بخونید، خونده بشید!
فریب «هر کی تلاش کنه موفق می شه» رو نخورین
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
جادی میرمیرانی جادی میرمیرانی

جادی یک اسم مستعار است. البته نه به معنی مخفی بودن. من در دنیا دو تا جادی بیشتر ندیدم و در نتیجه جادی برام شده یک امضا.

دنبال کن
فریب «هر کی تلاش کنه موفق می شه» رو نخورین
1416 خواننده / 5 دقیقه مطالعه / 11 ماه پیش
like1K
img-content
فریب «هر کی تلاش کنه موفق می شه» رو نخورین

صحبت خانم لیلی گلستان در تد اکس رو امروز شنیدم. ایشون آدم فعال و با سابقه‌ای هستن و بخشی از سازندگان نسل امروز ما بودن ولی دو چیز رو به شکل عجیبی در سخنرانی‌شون دوست نداشتم: نفی رانت خانواده و تبلیغ بی‌اخلاقی.

راستش بهتره به جای نقد جملات ایشون در مورد خودم حرف بزنم.

۱. من در دنیای کامپیوتر آدم موفقی حساب می‌شم. اما چقدر از این موفقیت محصول تلاش شخصی است؟‌ اگر سخنرانی دراماتیک کنم می‌تونم بگم با اولین کتاب سی یک هفته خودم رو توی اتاق حبس کردم و فقط برنامه‌نویسی یاد گرفتم. یا مثلاً بگم در به در دنبال یک کارت اساتید می‌گشتم تا بتونم قبل از بقیه برم نمایشگاه کتاب که یک کتاب خارجی که پشتش سی‌دی لینوکس هست رو بخرم یا وقتی فلانی گفت از خارج برات چی بیارم گفتم یک مودم می‌خوام یا اینجور داستان‌های مرتبط با «تلاش شخصی» ولی فراموش کنم بگم که از ۶ سالگی کامپیوتر داشتم و انگلیسی رو از بچگی بلد بودم و یکی بود که از خارج برام مودم بیاره و خط تلفن خودم رو داشتم برای زنگ زدن به بی‌بی‌اس‌ها و…

این مهمل «اگر تلاش کنی موفق می‌شی» واقعاً می‌تونه زندگی خیلی‌ها رو خراب کنه چون ممکنه کلی تلاش کنن و موفق نشن و بعد درگیر کلی فکر و خیال بشن. واقعیت اینه که اگر تلاش کنی،‌ شانس موفقیتت می‌ره بالاتر و خب در این مورد من یا لیلی گلستان‌(که در خونه‌ی پدر با نقاشی‌های سهراب سپهری که مال پدر بوده گالری زده و به روزنامه‌ها گفته گلستان رو تبلیغ کنن) آدم‌های خوبی نیستیم که در این مورد اشک به چشم بیننده بیاریم که چطوری در شرایط سخت تلاش کرده‌ایم.

۲. ترویج بی‌اخلاقی و گول زدن بقیه و تبلیغ کردن عقیده‌ای که می‌دونیم اشتباهه ولی کارمون رو پیش می‌بره شاید در جامعه‌ی ما بدترین کار ممکن باشه. اینکه با هر مکر و حیله‌ای و غیره «موفق» بشیم و این رو جوری دراماتیک تبلیغ کنیم که همه الگو بگیرن واقعاً قابل دفاع نیست. مثلاً من بیام برای شما بگم که اینقدر علاقمند به الگوریتم‌ها بودم که کتاب خارجی استادمون که تو ایران پیدا نمی‌شد رو بلند کردم یا برای آپگرید کامپیوتر پول نداشتم و درنتیجه پول دزدیدم تا بتونم یک مگ دیگه رم بخرم تا بتونم فلان مدل برنامه‌نویسی رو تست کنم و… و اینها رو جوری بگم که انگار یک قهرمان هستم که از هر کاری برای یاد گرفتن ابا نداره، به نظر خودم خیلی آدم کثیفی هستم و اثر بدی که به جا می‌ذارم بسیار برای جامعه مخرب است. اونم توی جامعه‌ی ما که دروغ گفتن و دزدی توش زرنگی‌ است و روش مرسوم زندگی خیلی‌ها.

خلاصه کنم که داشتن یک خانواده‌ی حمایت‌گر جرم نیست ولی اینکه من نقش پدری که خونه و گالری و آثار سهراب سپهری و اعتبار مطبوعاتی‌اش رو برای موفقیتم استفاده کردم رو نبینم و بگم: «من تلاش کردم موفق شدم پس شما چرا تلاش نمی‌کنین؟» خیلی بی‌انصافیه و تبلیغ بی‌اخلاقی از بین برنده‌ی پیوندهای سازنده‌ی یک جامعه‌ی خوب.

وقتی توی مسابقه آشپزی شرکت می کنیم و من گوشت و ادویه رو دارم ولی یکی دیگه تازه باید بره از شکار توی جنگل و چیدن گیاهان صحرایی شروع کنه، حرف زدن از «ببین من چه فلفل هالوپینوی خوبی استفاده کردم، پس تو چرا فقط ریحون گذاشتی؟» یا «تو خنگی که فقط آشپزی کردی، من به داور قول یه بوس هم داده‌ام» نهایت نفهمیه.


این مقاله که قبلا در سایت کیبرد آزاد منتشر شده از مجموعه مقالات برگزیده وب فارسی است که در موضوع آزاد باز نشر می شود.

نویسنده
جادی میرمیرانی
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.