بخونید، خونده بشید!
کیفور از کنسرت کیهان کلهر
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
رضا شکرالهی رضا شکرالهی

ویراستار ادبیات داستانی، فعال ادبی، روزنامه‌نگار آزاد و ویراستار بازنشسته‌ی رادیو فرهنگ

دنبال کن
کیفور از کنسرت کیهان کلهر
9 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
کیفور از کنسرت کیهان کلهر

وقتی از چیزی بیشتر از حد انتظارم کیفور می‌شوم، از تعریفِ کیفوری خودم سر باز می‌زنم. شاید از خودخواهی محض یا شاید هم از ناتوانی در بیان. شبیه معتادانی که نشئه می‌شوند و وقتی ازشان می‌پرسی کیف احوال؟ نهایت سر بالا می‌اندازند و درمی‌مانند از تعریف حال و احوالی که در آن سیر می‌کنند. نهایتِ لذت یا، به قول دوستی، لذتِ دَه از دَه! نشستن در محضر نوازندگی کیهان کلهر مرا به این حالِ تخدیریِ سراندازانه می‌رساند.

نخستین شب کنسرت کیهان کلهر با گروه «رامبرانت تریو» با نزدیک یک ساعت تأخیر شروع شد. و سبیل‌نازنین ما، کیهان کلهر، وقتی روی صحنه آمد، عذرخواهی کرد و گفت که پیانو مشکل داشته و معطل رسیدن پیانوی جایگزین در اوج ترافیک تهران به تالار وزارت کشور بوده‌اند. آقای سبیل خبر نداشت که شوق ما برای میخ‌شدن بر صندلی کنسرتش آن‌قدر بود که اگر پیانو قرار بود از هلند هم بیاید، هم‌چنان سیخ می‌ایستادیم تا برسد. زهی خیال باطل!

و نخست‌بار بود که صمیمیت ظاهر کیهان کلهر را در طنز کلامش و خنده‌های پنهان زیر سبیلش دیدم: ما ملتی هستیم با سه هزار سال تمدن و یک ساعت تأخیر! آخر کنسرت هم، وقتی در میان سه عدد نردبان هلندی ایستاد، عطف به اشاره‌ای که پیش از اجرا به قدِ بلندشان کرده بود، لحظه‌ای کودکانه آویزان‌شان شد و قدبلندی کرد و خنده‌ی جمعیتِ نشئه را به هوا برد.

دوستی می‌گفت احساس خوبی نداشته از این‌که او را در میان غریبه‌ها می‌بیند، به‌اجبار زمانه لابد. گفتم برعکس؛ آن‌چه من از این گروه جَز مشهور باهوش دیدم، اغلب دویدن در پی کیهان کلهر بود. کیهان کلهر وقتی روی صحنه است، تشخیص‌دادنش از سازش دشوار است. و آن‌قدر پرحجم می‌نوازد و قطعه‌های حتا بداهه را چنان رنگ می‌زند که کمترین نیازی احساس نمی‌کنی برای حضور یک صدای انسانی در میان گروه و اجرا. ساز او، نوای ساز او، تنها انسان روی صحنه است. ای لعنت به تو آقای سبیل، که نمی‌دانم چطور باید وصف کنم تو را و نوازندگی‌ات را!

با این‌همه، کیهان کلهر روح حضار را با صدایش هم نوازش داد و برایمان لالایی پس از نشئگی خواند. کنسرت که تمام شد و از صحنه بیرون رفتند، مردم آن‌قدر دست زدند تا برگشت و نشست و دور از فضای بخش اصلی کنسرت و آن‌چه از تلفیق جز و تم‌های ایرانی و ارمنی نواخته بودند، با همراهی گروه رامبرانت تریو لالایی کردی خواند. همین که فیلمش را گذاشته‌ام و می‌‌توانید بشنوید و تماشا کنید. متن کردی و برگردان فارسی آن را هم یکی از خوانندگان خوابگرد برایم فرستاده که در ادامه می‌گذارم.


این مقاله که قبلا در سایت خوابگرد منتشر شده از مجموعه مقالات برگزیده وب فاسی است که در موضوع آزاد باز نشر می شود.

نویسنده
رضا شکرالهی
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
رضا شکرالهی رضا شکرالهی 8 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
رضا شکرالهی رضا شکرالهی 6 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
رضا شکرالهی رضا شکرالهی 5 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
شکیب شیخی شکیب شیخی 10 دقیقه مطالعه | 5 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.