بخونید، خونده بشید!
رهرو راه حقیقت با مجاهدت قلم
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
گالیا توانگر گالیا توانگر

خبرنگار هستم، بیشتر به مسائل ادبی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی می‌پردازم. یک مجموعه شعر با نام "زیر پوستم زنی سرباز مخفی ست " نشر مایا، یک مجموعه داستان با نام "روزهای گل اناری باغ " نشر بهاران و زیارت و یک کتاب خاطره -داستان با نام "جادوگر قلب من سلام" نشر مجنون، در کارنامه خود دارم. تنها شعارم در زندگی تلاش و دوباره تلاش است و اینکه "تا می‌توانی بنویس و بیشتر از آن بخوان". کتاب مورد علاقه‌ام "بار دیگر شهری که دوست می داشتم" و "جنایت و مکافات" است. خوردن قهوه در یک بعد از ظهر تابستانی کنار پنجره‌ی آشپزخانه‌ام که پر از گلدان است مرا خیلی خوشحال می‌کند. هنوز هم دوست دارم روز تولدم نامه‌ای برایم پست کنند؛ نامه‌ی واقعی، نه الکترونیکی. تفریحم نیز طبیعت گردی‌ست.

دنبال کن
رهرو راه حقیقت با مجاهدت قلم
5 دقیقه مطالعه / 2 سال پیش
img-content
رهرو راه حقیقت با مجاهدت قلم

صبح با یک استکان چای و داغی تیترهای روز دنیا آغاز می‌شود.این روزها اغلب چای را بدون قند می‌نوشم. هر چه هم قند باشد باز هم کام آدمی شیرین نمی‌شود. انگار همه تلخی‌های عالم را ریخته‌اند توی این خبرها و تیترهایی که به خورد مخاطب می‌دهند. چه کسی است که با دیدن کودکان زخمی جنگ دلش زخم بر ندارد و اشکش در استکان چای غوطه ور نشود؟! حالا که همگان در برابر گرگ‌ها سکوت در پیش گرفته‌اند، تنها این صداقت قلم و دوربین حقیقت بین خبر‌نگاری است که می‌تواند وجدان‌ها را به لرزه انداخته و رسالت خبرنگاری را احیا کند.
چنانچه این حقیقت برخاسته از وجدان بیدار نباشد مگر می‌توان جز خیانت به قلم و پشت کردن به اصالت حرفه‌ای معنایش کرد؟ روز خبرنگار در تقویم نشسته تا خبرنگار بداند دنیا بر سر انگشت حقیقت نگار وی می‌چرخد و اگر غافلانه و یا مغرضانه وارونه نویسی کند، لطمات جبران ناپذیری به دنیای پیرامونش خواهد زد. لطماتی که خسارتش کمتر از بمب افکن‌ها نیست.
از پنجره محل کارم به دور دست‌ها خیره مانده‌ام. در دورست‌ها بادگیر‌ها نشسته‌اند. در چشم انداز یک خبرنگار نباید حزب باد متینگ دهد. باید بادگیر باشد، اما با بادها نچرخد. راسخ بودن حرف اول را در این حرفه می‌زند. اینکه ابتدا یک خود سازی داشته باشی. خودت را و مطالباتت را بشناسی و برای تحقق خواسته‌های بر حق و اخلاقی‌ات شهید راه قلم باشی. در این کار آنانی که منیت داشته‌اند و دنبال فرصت طلبی‌ها بوده‌اند، اتفاقا در حواشی گرفتار آمده‌اند و آنانی که  همیشه مردم و وجدان را در صدر نشانده‌اند، جاودانه حقیقی در این حرفه شده‌اند. اینگونه که بنگریم می‌توان امیدوار بود که تیترهای زیبا و امید بخش در راهند.کسی چه می‌داند؟! شاید یک روز چای خود را با قند خبرهای شیرین آزادی و آزادگی بنوشیم. 
اما تا آن زمان باید بر همه تلخی‌ها صبر کرد و به آرمان‌های برگرفته از ریشه‌ها پایبند ماند. چرا که چرخ خوردن با دستان عروسک گردان‌ها همیشه حس برده شدن در پی دارد. باید معنای واقعی اصحاب رسانه بودن را محقق کرد. کسی که صاحب دارایی با ارزشی است، نه می‌تواند زندگی برده‌وار را بپذیرد و نه می‌تواند غافل باشد. این میدان حواس جمع می‌خواهد. کفش پولادین می‌خواهد و عزمی راسخ. 
حالا بنشین تا از این دریچه پرواز پرنده‌های فکر در آسمان حقیقت را نظاره گر باشیم. بنشین از مظلومیت صاحبان حق در دنیای امروز بنویسیم و چای‌مان را با قند فکرهای روشن برای آینده بنوشیم. از پُز روشنفکری چه سود وقتی عمل نباشد؟
از آنانی نباشیم که گُل ها را خار می‌کنند. آنگونه بنویسیم که خارها گُل دهند و همواره بالی باشیم برای پرواز در آسمان صداقت. نباشد که گل ببریم سر خاک بال ها! باید بال‌ها را از خاک به افلاک بفرستیم. می‌توان با حامی حقیقت بودن به هر چه خوبی و نیکی است پر بکشیم.

نویسنده
گالیا توانگر
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
گالیا توانگر گالیا توانگر 3 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
گالیا توانگر گالیا توانگر 9 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
گالیا توانگر گالیا توانگر 4 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
11 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
14 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
رضا شکرالهی رضا شکرالهی 1351 خواننده / 10 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.