بخونید، خونده بشید!
بازی دولتی
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
محمد ماشین‌چیان محمد ماشین‌چیان

سردبیر سایت بورژوا

دنبال کن
بازی دولتی
5 دقیقه مطالعه / 11 ماه پیش
img-content
بورژوا بورژوا
مجله آنلاین حوزه اندیشه
دنبال کن
بازی دولتی

چندی پیش مطلبی منتشر کردیم راجع به تولید یک بازی با حمایت داوطلبانه مردم و آن را با مدل دولتی که در کشور ما جریان دارد (و چند سال است که بنا و ادعا دارد صنعت بازی سازی در کشور راه بیندازد) مقایسه کردیم.

در آن زمان تنها در یک هفته یک میلیون و هفتصد هزار دلار کمک مردمی جمع‌آوری شده بود. اکنون پس از گذشت مدت کوتاهی متوجه شدیم که آن کمک‌های مردمی به چهار و نیم میلیون دلار رسیده و همچنان روزانه بر این مبلغ افزوده میشود. در طول همین مدت، تیم تولیدکننده بازی، قدر این کمک ها را میداند و مستقیما با طرفداران و حامیانشان (که مردم عادی کوچه و بازار باشند) در ارتباط است. از زمان راه افتادن کمپین این بازی تا کنون ده‌ها ویدئو تولید کرده که در آن اعضای تیم، هرکدام راجع به بخش و تخصص خود، پیشرفت‌های پروژه را به مردم گزارش داده است. نکته جالب دیگر آنست که تولیدکنندگان تصمیمات مهم در طراحی بازی را با حامیان در میان گذاشته و نظر آنها را (که نهایتا مصرف کننده بازی خواهند بود) جویا شده و نتایج این نظرسنجی‌ها را در پروسه تولید اعمال میکنند. این را مقایسه کنید با مدل دولتی که اولا ارتباطی بین مردم و دیوانسالارانی که پول مالیات را خرج میکنند وجود ندارد. اگر هم گذار کسی به اداره دولتی بیفتد با نخوت و تحکم و طلبکارانه با مردم برخورد میکنند. شریک کردن مردم در تصمیمات پیشکش.

در همین حوزه بازی، کدامیک از ما خبر دارد که پول مالیات ما صرف چه کاری شده است؟ آنچه در ابتدای این مطلب آمد همه ظرف چندماه اتفاق افتاده است. نهاد مسئول بازی سازی در ایران، ظرف چند سال گذشته، در حالیکه هر سال چند میلیون دلار بودجه در اختیار داشته، آنهم در اوج تحریم و تورم و رکود سختی های اقتصادی که بر مردم رفته است، تا بحال چه دستاوردهایی داشته است؟ شاخ کدام غول شکسته؟ کدام صنعت بازی با این میلیون ها و میلیاردها پول بی‌زبان برپا شده است؟

اقتصاد دولتی ده‌ها سال است که در کشور ما جریان دارد. تکرار این حقیقت تلخ هیچوقت زیاد نیست که: ایران یکی از کنترل شده‌ترین اقتصادهای دنیا را دارد و در لیست آزادی های اقتصادی همواره با امثال ونزوئلا و کره شمالی و چند کشور افریقایی رقابت میکند. بسیاری تصور میکنند اقتصاد دولتی یعنی حمایت از فقرا؛ در حالیکه هیچ فقیری از این ریخت و پاش‌ها وضع بهتری پیدا نکرده و نخواهد کرد.

باری، مادامی که مردم تصور کنند فضیلتی در اقتصاد دولتی وجود دارد و از آن حمایت کنند، اوضاع بهمین ترتیب ادامه خواهد یافت؛ با زحمت درآمدی کسب میکنیم و بخش بزرگی از آن را دو دستی تقدیم عده‌ای دیوانسالار میکنیم تا با برگزاری همایش و انجام سفرهای خارجی و توزیع پول بین افرادی که صلاح میدانند برایمان بازی تولید کنند، در حالیکه خودمان هشت مان گرو نه مان است و ممکن است دغدغه قسط و چک داشته باشیم.

چاره آنست که مردم بدانند و از دولتمردان منتخب‌شان بخواهند که این روال خاتمه پیدا کند.


این مقاله که قبلا در سایت بورژوا منتشر شده از مجموعه مقالات برگزیده وب فاسی است که در موضوع آزاد باز نشر می شود.

نویسنده
محمد ماشین‌چیان
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
11 دقیقه مطالعه / 1 هفته پیش
img-content
18 دقیقه مطالعه / 3 هفته پیش
img-content
15 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
11 دقیقه مطالعه / 1 هفته پیش
img-content
18 دقیقه مطالعه / 3 هفته پیش
img-content
15 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.