بخونید، خونده بشید!
جنگ برای نبرد با اسراییل
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
جعفر شیرعلی‌نیا جعفر شیرعلی‌نیا

پژوهشگر تاریخی پیرامون مسائل ایران پس از انقلاب و پژوهشگر برجسته تاریخ دفاع مقدس. متولد 1357. از او کتاب‌های متعددی از جمله دایره‌المعارف مصور تاریخ جنگ ایران و عراق و روایتی از زندگی و زمانه هاشمی رفسنجانی به چاپ رسیده است.کانال تلگرام: نکته‌های تاریخی

دنبال کن
جنگ برای نبرد با اسراییل
12 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
جنگ برای نبرد با اسراییل

4خرداد61 یک روز پس از آزادی خرمشهر دکوییار دبیرکل سازمان ملل برای روسای‌جمهور و ایران و عراق نامه نوشت تا میانجی صلح باشد. پرز به نکات جالبی از نامه رئیس‌جمهور ایران در جواب نامه‌ی خود اشاره می‌کند و درباره شرط‌های ایران درباره پایان جنگ علاوه بر عقب‌نشینی کامل عراق و پرداخت خسارت و بازگشت عراقی‌های تبعیدی به دو شرط دیگر نیز اشاره می‌کند؛ یکی تاسیس حکومت اسلامی در عراق و برکناری صدام و دیگری این‌که عراق معبری برای عبور نیروهای ایرانی برای جنگ با اسراییل باز کند. هاشمی رفسنجانی در مصاحبه‌ای که روز 22خرداد61 در روزنامه جمهوری اسلامی منتشر شد رسما به شرط جدید ایران برای پایان جنگ اشاره کرد و گفت چون ما به اسراییل راه نظامی نداریم عراق باید به ما راه بدهد تا بتوانیم نیروهای زرهی‌مان را به سرعت به سوریه برسانیم.
پیشتر در یادداشت‌هایی به ماجرای ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر و روایت‌هایی از مخالفت امام اشاره کردم. اما در نهایت، امام نظر کارشناسان نظامی و سیاسی را برای ادامه جنگ پذیرفت. نکته مهم این‌جاست که آن‌چه از استدلال‌هایی که برای قانع‌کردن امام برای ادامه جنگ روایت شده برمی‌آید این است که در آن جلسات محور بحث یک استدلال نظامی بوده است. بر اساس دیدگاه نظامی ایستادن در خط دفاعی فعلی توجیه نظامی نداشت و پرهزینه بود و ایران باید برای یافتن جای پای محکم، پیشروی‌اش را ادامه می‌داد و به ساحل رودخانه شط‌العرب در نزدیکی بصره می‌رسید تا هم موقعیت دفاعی مستحکمی پیدا می‌کرد و هم می‌توانست عراق را برای پذیرش شرایطش تحت فشار قرار دهد. استدلالی که کاملا منطقی به نظر می‌رسید. 
در این میانه اتفاق دیگری افتاد که امام معتقد بود ایران در آن ماجرا بازی خورد. حدود دو هفته پس از فتح خرمشهر اسراییل به جنوب لبنان حمله کرد که بازتاب زیادی در ایران داشت. مسوولان سیاسی نظامی بدون آن‌که امام را در جریان جزییات ماجرا قرار دهند برای جنگ با اسراییل یگان‌های نظامی به سوریه اعزام کردند.
جو شدید مبارزه با اسراییل حتی مسؤولان را با خود برده بود. شرطی که در نامه به خاویر پرز مطرح شده و شواهد دیگر از همین موضوع حکایت می‌کند. ٢٢ خرداد سخن آیت‌الله منتظری در روزنامه جمهوری چنین تیتر شده بود: یقین دارم ملت مسلمان و مظلوم عراق آمادگی کامل دارد تا ملت مسلمان و نیروهای رزمنده ایران با عبور از خاک آن کشور مسجدالاقصی را نجات دهند. 
امام 31خرداد در یک سخنرانی با اشاره به ماجرای لبنان گفت تمام رسانه‌ها و صحبت‌ها درباره لبنان و اسراییل شده و درباره جنگ عراق و ایران صحبت نمی‌کنند و گفت مقدمه نجات لبنان نجات عراق است و نباید مقدمه را رها کنیم و بی‌ربط سراغ لبنان برویم و رسما اعلام کرد: «در این توطئه ما هم یک‌قدری بازی خوردیم.»(صحیفه امام، ج16،ص351)
 امام در دیدار با فرماندهان نظامی گفته بود اگر خون از دماغ نیروها بریزد مسوولیت قبول نمی‌کند و خواست نیروها سریع برگردند. امام با استدلال‌های نظامی و این‌که راه پشتیبانی برای جنگ با اسراییل مهیا نیست ایران را از حضور نظامی در کشوری دیگر رها کرد. 
امام ماجرایی تعریف کرده بود از کسی که با دزدی که قصد سرقت از مغازه‌ای را داشت درگیر شده بود. صاحب مغازه سررسیده بود. دعوا طول کشیده بود، هلشان داد که دعوای خود را جای دیگر ببرید. گفته بود مواظب باشید ماجرای سوریه این‌طور نشود.
آیت‌الله خمینی در جلسات تصمیم‌گیری درباره ادامه جنگ و ورود به خاک عراق نگرانی‌هایی مطرح کرده بود و می‌گفت که اتحاد برای مقابله با ایران در سطح جهانی و کشورهای عربی بیشتر می‌شود. اما سخنان مسوولان در آن روزها به جای کاستن از این نگرانی‌ها آن را تقویت می‌کرد و حتی می‌توانست مردم عراق را برای مقابله با ایران متحد کند.
ایران بر اساس یک استدلال نظامی تصمیم به ادامه جنگ قرار گرفته بود اما این مسایل سیاسی به‌تدریج بر جنگ سایه انداخت. 28تیر61 در حین عملیات رمضان روزنامه‌ جمهوری از سخنان هاشمی تیتر زد: 
یکپارچه‌کردن جبهه شرقی جنگ با اسراییل جزء اهداف استراتژیک عملیات رمضان است. 
شکست تلخ عملیات رمضان در تیر و مرداد61 نشان داد دستیابی به هدف استدلال نظامی برای ادامه جنگ و رسیدن به نزدیکی بصره بسیار سخت است اما با مطرح شدن حرف‌ها و اهداف بسیار بزرگ‌تر از این استدلال نظامی، بازگشت از ایده ادامه جنگ خیلی سخت بود. ایران در 6سال بعدی به مناطقی رفت که برخی از آن‌ها هیچ ارتباطی با استدلال نظامی مطرح‌شده برای ادامه جنگ نداشت و وقتی به پایان جنگ رضایت داد که در شرایط بسیار سخت و غیرقابل‌ادامه‌دادنی گرفتار شد. 
-  سخنان خاویر پرز در کتاب خاطرات او با نام به‌سوی‌صلح آمده است.
-  مخالفت‌های امام را در کتاب عبور از مرز و کتاب روند جنگ از انتشارات مرکز مطالعات سپاه ببینید.

نویسنده
جعفر شیرعلی‌نیا
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
like13K
tag
جعفر شیرعلی‌نیا جعفر شیرعلی‌نیا 13680 خواننده / 12 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
img-content
like1K
tag
جعفر شیرعلی‌نیا جعفر شیرعلی‌نیا 1085 خواننده / 14 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
img-content
like1K
tag
جعفر شیرعلی‌نیا جعفر شیرعلی‌نیا 1256 خواننده / 14 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
14 دقیقه مطالعه / 3 ماه پیش
img-content
ارسطو شهابی ارسطو شهابی 10 دقیقه مطالعه | 3 ماه پیش
img-content
محمدرضا ایدرم محمدرضا ایدرم 1682 خواننده / 10 دقیقه مطالعه | 3 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.