بخونید، خونده بشید!
جملات تاریخی رهبری درباره هاشمی، خاتمی و احمدی‌نژاد
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
جعفر شیرعلی‌نیا جعفر شیرعلی‌نیا

پژوهشگر تاریخی پیرامون مسائل ایران پس از انقلاب و پژوهشگر برجسته تاریخ دفاع مقدس. متولد 1357. از او کتاب‌های متعددی از جمله دایره‌المعارف مصور تاریخ جنگ ایران و عراق و روایتی از زندگی و زمانه هاشمی رفسنجانی به چاپ رسیده است.کانال تلگرام: نکته‌های تاریخی

دنبال کن
جملات تاریخی رهبری درباره هاشمی، خاتمی و احمدی‌نژاد
6071 خواننده / 9 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
like6K
img-content
جملات تاریخی رهبری درباره هاشمی، خاتمی و احمدی‌نژاد

هیچ‌کس برای من هاشمی نمی‌شود

این جمله معروف رهبری در پای صندوق رای در دوم خرداد 76 بود. این جمله در پایان دوران ریاست‌جمهوری هاشمی گفته شد؛ دوره‌ای که بسیاری تا امروز منتقد آن روزهای هاشمی هستند. فردای این روز مشخص شد سید محمد خاتمی رئیس‌جمهور تازه ایران است.

٢٢ اردیبهشت77 رهبری در دانشگاه تهران حضور یافت. آن‌جا نظر او را درباره جمله‌ای که درباره هاشمی گفته بود پرسیدند؛ «آقای هاشمی از سال ۱۳۳۶ - یعنی چهل‌ویک سال - با من همکاری و رفاقت دارد. رفاقت چهل‌ویک ساله، خیلی است؛ یعنی دو برابر عمر شما. حالا تصادفاً نکته جالبی وجود دارد. آن روزی که من این را گفتم، آقای خاتمی که انتخاب نشده بود. عجیب است که آقای خاتمی هم اتّفاقاً همین مقدار با من سابقه دارد؛ از سال سی‌وهفت... با ایشان هم سابقه زیادی داریم. به‌هرحال، الان وضع خوب است. الان رئیس‌جمهورمان کاملاً به ما نزدیک است و الحمدللَّه روابط فیمابین، بسیار خوب و صمیمی است.» 
سال84 هنگامی‌که خاتمی از ریاست‌جمهوری می‌رفت صحبت‌های رهبری نشان می‌داد که رابطه‌شان بسیار گرم‌تر از آغاز دوران ریاست‌جمهوری اوست. رهبری10مرداد1384 در آخرین دیدار با خاتمی گفت: «در طول هشت سالی که ما با ایشان به‌طور مستمر و مداوم در ارتباط بودیم، رفاقت و صمیمیت ما با ایشان روزافزون بوده؛ خدا را شکر. الان پیوند عاطفی و محبت‌آمیزی که بین بنده و آقای خاتمی هست، از آنچه در هشت سال پیش بوده، بمراتب مستحکم‌تر است؛ و این ناشی از خصوصیاتی است که من در این مدت در ایشان حس کردم. تدین و پایبندی و نجابت و روحیه‌ی نجیب ذاتىِ ایشان واقعاً جزو امتیازات و خصال برجسته در ایشان است... خیلی‌ها از سال ۷۶ - از اول تشکیل این دولت – می‌خواستند آقای خاتمی را در موضع مقابله و مواجهه‌ی با نظام قرار دهند؛ خیلی هم تلاش کردند؛ ما شاهد بودیم... اما آقای خاتمی حقیقتاً مقاومت کردند.»

چهار سال بعد پس از انتخابات سال88 اوضاع دگرگون شد. به نظر می‌رسید هاشمی و خاتمی دیگر جایگاه سال‌های گذشته را در نظر رهبری ندارند. 29خرداد رهبری در یک جمله تاریخی پس از اشاره به اختلاف دیدگاه‌های هاشمی و احمدی‌نژاد در زمینه‌های فرهنگی، عدالت اجتماعی و خارجی گفت دیدگاه احمدی‌نژاد به دیدگاه او نزدیک‌تر است.

به‌تدریج احمدی‌نژاد به حاشیه‌هایی گرفتار شد که او را از نظر بسیاری از هواداران قدیمش انداخت. ماه رمضان 89 یکی از دانشجویان به رهبری گفت دلشان از دست چپ و راست رییس‌جمهور خون است. رهبری گفت: «خوب، حالا دل شما خون- که خدا نکند خون باشد- اما به شما عرض بکنم؛ این‌ها جزو مسائل تعیین‌کننده و اصلى نیست. ممکن است ایراد و اشکال وارد باشد- من در این مورد هیچ قضاوتى نمی‌خواهم بکنم- ممکن است کسى به یک شخصى یا به یک کارى ایراد داشته باشد؛ منتها باید توجه کنیم که مسائل را اصلى- فرعى کنیم. مسائل درجه‌ی دوم جاى مسائل اصلى را در  انگیزه‌های ما، در همت ما، در صرف انرژى‌ای که می‌شود، نگیرد.»

چهار سال بعد در سال٩٢ هاشمی توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شد. سال٩٥ رهبری به احمدی‌نژاد توصیه کرد در انتخابات٩٦ نامزد نشود اما شد و رد صلاحیت شد. حالا این روزها دادگاه مردی از نزدیکان احمدی‌نژاد حاشیه‌هایی ایجاد کرده؛ مردی که احمدی‌نژاد با تاکید می‌گوید هیچ دو نفری در دنیا شبیه‌تر از آن‌ها به هم نیستند!

روزگار عجیبی شده است. به راستی چرا روسای‌جمهور ما به چنین سرنوشت‌هایی گرفتار می‌شوند؟ آیا با آمارها و سخن‌هایی که از اوضاع اجتماعی، فرهنگی و زیست‌محیطی ما مطرح است، تمرکزدادن انرژی بخشی از کشور بر مخالفت و موافقت با خاتمی و یا احمدی‌نژاد نگران‌کننده نیست؟ آیا نمی‌توان از ظرفیت و تجربه و جایگاه روسای‌جمهور ایران که از سرمایه مردم و با قیمت سنگینی به‌دست آمده استفاده کرد؟

آیا دیدار و گفتگوی مسؤولان نمی‌تواند گره‌گشای این دوری‌ها باشد؟ آیا می‌توان در سطح بالای نظام شاهد این جدایی‌ها بود و بعد از مردم انتظار همدلی و همراهی با یکدیگر را داشت؟ هفته پیش در آمریکا تصاویری از حضور پنج رییس‌جمهور سابق در یک کنسرت منتشر شد و مرا به یاد ماجرای عکسی انداخت که پیوست این یادداشت است.

تصاویری که سال 94 در کتاب زندگی و زمانه رهبری از آن استفاده کردیم. در بخشی از کتاب، وقایع میان ایران و آمریکا در زمان چهار رئیس‌جمهور دو کشور مرور شده است. یافتن عکسی از چهار رئیس‌جمهور آمریکا در کنار هم کار سختی نبود اما هرچه جستجو کردیم شبیه آن در ایران یافت نشد و حتی عکسی از مراسم یا جلسه‌ای که هر چهار نفر همزمان در آن حضور داشته باشند نیز نیافتیم. شاید بتوان چنین تصویری یافت؛ در این صورت تصویری تاریخی و جالب خواهد بود.

نویسنده
جعفر شیرعلی‌نیا
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
like14K
tag
جعفر شیرعلی‌نیا جعفر شیرعلی‌نیا 14232 خواننده / 12 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
img-content
like1K
tag
جعفر شیرعلی‌نیا جعفر شیرعلی‌نیا 1106 خواننده / 14 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
img-content
like1K
tag
جعفر شیرعلی‌نیا جعفر شیرعلی‌نیا 1267 خواننده / 14 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
احسان رضایی احسان رضایی 14 دقیقه مطالعه | 1 ماه پیش
img-content
محمدرضا ایدرم محمدرضا ایدرم 1752 خواننده / 10 دقیقه مطالعه | 4 ماه پیش
img-content
15 دقیقه مطالعه / 5 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.