بخونید، خونده بشید!
معروف‌ترین پزشک‌های داستانی
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
احسان رضایی احسان رضایی

روزنامه‌نگار . نویسنده

دنبال کن
معروف‌ترین پزشک‌های داستانی
5 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
معروف‌ترین پزشک‌های داستانی

پزشک‌ها و شرایط ویژه کارشان، سوژه خوبی برای داستان‌نویس‌ها هستند. بیمارستان و مطب، جاهایی هستند که حضور اتفاقی آدم‌ها در آنها عجیب نیست و خیلی راحت می‌شود از تکنیک داستانیِ تصادف استفاده کرد و باقی ماجرا را پیش برد. با این حال، خیلی از پزشک‌های معروف در دنیای داستان‌ها، برای اتفاقاتی خارج از این فضاها معروف شده‌اند. این چهره‌ها کم هم نیستند. در ادبیات فارسی معاصر، آلنی اوجا (قهرمان جلدهای ۲ تا ۷ رمان «آتش بدون دود» نادر ابراهیمی که یک جراح اعصاب حاذق و در عین حال انقلابی است)، دکتر عبدالله خان (از شخصیت‌های فرعی رمان «سووشون» خانم دانشور، که رفتار مهربانانه‌اش در زری تاثیر زیادی می‌گذارد)، پرویز بکتاش (شخصیت رمان «دکتر بکتاش» محمدعلی افغانی که ماجرایی عاشقانه دارد) و مجید شریفی (شوهر آزاده خانم در رمان «آزاده خانم و نویسنده‌اش» رضا براهنی) را داریم. اما در ادبیات دنیا، پزشک‌های معروفتری هم هستند:

سینوهه (پزشک مخصوصِ فرعون آخناتون که میکا والتاری، تاریخی‌نویسِ فنلاندی داستانش را نوشت و ذبیح‌الله منصوری ترجمه-تالیفش کرد.  شرح مبسوطی درباره پزشکی در مصر باستان دارد.)
فاوست (حکیمی در آلمان قرون وسطی که دنبال مهارت زنده‌کردن مردگان و جاودانگی بشر است. طبیعتا نمی‌تواند و این نتوانستن عذابش می‌دهد و عاقبت با شیطان معامله می‌کند و روحش را به او می‌فروشد. معروفترین روایت‌ها از فاوست، برای کریستوفر مارلو و گوته است.)
هنری جکیل (قهرمان رمان رابرت لوییس استیونسون، یعنی «دکتر جکیل و آقای هاید» علاقمند به مبحث دوگانگی شخصیت است و دارویی برای جدا کردن این دو بخش می‌سازد و به خاطر اصول اخلاقی تحقیق، روی خودش امتحان می‌کند. هیچی دیگر، شبها هیولاست و روزها دکتر جکیلِ مهربان.)
جان دولیتل (اول هیو لافتینگِ انگلیسی یک داستان کودکانه نوشت درباره دکتری که ترس آدم‌ها از حیوانات را درمان می‌کند. بعد کم کم در جلدهای بعدی دکتر دولیتل زبان حیوان‌ها را هم یاد گرفت و مشهور شد.)
ویلیام رابینسون (سال ۱۸۱۲ جان دیوید ویس از روی دست دانیل دوفو و «رابینسون کروزوئه»اش یک رمان جدید نوشت: «خانوادهٔ سوئیسی رابینسون». داستان خانواده‌ای که حین سفر دریایی به استرالیا، دچار سانحه می‌شوند و در یک جزیره ناشناخته گیر می‌افتند. کارتون «خانواده دکتر ارنست» اقتباس از این کتاب بود.)
یوری ژیواگو (یک پزشک شاعر که بوریس پاسترناک داستان زندگی‌اش را در «دکتر ژیواگو» ترسیم کرد و نشان داد که چطور وقایع بیرونی، مثل جنگ جهانی و انقلاب اکتبر، بین او و محبوبش لارا فاصله انداخت و بر او رفت، آنچه رفت.)
لموئیل گالیور (آن‌طور که جاناتان سویفت تعریف کرده، گالیور اول در کمبریج درس می‌خواند، اما آنجا را ول کرد تا برود پیش یک جراح برجسته درس بخواند. چهار سال هم در دانشگاه لیدن هلند طب خواند. ریاضیات و دریانوردی را هم خودش یاد گرفت و بعد راهی چهار سفر معروفش به سرزمین کوتوله‌ها، غول‌ها و اسبهای سخنگو شد)
هانیبال لکتر (یک روانپزشکِ زیادی باهوش که از طریق روانکاوی دیگران را تحت تأثیر قرار می‌دهد و آنها را به انجام کارهای خطرناک و نامربوط وادار می‌کند. از رمان‌های «اژدهای سرخ» و «سکوت بره‌ها»ی توماس هریس پیدایش شد و بعد به سینما رفت.)
جان اچ. واتسون (دوست صمیمی شرلوک هولمز. این پزشک ارتشِ بریتانیا، در هند و افغانستان خدمت کرده بود. اما وقتی با شرلوک آشنا شد که از ارتش استعفا داده بود. این دو با هم خانه شماره ۲۲۱ب خیابان بیکر را اجاره کردند و رفتند سراغ حل مرموزترین معماهای پلیسی.)
آبراهام ون‌هلسینگ (یکی از مشهورترین شکارچیان خون‌آشام‌ها که اولین بار در رمان «دراکولا» برام استوکر ظاهر شد و بعدها به داستان‌های دیگر هم رفت. او چهار مدرک دکترا در زمینهٔ طب، فلسفه، ادبیات و حقوق دارد و آدم خفنی است.)

نویسنده
احسان رضایی
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
احسان رضایی احسان رضایی 8 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
احسان رضایی احسان رضایی 1096 خواننده / 11 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
like2K
tag
احسان رضایی احسان رضایی 2279 خواننده / 7 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.