بخونید، خونده بشید!
سطرهایی ناخوانده از جنگ
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
جعفر شیرعلی‌نیا جعفر شیرعلی‌نیا

پژوهشگر تاریخی پیرامون مسائل ایران پس از انقلاب و پژوهشگر برجسته تاریخ دفاع مقدس. متولد 1357. از او کتاب‌های متعددی از جمله دایره‌المعارف مصور تاریخ جنگ ایران و عراق و روایتی از زندگی و زمانه هاشمی رفسنجانی به چاپ رسیده است.کانال تلگرام: نکته‌های تاریخی

دنبال کن
سطرهایی ناخوانده از جنگ
6 دقیقه مطالعه / 9 ماه پیش
img-content
سطرهایی ناخوانده از جنگ


27 فروردین 1367، سه ماه مانده به پایان جنگ، نیروهای ارتش صدام برای پس‌گرفتن فاو  آماده می‌شدند. همین روز محسن رضایی در سمینار فرماندهان سپاه در شهر کرمانشاه سخنرانی داشت و از وضعیت خانوادگی بسیجی‌ها و پاسدارها گله می‌کرد: «با رشد مسایل رفاه و آسایش در خانواده‌ها، هم به رزمندگان بسیجی و هم به برادرهای سپاه یک فشاری وارد می‌شود و به دلیل سبقت‌ها و چشم و هم‌چشمی‌هایی که در سطح خانواده‌ها دیده شده، مشکل اساسی برادرهای سپاه و حتی فرماندهان مساله مشکلات با خانواده‌هایشان است و به جای این‌که خانواده‌های بسیج و پاسدار ما مردم را به دامن انقلاب بکشانند آن‌ها خانواده‌های پاسدارهای ما و بسیج ما را به دامن رفاه و آسایش کشاندند و با توجه به گذشت زمان و آن حالت نشاط و جوانی که در برادرها در اول انقلاب بود، متاسفانه یک تهدید جدی کلیت معنویت سپاه و آن روحیه شهادت‌طلبی و آزادگی و حریت برادران را تهدید می‌کند و این از خانواده‌ها سرچشمه می‌گیرد و دلیل اصلی خانواده‌ها این است که شما به آن‌ها اصلا نمی‌رسید.»

عامل‌های زیادی در جنگ و نحوه جنگیدن رزمنده‌ها تاثیر دارد که یکی از آن‌ها زندگی خانوادگی رزمنده‌هاست. سال‌ها پیش با رزمنده‌ای گفتگو می‌کردم که می‌گفت سال 1366 باجناقش به کار تجارت شیر خشک مشغول شده بود و زندگی‌اش رونقی گرفته بود. رونق زندگی باجناق باعث شده بود همسر رزمنده به او سخت بگیرد که این همه سال مشغول جنگ شده‌ای که چه بشود؟ ببین زندگی خواهرم چنین و چنان شده است! راضی کردن همسر برای رزمنده سخت شده بود و جبهه رفتن سخت‌تر.

آثاری که امروز درباره جنگ در اختیار ماست غالبا تاریخ نظامی جنگ را روایت می‌کند و در این سال‌ها کمتر به ابعاد اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی جنگ پرداخته‌ایم درحالی‌که شاید بتوان گفت درس‌ها و تجربه‌های ابعاد غیرنظامی جنگ بیش از ابعاد نظامی آن به کار امروز ما می‌آید. 
در این سال‌ها در خاطرات شفاهی منتشر شده به ابعادی از جنگ پرداخته شده اما گویی در یک قرارداد نانوشته همه با هم قرار گذاشته‌ایم در هر بُعدی تنها به بخش‌های حماسی بپردازیم و بسیار کم به نقاط آسیب‌پذیری‌مان پرداخته‌ایم، این در حالی است که نوشته‌های غیرحماسی را هم با برچسب ضدجنگ به حاشیه رانده‌ایم.

هرچند موضوع نیازمند تحقیق بیشتر است اما شواهد امر نشان می‌دهد در سال‌های جنگ نیز از بسیاری از عوامل غیرنظامی و تا حدی سیاسی تاثیرگذار بر روند جنگ غفلت کردیم و به ناگاه در یک شرایط سخت از هم پاشیدگی در بهار سال 67 قرار گرفتیم. اتفاقی که اگر دقیق بررسی نشود و از تجربیات آن استفاده نشود امکان تکرار دارد.

در هفته‌ای که گذشت بسیاری دلسوزانه و برخی غرض‌ورزانه توصیه کردند که دست از سر ماجرای آخر جنگ بردارم اما این بهار تلخ که خون پاک و مقدس شهدای بسیاری در آن ریخته شده تجربیات بسیاری در دل خود دارد.

اگر در تمام این سال‌ها بسیاری بر ارتش تاخته‌اند که چرا در سال اول جنگ با وجود تمام مشکلات، خوب نجنگیده است تا جایی که گاه سخنان به تمسخر و تحقیر نیز کشیده شده، حال چه ایرادی دارد وضعیت سپاه در آخر جنگ بدون تمسخر و تحقیر و با استفاده از منابع منتشرشده توسط خود سپاه و سپاهیان به‌صورت خیرخواهانه و دلسوزانه بررسی شود؟


•  سخنان محسن رضایی از جلد پنجاه‌‌و‌چهارم مجموعه «روزشمار جنگ ایران و عراق» منتشره توسط مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سپاه نقل شده است.

نویسنده
جعفر شیرعلی‌نیا
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
like7K
tag
جعفر شیرعلی‌نیا جعفر شیرعلی‌نیا 7744 خواننده / 12 دقیقه مطالعه | 10 ماه پیش
img-content
جعفر شیرعلی‌نیا جعفر شیرعلی‌نیا 14 دقیقه مطالعه | 9 ماه پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
جعفر شیرعلی‌نیا جعفر شیرعلی‌نیا 12 دقیقه مطالعه | 5 ماه پیش
img-content
فرزین سوری فرزین سوری 12 دقیقه مطالعه | 5 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.