بخونید، خونده بشید!
سعدی آخرالزمان؟
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
عرفان خسروی عرفان خسروی

دیرینه‌شناس، آناتومیست، ژورنالیست و مروج علم

دنبال کن
سعدی آخرالزمان؟
7 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
سعدی آخرالزمان؟

معروف است که سعدی جهان‌گرد بوده، حسابی دور دنیا را گشته، چشم عالم را کور کرده و با بیش از نیم‌قرن تجربه برگشته شیراز و شروع کرده به نوشتن گلستان و سرودن بوستان. در این که جناب سعدی فاصل‌ تجربیات تلخ و شیرین بوده (چنان که افتد و دانی) و در جوانی، به نیت تحصیل در برترین دانشگاه آن زمان، یعنی جامعه نظامیه بغداد، فرار مغزها کرده، گمانی نیست؛ چنان‌که گفته «مرا در نظامیه ادرار بود» (یعنی در نظامیه بابت درس خواندن پول مقرری هم می‌گرفته) ولی همچنان میان جمع، دلش جای دیگر بوده و سرش نزد معلم عشق، درس شاعری می‌آموخته. حالا بماند که عشق مزبور معطوف به کی بوده و دلش کجا می‌پریده، خدا ‌داند!
خیلی از مورخان هم اعتقاد دارند سعدی فقط به عراق و شام و حجاز رفته و ماجرای از سفرهای دیگرش را از خودش بافته یا از زبان تاجران سرشناس و دنیادیده‌ای شنیده، سرقلم رفته و به اسم خودش جا زده؛ مثل حکایت سفرش به بیت‌المقدس که اسیر فرنگ شد و چندی گماشته به کار گِل در خندق طرابلس؛ یا آن سفرش به کیش و شب‌چره با بازرگان دنیادوست یا آن یکی سفرها به هندوستان و ترکستان و چین و سواحل آنتالیا و یمن و آفریقا. بعضی هم اعتقاد دارند سعدی به برخی از این سفرها رفته ولی دست خالی برگشته؛ منتها چون تاریخ و جغرافی‌اش خوب بوده و خطاب شیرین هم داشته، مجلس‌اش شلوغ شده و مشتری بر وی جوشیده. خلاصه تنها جاهایی که سعدی ادعایشان نکرده، یکی نیویورک و اجلاس سران ملل بود، دیگری جزایر کومور در شرق آفریقا و دیگران، بریتانی و قطب جنوب.
خوشبختانه در ایام ما مدعیان دروغین جهان‌گردی، چو سعدی، نادر شده‌اند و آخرزمان این طایفه مدت‌ها پیش سرآمده است. اکنون عرصه جهان‌دیدگانی راستین است که برخلاف سعدی به اقصای عالم تاخته‌اند، مثل یکی‌شان که ما را معلوم کرد انگلیس جزیره کوچکی است در غرب آفریقا، یا آن دیگری که گفته من همه‌جا رفتم، دوستم داشتند، قطب جنوب هم اگر بروم، مرغان پنگوئن هستند که دوستم بدارند یا این آخری که بازرگانی است، ماننده سلف صالحش که سعدی در جزیره کیش وصف کرده؛ منتها این‌یکی به جای گوگرد پارسی که به چین ببرد، باروت آمریکایی به عربستان می‌فروشد و تاریخ و جغرافی‌ و فن خطابه‌اش هم به خوبی قدما نیست، لذا هم نام خلیج فارس را اشتباه گفته، هم خودش را مضحکه قاطبه عالم کرده؛ البته جز آن یکی مرد پنگوئنی که وصفش رفت و از سخنان این آخری، ذوق کرده و کیفور شده. خلاصه گرچه سعدی از مبدعان هنر خالی‌بندی و جهان‌گردی با پای دیگران است، اما تا امروز احتمالا سعدی مرده و نوبت به خالی‌بندان جهان‌دیده و جهان‌گیران بدسخن رسیده. بیت:
«هر کس به زمان خویشتن بود/ من سعدی آخرالزمانم»

نویسنده
عرفان خسروی
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
مونا زارع مونا زارع 10 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
img-content
پوریا عالمی پوریا عالمی 2 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
img-content
عرفان خسروی عرفان خسروی 6 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.