بخونید، خونده بشید!
نظریه‌ی شأن و شلوار
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
پوریا عالمی پوریا عالمی

روزنامه‌نگار، نویسنده و طنزپرداز

دنبال کن
نظریه‌ی شأن و شلوار
2 دقیقه مطالعه / 2 سال پیش
img-content
روزنامه شرق روزنامه شرق
روزنامه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، ورزشی صبح ایران
دنبال کن
نظریه‌ی شأن و شلوار

پوریا عالمی: یکی از اندیشمندان و فلاسفه معاصر، رئیس اتحادیه پوشاک، گفت: «شلوار پاره در شأن ایرانی نیست».استدلال ایشان که معروف به نظریه «شأن و شلوار» است، به نظر ما تمام‌وکمال است و دربرگیرنده ماهیت همه لباس‌هاست. واقعا هم پارگی از شأن ایرانی به‌دور است و ایرانی‌ها کاملا سالم هستند. براساس نظریه «شأن و شلوار»، آدم هر لباسی بپوشد شبیه همان است؛ مثلا در شأن ایرانی این است که شما لباس قرمز بپوشی، یعنی پرسپولیسی هستی. آبی بپوشی، استقلالی هستی. مشکی بپوشی، یعنی اهل سیاه‌نمایی هستی. لباس گشاد و پاره و تنگ هم بپوشی معلوم است خب یک خبری هست. در شأن ایرانی حالا خیلی‌ها لباس چسبان می‌پوشند که خب آدم‌های چسبناکی هستند. آنها هم که لباس‌های نچسب می‌پوشند طبیعتا نچسبند. براساس نظریه «شأن و شلوار»، لباس کوتاه را باید آدم‌های کوتاه و لباس بلند را آدم‌های بلند بپوشند. لباس شب را فقط شب‌کارها باید بپوشند. لباس خواب را هم حتما باید در خواب بپوشند و اگر کسی در بیداری لباس خواب بپوشد از شأن ایرانی به‌دور است. رئیس اتحادیه پوشاک همچنین از «برخورد با تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان پوشاک نامتعارف با کمک نیروی انتظامی» خبر داد. چطوری؟ ما همیشه فکر می‌کردیم وقتی یکی تولد دارد، کدام همسایه قایمکی زنگ می‌زند ۱۱۰ و لوش می‌دهد که تا الان نمی‌دانستیم در شأن ایرانی هست در کار دیگران دخالت کند یا نه، ولی الان فهمیدیم شأن ایرانی فقط شلوار پاره‌کردن را برنمی‌تابد وگرنه یقه ‌پاره‌کردن اوکی است. این فیلسوف افزود: «و ما کاری به مد دنیا نداریم».

وی گفت ما صبر می‌کنیم مثل کت، شلوار، بارانی، پالتو و ... چیزها از مد در دنیا بیفتد، بعد ما می‌آوریم ایران به‌عنوان شأن ایرانی تنمان می‌کنیم. وی گفت تا چیزی از مد نیفتد، ما قبول نمی‌کنیم. رئیس اتحادیه پوشاک گفت: «مانتوها باید دکمه داشته باشند».وی حق دارد. مانتویی که دکمه نداشته باشد مانتو نیست و اگر دکمه‌ای مانتو داشته باشد نمی‌تواند ادعای دکمه‌‌بودن بکند، چون جز دکمه در کل مانتو ادغام شده است. همچنین هر چیزی که دکمه داشته باشد لزوما مانتو نیست؛ مثل دکمه شلوار، اما هر مانتویی حتی اگر دکمه شلوار داشته باشد مانتو است و اگر مانتویی دکمه نداشت مانتو نیست و وقتی مانتو نباشد دیگر مهم نیست چی هست. در انتها رئیس اتحادیه پوشاک که مثل هر اتحادیه و سندیکا و صنف در دنیا باید هوای اعضای صنف خود را داشته باشد کاری کرد که نصفی از تولیدکنندگان پوشاک شغلشان را رها کردند و مستقیم به سمت افق حرکت کردند تا در افق گم شوند.


این مقاله که قبلا در سایت روزنامه شرق منتشر شده بود از مجموعه مقالات برگزیده وب فارسی است که در موضوع آزاد باز نشر می‌شود.

نویسنده
پوریا عالمی
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
12 دقیقه مطالعه / 10 ماه پیش
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
پوریا عالمی پوریا عالمی 6 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
پوریا عالمی پوریا عالمی 5 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
پوریا عالمی پوریا عالمی 6 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
مونا زارع مونا زارع 10 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
img-content
پوریا عالمی پوریا عالمی 2 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
img-content
عرفان خسروی عرفان خسروی 7 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.