بخونید، خونده بشید!
نظر امام خمینی درباره وضع بازیگران زنِ سریال سلطان و شبان
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
جعفر شیرعلی‌نیا جعفر شیرعلی‌نیا

پژوهشگر تاریخی پیرامون مسائل ایران پس از انقلاب و پژوهشگر برجسته تاریخ دفاع مقدس. متولد 1357. از او کتاب‌های متعددی از جمله دایره‌المعارف مصور تاریخ جنگ ایران و عراق و روایتی از زندگی و زمانه هاشمی رفسنجانی به چاپ رسیده است.کانال تلگرام: نکته‌های تاریخی

دنبال کن
نظر امام خمینی درباره وضع بازیگران زنِ سریال سلطان و شبان
1099 خواننده / 12 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
like1K
img-content
نظر امام خمینی درباره وضع بازیگران زنِ سریال سلطان و شبان

افسانه‌ی سلطان و شبان یکی از سریال‌های معروف دهه‌ی 60 بود. دومین قسمت سریال پخش می‌شد که هاشمی به امام گفت: «شما آن را ببینید، آن نمونه زنی‌ که آنجا می‌بینید، آن صحنه‌هایی‌ که می‌بینید، آن می‌‌تواند یک معیار باشد. اگر این را خلاف شرع تشخیص دادید، به ما بگویید که بگویم این‌طور چیزها را از صداوسیما حذف بکنند. اگر قبول دارید ما دیگر جواب از شما نمی‌‌خواهیم. اگر شما ما را نهی‌ نکنید، همین راه خوب است.» امام دید و پیغام داد اشکالی‌ ندارد.
نظر امام یکی از پرقدرت‌ترین معیارهای کارشناسی دهه‌ی 60 بود، می‌توانست کاملا تاثیرگذار و پرنفوذ باشد و بسیاری از منتقدان و مخالفان را به سکوت وادار کند و فارغ از کارشناسی بودن یا نبودن، از هر نظر کارشناسی دیگری موثرتر بود. دولت میرحسین موسوی با نظرات امام می‌توانست در برابر بسیاری از نظرات مخالف تاب بیاورد، همچنان‌که بعدها شبیه این شرایط درباره‌ی دولت احمدی‌نژاد تکرار شد و دولت توانست با حمایت رهبری، از نظرات مخالف جان سالم به در ببرد و حتی رهبری مهرماه 85 پس از توضیح سنگینی کار و تاکید بر تضعیف‌نکردن دولت گفت: «همه باید رییس‌جمهور را مورد تکریم قرار بدهند و این را همه یک اصل بدانند.»  
در یکی از یادداشت‌های گذشته به ماجرای پخش مسابقات ورزشی و سریال پرحاشیه‌ی پاییز صحرا در دهه شصت اشاره کردم و ماجرای استفتایی که از امام شده بود. آن‌جا به نامه‌ای از رییس‌جمهور خامنه‌ای در 2 دی66 اشاره کردم. بخشی از آن نامه که رییس‌جمهور درباره برنامه‌ها و سریال‌های تلویزیون نوشته بود چنین است: «واقعیت این است که تماشای پیکر عریان ورزشکاران برای بسیاری از زنان و تماشای چهره و حرکات بسیاری از زنان در فیلم‌ها برای اغلب جوانان شهوت‌انگیز است.»
واقعیتی که رئیس‌جمهور از آن سخن گفته است چگونه کشف شده؟ آیا بر اساس یک تحقیق و پژوهش کارشناسی و نظرسنجی علمی صورت گرفته یا برداشت رئیس‌جمهور از بررسی‌های شخصی اوست؟ 
هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 72 چند میلیون کمتر رای آورد و رقیب او 4 میلیون رای آورد اما هاشمی آرای توکلی را احساسی توصیف کرد. هاشمی در خطبه‌های نمازجمعه‌ی پس از انتخابات گفت در یکی از روزهای تبلیغات انتخاباتی نوه‌اش جایی رفته بود که امکان افتادنش بود و هاشمی او را منع کرد و نوه نیز قهر کرد و گفت من می‌روم به جاسبی رای می‌دهم؛ هاشمی آرای رقیبش را هم از این جنس می‌دانست. این سخنان هاشمی هرچند رنگ و بوی طنز داشت اما نظر کارشناسی او هم بود و معتقد بود: «با توجه به نکته‌ای که در مورد ساخت زیربناها و سرمایه‌گذاری سنگین در طرح‌های دیربازده گفتم، می‌توانید تفسیر درستی از آن طنز داشته باشید.» 
اسفند 84 احمدی‌نژاد در گردهمایی روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی در خارج از کشور ماجرایی از یکی از سفرهایش به لرستان تعریف کرد که در میانه سفر که با هلی‌کوپتر به منطقه‌ای می‌رفتند، برای نماز ظهر هلی‌کوپتر را جایی در خشکی وسط رودخانه نشاندند و مشغول نماز شدند؛ «وسط نماز یک‌دفعه دیدیم صدای یک مشت بچه می‌آید، همه دارند می‌گویند انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست.» توضیح داد که معمول این است که این‌ها باید بگویند کفش پایمان نیست، مدرسه نداریم و... گفت شاید آن بچه‌ها تصویر روشنی از انرژی هسته‌ای نداشتند اما؛ «فطرت عدالت‌جو و عزت‌جوی اوست که این‌طور فریاد می‌زند.» در همان جلسه بود که گفت در سفر به مالزی مردم آن‌جا به او می‌گفتند: «محکم بیاستید ما با شماییم.» و ادامه داد: «این به عنوان یک اصل در ذهن ما باشد، کل ملت‌های عالم به لحاظ روحی با جمهوری اسلامی یک هم‌ذات‌پنداری، یک هماهنگی روحی و عاطفی دارند، پیشرفت ما را پیشرفت خودشان و اقتدار ما را اقتدار خودشان می‌دانند.» 
مشابه این سخنان و نتیجه‌گیری‌ها را می‌توان در سخنان مسوولان مختلف در این چهار دهه مشاهده کرد. 
این نگرانی وجود دارد که برخی از سخنان مسوولان نظام فاقد پشتوانه کارشناسی کافی باشند و بر پایه اطلاعات غیرعلمی و برداشت‌های شخصی و یا بررسی غیرکافی بیان شوند. بیان این نظرات به ویژه در جاهایی که مبنای تصمیم‌گیری و جهت‌گیری قرار می‌گیرد، خطر بسیار بزرگی است و بیان آن‌ها از سوی افرادی که نظراتشان در جامعه نفوذ و بُرد فراوانی دارد، برای جامعه نیز آسیب‌زا است.

-  سخنان هاشمی از کتاب خاطرات سال 69 و کتاب بی‌پرده با هاشمی و سخنان احمدی‌نژاد از کتاب پوپولیسم ایرانی آمده.

نویسنده
جعفر شیرعلی‌نیا
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
like14K
tag
جعفر شیرعلی‌نیا جعفر شیرعلی‌نیا 14232 خواننده / 12 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
img-content
like1K
tag
جعفر شیرعلی‌نیا جعفر شیرعلی‌نیا 1106 خواننده / 14 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
img-content
like1K
tag
جعفر شیرعلی‌نیا جعفر شیرعلی‌نیا 1267 خواننده / 14 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
احسان رضایی احسان رضایی 14 دقیقه مطالعه | 1 ماه پیش
img-content
محمدرضا ایدرم محمدرضا ایدرم 1752 خواننده / 10 دقیقه مطالعه | 4 ماه پیش
img-content
15 دقیقه مطالعه / 5 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.