بخونید، خونده بشید!
مشکلات جالب شهرداری تهران پس از پیروزی انقلاب
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
جعفر شیرعلی‌نیا جعفر شیرعلی‌نیا

پژوهشگر تاریخی پیرامون مسائل ایران پس از انقلاب و پژوهشگر برجسته تاریخ دفاع مقدس. متولد 1357. از او کتاب‌های متعددی از جمله دایره‌المعارف مصور تاریخ جنگ ایران و عراق و روایتی از زندگی و زمانه هاشمی رفسنجانی به چاپ رسیده است.کانال تلگرام: نکته‌های تاریخی

دنبال کن
مشکلات جالب شهرداری تهران پس از پیروزی انقلاب
4 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
مشکلات جالب شهرداری تهران پس از پیروزی انقلاب

یک قاب از یک جلسه


جلسه‌ی شورای انقلاب، 30 آبان 1358. هاشمی به نامه‌ای که از شهردار تهران(محمد توسلی) رسیده بود اشاره کرد و گفت شهردار گزارش داده به خاطر وعده‌هایی که به مردم داده شده مردم زیادی به تهران آمده و در هر گوشه هرکسی به شکلی مشغول خانه‌سازی است!

مهدی بازرگان می‌گفت وقتی خسروشاهی و یا حسن کروبی می‌گویند برای همه‌ی مردم خانه می‌سازیم نمی‌شود به مردم گفت خانه نسازید. بازرگان معتقد بود شورای انقلاب یا امام باید مسوولیت بپذیرد و جلوی این کار را بگیرد.

هاشمی پیشنهاد جالبی داشت؛ «ایجاد شرایط سخت‌تر و یا مساوی در شهر تهران به‌طوری‌که قدرت جذب تهران کمتر بشود.» او می‌گفت گوشت در تهران ارزان است. بحث‌ها ادامه یافت؛ بهشتی نیز قبول داشت که ارزانی و فراوانی گوشت و نان در تهران از دلایل مهاجرت است اما می‌گفت یارانه ندادن به گوشت و نان در تهران و گران‌شدنش باعث اعتراض می‌شود. پیشنهاد بهشتی این بود که به شهرهای دیگر هم گوشت و نان ارزان‌تر بدهند. بنی‌صدر معتقد بود به شهرهای دیگر بدهیم اما به تهران ندهیم. موسوی اربیلی معتقد بود بدترین راه‌حل این است که گوشت و نان را در تهران گران کنند، اثر منفی دارد. قطب‌زاده نیز موافق نظر موسوی اردبیلی بود.

بازرگان معتقد بود، جلوگیری از افزایش قیمت‌ها در تهران نه عملی است و نه مصلحت. می‌گفت ارزان بودن اجناس باعث قاچاق آن‌ها می‌شود. او معتقد بود دستگاه‌های تبلیغاتی و ائمه‌ی جمعه مردم را آماده کنند و از مبارزه با غول استکبار به مردم بگویند و هشدار بدهند: «آماده باشید جیره‌بندی می‌شود، گرانی‌ها خواهد شد، توقع نداشته باشید، شوخی‌بردار نیست با غول دنیا مبارزه می‌کنیم.»


-  برگرفته از متن مذاکرات شورای انقلاب
-  آیت‌الله سید هادی خسروشاهی: سرپرست کمیته منطقه 12 و رییس هیات امنای بنیاد مسکن انقلاب اسلامی که درگیری‌هایی با شهرداری تهران در اوایل انقلاب داشت.
-  حسن کروبی: برادر مهدی کروبی که در اوایل انقلاب سرپرست دفتر خانه‌سازی برای مستضعفین بود و اقداماتی برای واگذاری زمین به مستضعفان و تأمین مسکن برای آن‌ها می‌کرد. اقدامات او با ارگان‌های دولتی مانند شهرداری تهران و نهادهای انقلابی مانند کمیته هماهنگی نداشت و مشکلاتی ایجاد می‌کرد، امام 25 آبان 58 او را مکلف کرد کارهای خود را با آقای علی قدوسی دادستان کل انقلاب اسلامی و سایر مسئولان امور هماهنگ کند و از ایجاد تشنج بپرهیزد.

نویسنده
جعفر شیرعلی‌نیا
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
like13K
tag
جعفر شیرعلی‌نیا جعفر شیرعلی‌نیا 13611 خواننده / 12 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
img-content
like1K
tag
جعفر شیرعلی‌نیا جعفر شیرعلی‌نیا 1081 خواننده / 14 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
img-content
like1K
tag
جعفر شیرعلی‌نیا جعفر شیرعلی‌نیا 1251 خواننده / 14 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
احسان رضایی احسان رضایی 14 دقیقه مطالعه | 3 هفته پیش
img-content
محمدرضا ایدرم محمدرضا ایدرم 1638 خواننده / 10 دقیقه مطالعه | 3 ماه پیش
img-content
15 دقیقه مطالعه / 4 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.