بخونید، خونده بشید!
کریمی را دریبل نزنی علی
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
سیامک رحمانی سیامک رحمانی

روزنامه نگار

دنبال کن
کریمی را دریبل نزنی علی
3908 خواننده / 10 دقیقه مطالعه / 4 ماه پیش
like3K
img-content
کریمی را دریبل نزنی علی

سال‌ها قبل مجله تایم گزارش مفصلی درباره کوبای کاسترو منتشر کرد. سال‌هایی که او در قدرت بود و هنوز لرزه بر اندام‌ها می‌انداخت. اگرچه تایم برای پرونده‌اش از عنوان «شیر در زمستان» استفاده کرده بود تا بگوید دوران افول آغاز شده است. در این پرونده که بخش‌هایی از آن در رسانه‌های داخلی هم بازتاب پیدا کرد، مصاحبه‌ای هم بود با رهبر حزب مخالف دولت. اپوزیسیونی که البته به زحمت نفس می‌کشید و فقط بود تا حکومت کاسترو بتواند نمایشی از دموکراسی بدهد. نکته جالب صحبت‌های رهبر مخالفان کاسترو در پایان گفت‌و‌گو بود. جایی که مصاحبه‌کننده از او می‌پرسید شما برای کاسترو چه می‌خواهید. و این ضدکاستروی دوآتشه که در تمام طول مصاحبه سیاست‌های رهبر کوبا را به صلابه کشیده بود و از بالا و پایین آن انتقاد کرده بود، در پاسخ سوال یک کلمه گفت:«سربلندی»! بعد در مقابل تعجب مصاحبه‌کننده توضیح داد که او هم مثل اغلب کوبایی‌ها، با وجود تندترین انتقادات از رییس، او را ستایش می‌کند؛«من خودم یک فیدلی‌ام. اینجا همه فیدلی‌اند!» این تعابیر را می‌شود به ترس و شرایط هولناک کوبای دهه هشتاد ربط داد، اما در آن حقیقتی هم نهفته است؛ بسیاری از آنها که فیدل را ذره‌ای قبول نداشتند، دوستش داشتند. در قلب پاک و نیت بلندش برای کوبا و انسان تردیدی نبود.

این مفهوم و دلبستگی ناگزیر با کوبا و فیدل پدید نیامده و به پایان نرسیده است. برای فوتبال و مردم ما چهره‌ای مثل علی کریمی یکی از همان اسطوره‌هاست. آدم خاص و غریبی که حتی هواداران تیم رقیب هم کمتر حاضرند در بزرگی‌ و سلامت نفس‌اش چون و چرا کنند. قهرمانی که چه در دوران بازیگری و چه پس از آن با همه اشتباهات و همه مشکلات شخصی، شخصیتی از خود نشان داده که باید تکریم کرد. بی‌پروایی‌اش در بیان مکنونات درونی، میل سیری‌ناپذیرش برای بودن در کنار مردم و همراهی با خواسته‌هایشان و حضورش در صحنه‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی از او چهره‌ای ساخته که شاید روزی به تختی و دیگر افسانه‌های این سرزمین تنه بزند. کریمی که در بزنگاه‌ها، بدون این که قصدی برای نمایش یا شعار دادن داشته باشد، خود را به همه ثابت کرده. جایی که از دست دادن و ایستادن کنار رییس‌جمهور نامطلوب ملت طفره می‌رود و مثل بعضی از هم‌دوره‌ای‌هایش برای شرکت در نمایش فوتبالی، مقهور پیشنهادهای وسوسه‌انگیز نمی‌شود. جایی که مسئولیت‌ها و تعهدش به مردم را با مچ‌بندی تاریخی به نمایش می‌گذارد و بعدها در کنار ناراضیان می‌ماند. تاریخ اینها را فراموش نخواهد کرد. احترام و ارزش او بیش از آنست که بخواهیم تنها با دریبل‌هایش مقابل آاس‌رم و تیم ملی آلمان، یا با گل‌هایش به کره‌جنوبی توصیف‌اش کنیم.

علی کریمی این روزها درباره همه‌چیز اظهارنظر می‌کند. از روز کوروش تا زلزله و افزایش عوارض خروج از کشور. از حق‌اش برای ابراز عقیده استفاده می‌کند و با استفاده از رسانه‌های نوین، بی‌واسطه با جامعه در ارتباط است. نظراتی که اغلب با اقبال عمومی مواجه است و محبوبیت و احترام او را بیشتر می‌کند. به‌خصوص اگر در نقش رابین‌هود بخواهد ناتوانی و فساد فوتبال را به رخ مدیران فدراسیون بکشد و آنها را به مناظره دعوت کند. کریمی سرمایه این فوتبال است و اغلب طوری حرف زده و قدم برداشته که انتظار از او بالا باشد. عمق ارادت مردم به او هم چنان است که حتی اشتباهاتش در ورزش و فوتبال خدشه‌ چندانی به او وارد نکند. اما کریمی باید حواس‌اش باشد که اعتبار و اعتمادش را از جامعه گرفته و رفتار و اظهاراتش در حوزه‌های اجتماعی و سیاسی باید پخته‌تر باشد. باید مشاوران و دوستانش بیشتر هوای او را داشته باشند و خودش حساس‌تر باشد. اینجا دیگر مربیگری نفت نیست که قبول و پس‌دادنش، آشتی و قهر با صاحبان باشگاه، قابل چشم‌پوشی باشد. کریمی آزاد است که آنچه درست می‌داند با هوادارانش در میان بگذارد. اما او سیاستمدار و مصلح اجتماعی نیست و خودش هم می‌داند که نباید به دانسته‌ها و اشرافش بر مسائل اجتماعی اتکا کند. اینجاست که کوچکترین لغزشی ممکن است به «علی کریمی» مردم صدمه بزند و بالاتر از آن تأثیرات ناسالمی در سطح جامعه داشته باشد. اتفاقی که با عذرخواهی و حلالیت‌طلبی از رأی به روحانی نگرانش شدیم.

قدر کریمی را به خاطر همه آنچه بوده و هست می‌دانیم اما خودش هم باید مراقب باشد. یادمان باشد که تختی اگر تختی شد، بسیار سکوت کرد و کم سخن گفت و شاید بختش بلند بود که زود و جوان از میان دوستدارانش رفت تا فرصت اشتباهات بزرگ و خراب کردن آن تمثال را نداشته باشد.
علی کریمی بودن سخت است. کاش علی‌ بیش از همه چیز حواس‌اش به کریمی باشد و خودش و حیثیت‌اش را دریبل نزند.


این مقاله که قبلا در سایت فرهنگستان فوتبال منتشر شده بود، از مجموعه مقالات برگزیده‌ی وب فارسی است که در موضوع آزاد باز نشر می‌شود.

نویسنده
سیامک رحمانی
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
سیامک رحمانی سیامک رحمانی 6 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
سیامک رحمانی سیامک رحمانی 12 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
سیامک رحمانی سیامک رحمانی 8 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.