بخونید، خونده بشید!
رأی قابل توزین
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
پوریا عالمی پوریا عالمی

روزنامه‌نگار، نویسنده و طنزپرداز

دنبال کن
رأی قابل توزین
2 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
روزنامه شرق روزنامه شرق
روزنامه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، ورزشی صبح ایران
دنبال کن
رأی قابل توزین

محمود صادقی، نماینده مجلس، گفته: «برای خرید رأی‌اعتماد یک نماینده به نفع وزیر پیشنهادی وزارت کشور، فرماندار شهرستان مبارکه را تغییر دادند! اما ظاهرا نماینده مذکور راضی نشده و گفته خواسته من تغییر استانداره!»

خیلی هم عالی. اصولا اقتصاد سرپایی داریم در کشور، چراکه همه‌چیز در کشور قابل معامله است (غیر از برخی خبرنگاران که ممنوع‌المعامله هستند). یک شایعه هم بود در زمان انتخابات که یکی از آقازاده‌ها نفری ۵۰۰ میلیون تومان می‌گیرد که اسم اساتید را به‌عنوان کاندیدا توی لیست باباش جا بزند. حالا شما بگو ۵۰۰ میلیون شایعه بود. ۴۵۰ تومن که دادند!؟ یا اصلا شما با تخفیف حساب کن ۲۰۰ میلیون تومان که درست بوده؟ نماینده شورای شهر یا نماینده مجلس، فکر کن سالی ۵۰ میلیون تومان هم حقوق بگیرد، چی براش می‌صرفد که شیتیل به این درشتی بدهد؟ ما نمی‌دانیم. فوقش ته‌تهش یک فهرست مثل املاک نجومی منتشر می‌شود که عیبی هم ندارد. به‌هرحال کسی که حاضر است ۵۰۰ تومنش مثلا چهار سال بخوابد، یک ملک مثلا چهارمیلیاردی نباید بهش برسد؟ ما که راضی هستیم. خواب پول طرف را حساب کنید. گناه دارد.

حالا هم چیزی که ما متوجه می‌شویم این است که برخی از این رأی‌اعتمادها که مخالف و موافق هستند بیشتر از اینکه با عملکرد یا شخص وزیر پیشنهادی مخالف یا موافق باشند نگاه می‌کنند ببینند بادهای موافق بیشتر به سمتشان است یا بادهای مخالف. یعنی نگاه می‌کنند ببینند فلان وزیر که می‌آید چه بادی تولید می‌کند. اگر باد موافق بود، رأی‌های حزب بادی می‌ریزند به دامان وزیر بادی. اگر باد وزیر ناموافق و مخالف بود، رأی‌ها ازش دور می‌شوند. مثل همان نماینده محترم و اندیشمندی که فحش را کشید به جواد ظریف. چرا؟ چون باد ظریف اتفاقا باد ظریفی نیست و خیلی هم تنومند است و همه‌چیز را با خودش می‌برد. خلاصه اگر باد ظریف جای اینکه تحریم‌ها را دور می‌کرد، تحریم‌ها را دوُر می‌زد و بساط دلال‌بازی و جابه‌جایی پول نقد با هواپیما و تریلی را فراهم می‌کرد، خب خیلی‌ها منتفع می‌شدند و ظریف جای اینکه الان این‌قدر توی چشم بعضی از رسانه‌ها و افراد باشد، روی سرشان بود و داشتند حلواحلواش می‌‌کردند. درواقع در آن وضعیت، همه طرفدار عملکرد ظریف و بادش می‌شدند و سر باد او چادر می‌زدند حتی.

به‌هرحال ما امروز سعی کردیم بگوییم واحد رأی نیز کیلو است و کاملا قابل اندازه‌گیری است.


این مقاله که قبلا در سایت روزنامه شرق منتشر شده بود از مجموعه مقالات برگزیده وب فارسی است که در موضوع آزاد باز نشر می‌شود.

نویسنده
پوریا عالمی
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
12 دقیقه مطالعه / 6 ماه پیش
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
پوریا عالمی پوریا عالمی 6 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
پوریا عالمی پوریا عالمی 5 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
img-content
پوریا عالمی پوریا عالمی 6 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
15 دقیقه مطالعه / 4 ماه پیش
img-content
12 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
شروین وکیلی شروین وکیلی 7 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.