بخونید، خونده بشید!
پایان کی‌روش پایان ماهیگیری است
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
سیامک رحمانی سیامک رحمانی

روزنامه نگار

دنبال کن
پایان کی‌روش پایان ماهیگیری است
5 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
پایان کی‌روش پایان ماهیگیری است

در پایان مسابقات مقدماتی جام جهانی و در آستانه آماده‌سازی تیم ملی ایران برای حضور در روسیه ۲۰۱۸، کسی تردیدی درباره ستاره این تیم ندارد. ستاره‌ای که نه از خط حمله و نه از دفاع و درون دروازه که از نیمکت تیم می‌آید. کارلوس کی‌روش امروز می‌تواند ادعا کند موفق‌ترین مربی تاریخ فوتبال ایران و احتمالا محبوبترین در همه ادوار است. محبوبیتی که نه به خاطر ارتباط با رسانه‌ها و سمپاتیک بودنش که به خاطر کارنامه تحسین‌برانگیز او در طی این شش‌و‌نیم سال‌ حضور در ایران به وجود آمده است.

درباره ویژگی‌هایی کی‌روش، به خصوص در این اواخر که او دومین بلیت جام‌ جهانی را برای ما رزرو کرده، کم ننوشته‌اند اما شاید نکته‌ای که باید روی آن تأکید کرد، یک فاکتور ویژه در مرد پرتغالی است. این که او هیچوقت ایرانی نشده است. برخلاف اسلاف‌اش و اغلب مربیانی که مدتی را در ایران سپری کردند، او با قواعد ما خو نکرده و خود را با ساز و کار ما هماهنگ نکرده است. این خصیصه که در هر جای دیگری از دنیا می‌توانست به شکست بیانجامد و خیلی سریع کار مربی را روی نیمکت پایان دهد، همچنان برگ برنده کی‌روش در فوتبال ماست. این که او به شرایط ما، به محدودیت‌های ما، به شرایط ما و به زد و بندها، بی‌اخلاقی‌ها و بی‌نظمی‌های فوتبال ما تن نمی‌دهد. هرچند که منتقدانش بگویند او هم بی‌اخلاقی‌ها و زد و بندهای خودش را دارد. اما این که توانسته خود را از بازی حاکم بر این فوتبال بیرون نگه دارد و این که کاراکترش را داشته تا قواعدش را بر فوتبال ما دیکته کند تا اینجا برگ برنده او بوده، این که همیشه دست بالا را داشته و همه را مجبور کرده تا خواسته‌هایش را بپذیرند و طفره نروند، که او را دچار همان فرسایش و روزمرگی حاکم بر بقیه ارکان فوتبال و جامعه ایرانی نکنند.

با این‌همه سؤال اینجاست که مدیران ما و فوتبال ما، از کی‌روش چه چیزی یاد گرفته‌؟ او دیر یا زود از این فوتبال خواهد رفت و چیزی که از خود به جا خواهد گذاشت خاطراتی خوش و دورانی قابل احترام برای این فوتبال است. اما دیگر چه. کی‌روش چه چیزی را ساخته که بعد از او باقی خواهد ماند؟ به تعبیر دیگر ما چقدر خود را با او بالا کشیده‌ایم؟ چقدر خود را ارتقا داده‌ایم؟ در همه این سال‌ها که از بالا به ما امر و نهی می‌کرد، و با پیشانی گره‌خورده و آستین‌های بالازده‌ی پیراهن سفیدش می‌توانست سر ما داد بزند و از ما امکانات و پول بخواهد و تأکید کند که همه برنامه‌ها را با او هماهنگ کنیم؛ پرسش این است که در همه این روزهای بزرگ چه چیزی از او فراگرفته‌ایم و فوتبالمان را چقدر رو به جلو برده‌ایم؟ شاید پاسخ این سوال یک «هیچ» بزرگ باشد. این که ما هنوز بر همان دایره‌ایم. او پس از نزدیک به هفت‌سال هنوز باید برای داشتن زمین مناسب بجنگد، برای لباس مناسب دعوا کند و بابت این که در فرودگاه مردم و خبرنگاران، تیمش را راحت نمی‌گذارند فریاد بزند. او همه این سال‌ها فریاد زده و شاید سال دیگر نباشد. اما ما چقدر خود را با خواسته‌های حرفه‌ای او و با فضای فوتبال حرفه‌ای که به ما تحمیل می‌کند تطبیق داده‌ایم؟ چقدر توانسته‌ایم از او ماهیگیری را یاد بگیریم؟ اجازه بدهید بگوییم هیچ. فوتبال ایران و مدیرانش مثل شهروندانی هستند که از ترس پلیس و جریمه قوانین را رعایت می‌کنند، کمربند ایمنی را می‌بندند و روی خط عابر پیاده توقف نمی‌کنند –که تازه هر جا بتوانند می‌کنند- و منتظرند تا نظارت و فشار برداشته شود و برگردند به زندگی بدوی. ما از کی‌روش چیزی نیاموخته‌ایم و مدیران‌مان با همه کلنجاری که همه این سال‌ها با او داشته‌اند درکی از مدیریت حرفه‌ای و رفتار قاعده‌مند متناسب با فضای روز فوتبال جهان ندارند. در ازای همه هزینه‌ای که برای او شده نه کسی تربیت شده، نه ساختاری بنا شده و نه نگاهی عوض شده. بی او ما دوباره به سر خط باز خواهیم گشت. به اول کار. به خودمان.


این مقاله که قبل در سایت فرهنگستان فوتبال منتشر شده از مجموعه مقالات برگزیده وب فارسی است که در موضوع آزاد باز نشر می‌شود.

نویسنده
سیامک رحمانی
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
سیامک رحمانی سیامک رحمانی 6 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
سیامک رحمانی سیامک رحمانی 12 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
سیامک رحمانی سیامک رحمانی 8 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.