک حال وجود دارد، تا انتهای زندگی. همه ‌چیز در زمان حال است.» با این ‌همه سعی می‌کند به حال وفادار باشد، مثل هر آدم تنهای ظاهرا موفقی که می‌داند حتی یک لحظه هم نباید به گذشته فکر کند.

این‌جاست که می‌شود فکر کرد مد مِن شاید اصلا درباره‌ تنهایی است؛ درباره‌ گم شدن در شلوغی و پناه بردن به جمعیتی که می‌شود در آن تنهایی را پنهان کرد. شاید برای همین است که دان دریپر مدام از آدمی سراغ آدمی دیگر می‌رود؛ یکی کافی نیست، چون نمی‌شود چیزی را که سال‌هاست پنهان شده با او در میان گذاشت. این بهانه‌ای‌ است برای نزدیک شدن؟ آن‌گونه که خودش می‌گوید یا می‌نویسد؟ سودای نزدیکی البته در جان آدم‌هاست اما دان دریپر سرگشته‌تر از آن است که بداند چه باید کرد. پیوندها سرانجامی ندارند. قرار هم نیست داشته باشند. حرف‌ها فایده‌ای ندارند. بنابراین دروغ جای حقیقت را می‌گیرد. پنهان‌کاری جای خودش را در زندگی باز می‌کند و همه‌ آنچه ممکن است از آدم سر بزند دور از چشم دیگران است. قرار نیست بفهمند دان دریپر واقعا کیست. هیچ‌کس نباید در‌این‌باره چیزی بفهمد. دانستنش مایه‌ دردسر است و از دردسر باید جدا خودداری کرد. ما هم قرار نیست از همه‌ چیزِ دان دریپر سر در‌بیاوریم. آدمی که با خودش روراست نیست و مدام از خودش فرار می‌کند چطور ممکن است نشانه‌هایی را پیش پای ما بگذارد که بیشتر بشناسیمش؟ فقط یکی هست که از همه‌ چیز سر درمی‌آورد؛ خودِ دان دریپر. این‌جاست که می‌شود فکر کرد  مد مِن اصلا داستانِ سر در‌آوردن از شخصیت‌ها نیست؛ داستانِ درک این شخصیت‌هاست؛ داستان خیره شدن به آدم‌هایی که سعادت از زندگی‌شان رخت بربسته؛ تعادلِ زندگی به‌هم خورده و راهی به‌سوی تباهی گشوده شده است و از تباهی ظاهرا گریزی نیست.


این مقاله قبلا در شانزدهمین شماره از هفته‌نامه کرگدن در تاریخ 19 مرداد 95 چاپ و منتشر شده است.

نویسنده
محسن آزرم
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
احسان رضایی احسان رضایی 14 دقیقه مطالعه | 4 ماه پیش
img-content
حسن لطفی حسن لطفی 8 دقیقه مطالعه | 8 ماه پیش
img-content
بهروز غریب‌پور بهروز غریب‌پور 9 دقیقه مطالعه | 9 ماه پیش
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
محسن آزرم محسن آزرم 5 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.