بخونید، خونده بشید!
سرخ‌پوست ایرانی
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
عرفان خسروی عرفان خسروی

دیرینه‌شناس، آناتومیست، ژورنالیست و مروج علم

دنبال کن
سرخ‌پوست ایرانی
1186 خواننده / 5 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
like1K
img-content
سرخ‌پوست ایرانی
دوره‌ای چندساله و هم‌زمان با تحصیلات کارشناسی‌، به مشغولیتی تفننی در فراگیری زبان‌های باستانی پرداختم. با دوستانم جزوه‌هایی دیریاب و دشوارفهم زبان‌های لاتین و عبری و آرامی را دست به دست می‌کردیم و در رقابتی همیشگی برای تسلط بر دستور و واژه‌شناسی این زبان‌ها بودیم. برخی دوستان را می‌دانم که اکنون در تسلط به این زبان‌ها سرآمد و حرفه‌ای هستند. آخرین تلاش مشترک ما در زبان آموزی هم تلاش برای آموختن زبان چینی بود. یکی دو نفر از دوستان حسابی در این هفتمین خوان هم پیشرفت کردند، اما برای من از همه این‌ها، جز گردی از خاطره‌های دور جوانی باقی نمانده.
در آن دوره نگاهی جدی نیز به زبان‌های ایرانی، به‌ویژه پارسی میانه داشتیم و بهترین منابع ما درباره این زبان‌ها و متن‌هایشان، کتاب‌های خوبی بود که به سعی و پژوهش کسانی مانند دکتر سعید عریان نگاشته شده بودند. اما فرصت تنگی که به خطا فراخش می‌پنداشتیم، ما را وامی‌داشت که به هر سوراخی سرک بکشیم، ازجمله به کلاس‌های معلمی به نام فریدن جنیدی که اغلب او را با عنوان «دکتر» جنیدی می‌شناختند.
فریدون جنیدی سخنوری ماهر و معلمی شیرین‌زبان بود، اما آموزه‌هایش، حتی به گوش فراگیرانی ناآگاه و تازه‌کار مثل ما، مشحون از حرف‌های بی‌سند و متناقض و نادرست بود. او به‌قدری در عقیده‌های وطن‌پرستانه‌اش پافشاری داشت که هرحقیقتی را از پشت عینک ضخیم ایران‌محوری می‌دید.
برای نمونه اصرار داشت که سرخ‌پوست‌ها در اصل ایرانی هستند. استدلالش هم این بود که سرخ‌پوست‌ها اسب سوار می‌شدند و اسب را نخستین بار ایرانی‌ها رام کرده‌اند. می‌بینید که هم مقدمه‌ها غلط اند، هم استنتاج. اسب وحشی به احتمال ۶۰۰۰ تا ۵۵۰۰ سال پیش در اوکراین و قزاقستان اهلی شده؛ اما از آن مهم‌تر، ادعای نادرست اسب‌سواری سرخ‌پوست‌هاست. اسب‌ها در آمریکای شمالی تکامل یافتند و طی عصر یخ‌بندان از تنگه برینگ گذشتند و به اوراسیا آمدند، اما پس از پایان عصر یخ‌بندان، نسل اسب در آمریکای شمالی-به احتمال قوی به دست سرخ‌پوستان باستان-منقرض شد. سرخ‌پوستان تا پیش از رسیدن اروپایی‌ها و اسب‌هایشان، این چهارپای رام‌شدنی را نمی‌شناختند. حتی بعد از این‌که منابعی علمی برای رد فرضیه ایرانی‌بودن و اسب‌سواری سرخ‌پوست‌ها به جنیدی دادم، باز هم از پذیرش خویشاوندی بومیان سرخ‌پوست آمریکا با زردپوستان سیبری سر باز می‌زد، چون در حقیقت استدلال او مبتنی بر مقدمات دیگری به جز ماجرای اسب و سوارکاری بود. جنیدی دوست داشت هرچیز خوبی را متصل به ایران کند. سرخ‌پوست‌ها هم پس از سال‌ها که در سینما و ادبیات آمریکا مظلوم واقع شده بودند، سرانجام این اواخر به صورت مردمانی خردمندتر و فرهیخته‌تر از مهاجمان سفیدپوست تصویر می‌شدند. جنیدی از صمیم قلب اعتقاد داشت انسان ذاتا موجودی بی‌خرد و وحشی است و اگر جایی خردی هست و فرهنگ، منشاء واحدی دارد به نام ایران.
عقیده او درباره نژاد ایرانی‌ها هم کمابیش چنین بود. ایرانی‌های امروز را در تمام گستره ایران بزرگ، از غرب چین تا شرق شامات، نژاده و آریایی می‌شمرد و حتی ترکمن‌ها را نیز نیم‌ایرانی و نیم‌ترک می‌دانست. استدلالش هم این بود که دختران ترکمن‌ از مردان ترکمن زیباترند؛ چون نژاد دختران ترکمن (خلاف مردانشان) ایرانی است.
طرفه این بود که جنیدی هروقت از درس‌دادن خسته می‌شد، عینکش را به روی پیشانی بلندش بالا می‌زد و چشمانش را کمی می‌مالید. تازه آن‌جا بود که حقیقتی تلخ (از همان جنسی که خودش درباره دختران ترکمن می‌گفت) بر شاگردان نگران استاد آشکار می‌شد: چشمان فریدون جنیدی، وقتی عینک ضخیمش کنار می‌رفت، گویاتر از هر ادعای زبان‌شناسانه و سرخ‌پوست‌شناسانه دیگری گواهی می‌دادند که تاتاری‌اند و نژاد استاد، ناخالصی زرد دارد.
پانویس: جنیدی هنوز زنده است و سخنانش در فیس‌بوک و تلگرام دست‌به‌دست می‌شود. البته بعید است کسی از دوستانش جرأت کند پیش او نقدی به گفته‌هایش وارد یا نقلی از آن نقدها برایش روایت کند. فریدون جنیدی به دلگرمی مریدانی که بسیارند، از شنیدن و اصلاح مستغنی شده است.
نویسنده
عرفان خسروی
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
5 دقیقه مطالعه / 3 ماه پیش
img-content
1057 خواننده / 15 دقیقه مطالعه / 4 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.