بخونید، خونده بشید!
فقط با دقت عاشق شوید!
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
سید ابراهیم تقوی سید ابراهیم تقوی

کتابخوار محقق و دانشجوی ادبیات قرون وسطی آلمان و اسکاندیناوی + فانتزی + تالکین؛
بیانات: "در رده‌بندی چیزهایی که جواب همه‌ی مشکلات و سؤالات هستند اگر رتبه‌ی اول مال ٬۴۲٬ باشد، رتبه‌ی دوم به «به من چه؟» می‌رسد."

دنبال کن
فقط با دقت عاشق شوید!
4 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
فقط با دقت عاشق شوید!

یکی از همکاران که در تعطیلاتش به شهر کوچک Brunsbüttel در شمال آلمان رفته است، امروز صبح عکس بالا را از روزنامه ی محلی Brunsbütteler Zeitung برایم فرستاد، به نقل از خبرگزاری dpa، بزرگترین خبرگزاری آلمان، که متن ترجمه شده‌اش را اینجا می‌خوانید: (سعی کردم متن آلمانی را لغت به لغت ترجمه کنم و بحث زیبایی و روانی ترجمه را دخیل نکنم).

"فقط با دقت عاشق شوید"

تهران (خبرگزاری dpa)
ظاهرا دانشجویان در ایران به دفعات بیش از آنچه باید عاشق می شوند. این اقلا نظر منصور غلامی، وزیر علوم ایران است. جناب وزیر از این موضوع راضی نیست و  به گزارش خبرگزاری مهر می گوید "آدم باید با فکر و دقت عاشق شود، نه کور و به دفعات." او نیز به گفته ی خودش در دوران تحصیل عاشق شده، اما بلافاصله با آن دختر ازدواج کرده است.


جدای از خنده ی تلخ بابت انعکاس چنین خبری از ایران در رسانه های آلمانی، هنگامی که محض خاطر بحث کردن عکس را برای چند دوست و همکلاسی آلمانی فرستادم و آن ها شروع به بحث درباره ی این که "چگونه باید عاشق شد؟" کردند چاره ای برایم نماند جز آن که بگویم: دوستان! دوستان! اصل موضوع دارد از نگاهتان دور می ماند. درستی یا نادرستی حرف جناب وزیر در درجه ی اول اهمیت نیست. مهمتر این است که اصلا این موضوع به وزیر علوم چه ربطی دارد؟

البته که آقای غلامی به عنوان یک شخص حقیقی آزاد است هر عقیده ای داشته و آن را بیان هم بکند. مشکل کار اما اینجاست که آیا شخصیت حقوقی وزیر علوم اصلا صلاحیتی و جایگاهی برای اظهار نظر در باب زندگی خصوصی دانشجویان دارد؟ آیا همه ی وجوه زندگی یک فرد به محض ورود به دانشگاه در حوزه ی اختیارات و اظهارنظر وزیر علوم قرار می گیرد؟

کل این ماجرا خاطره ای از دوران خدمت سربازی را در یادم زنده کرد: در دوران آموزشی، صبح روز شنبه، اواسط اسفندماه، در برنامه ی مراسم صبحگاه سخنرانی یکی از فرماندهان ارشد (فرمانده ی پادگان یا فرمانده ی مرکز آموزش) گنجانده می شد. و شما تصور کنید موقعیتی را که در آن چندصد نفر نزدیک به چهل دقیقه حدود ساعت ۷ صبح زمستانی خبردار ایستاده اند و فرمانده محترم در جایگاه اینگونه می گوید که "مقسمین عزیز دقت بفرمایند، هر سیخ جوجه کباب ۱۲ تکه جوجه دارد و برای سه نفر است. یعنی نفری چهار تکه!"

حرف فرمانده به خودی خود اشتباه نیست. موضوع اما آن مثل قدیمی است که "هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد". کاش وزیر محترم علوم هم به این نکته دقت بفرمایند.

نویسنده
سید ابراهیم تقوی
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
5 دقیقه مطالعه / 3 ماه پیش
img-content
1057 خواننده / 15 دقیقه مطالعه / 4 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.