بخونید، خونده بشید!
سیب‌زمینی وایکینگ توست!
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
عرفان خسروی عرفان خسروی

دیرینه‌شناس، آناتومیست، ژورنالیست و مروج علم

دنبال کن
سیب‌زمینی وایکینگ توست!
2 دقیقه مطالعه / 7 ماه پیش
img-content
سیب‌زمینی وایکینگ توست!

بنده اصلا معتقد به فست‌فود نیستم. فست‌ترین فودها را هم که بخواهی درست کنی، باید حوصله داشته باشی. آشپزی یعنی همین. یعنی احترام به مواد غذایی. یعنی چیزی را سرسری سر چیز دیگر نریزی. به آن زرده تخم‌مرغی که در کتلت هم‌می‌زنی احترام بگذاری. به آن سیب‌زمینی پشندی بی‌رگ نیز. اگر سه چهار تا دانه سیب‌زمینی پخته اضافه آمد که در کتلت استفاده نشد، نیندازی‌شان در یخچال. با احترام، با تکریم، با رعایت حقوق سیب‌زمینی سرخشان کنی.

و اما سرخ کردن! ببین اگر سیب‌زمینی را تکه‌تکه کنی بریزی در روغن داغ، این یعنی بی‌احترامی. باید با دقت حلقه‌حلقه‌اش کنی. کمی زعفران ساییده را در آب حل کنی و روی سیب‌زمینی‌ها بریزی. بعد نمک بزنی و بعد داخل روغن بی‌اندازی. بعد از این که اندک‌اندک رنگ سیب‌زمینی‌ها طلایی و بعد هم سرخ شد (آن هم نه سرخ تعارفی)، یکی یک قاشق مرباخوری گلپر، نعنا، ترخون و مرزه روی سیب‌زمینی‌ها می‌پاشی تا چند لحظه در روغن داغ همراه سیب‌زمینی‌هایت تف بخورند و طعمشان برود در جان سیب‌زمینی.

درست مثل مراسم کفن و دفن وایکینگ‌ها که وقتی می‌خواستند بزرگی را به عالم دیگر بدرقه کنند، کنیزی را قربانی می‌کردند و همراه درگذشته در کشتی می‌گذاشتند و کشتی و کنیز و وایکینگ پیر را به آتش می‌کشیدند. سیب‌زمینی وایکینگ توست و گلپر همان کنیز است. وقتی سرخ شدند، کنار کتلت می‌چینی و کمی سس کاری روی کتلت‌ها می‌زنی و رحم الله من یقرأ فاتحه مع الصلوات.

نوش جان!

نویسنده
عرفان خسروی
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.