بخونید، خونده بشید!
سبیلوهای خاورمیانه - آنها خسته اند خسته
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
پژمان راهبر پژمان راهبر

پژمان راهبر سمبل نسل نوگرای ورزشی نویسان ایران می باشد. وی با قلم توانا و نگاه ویژه اش تأثیر بسزایی در حرکت رو به جلوی این نسل داشته است.

دنبال کن
سبیلوهای خاورمیانه - آنها خسته اند خسته
1116 خواننده / 4 دقیقه مطالعه / 2 سال پیش
like1K
img-content
سبیلوهای خاورمیانه - آنها خسته اند خسته

جنگ هنوز جنگ بود که پرویزخان دهداری بازیکن‌های تیم ملی را به خط کرده و از تهران به چین و شمال و تبریز می‌برد تا تجربه دیرهنگام سرمربیگری تیم ملی‌اش به نتیجه ای مثبت ختم بشود. 
آن وقت‌ها، برای فوتبال ایران که بعد از سال‌ها برتری مطلق در آسیا دو جام ملتها و یک بازی های آسیایی را از کف داده بود، بازیهای سئول (1986) فرصتی تازه برای نسل بزرگ و طلایی دهه شصت بود؛ اما تا برسیم کره و تیم در بازی اول با گل های چنگیز و محمدخانی 2-0 ژاپن را ببرد ، هزار اتفاق بین آن کادرفنی و این بازیکن ها رخ داده بود. پس، باخت غم انگیز در یک چهارم نهایی به کره میزبان آن هم در پنالتی‌ها رسید به یک استعفای مشهور 14 نفره از تیم ملی. یک زلزله مهیب در تیم مربی‌ای که در عالم بچگی نمی‌توانستیم دوستش داشته باشیم. مردی که جذاب‌ها را از تیم ملی الک کرد. از شاهرخ(بیانی) و درخشان(حمید) تا ناصر(محمدخانی) و چنگیز(عبدالعلی). بازیکن‌هایی که تقریباً نود درصدشان در ایران نماندند و به قطر رفتند تا تیم ملی با چهره‌ای جدید اما نحیف کشان کشان خود را به جام ملتهای 1988 برساند و آنجا هم در بازی سرگروهی 3-0 به همین کره ببازد و کمی بعد تغییرات از راه برسد. 
بازیکن‌های آن نسل آدم های عجیبی اند. الان که می نشینی پای حسرت ها و داستان‌ها؛ پای سختگیری‌ها و محدودیت‌ها، فکر می‌کنی اگر تعطیلی چندساله فوتبال و جنگ و شرایط فوق العاده نبود، تک تک شان الان کجای دنیا بودند و آن چشمه جوشان و چاه نفت بازیکن در تهران و اهواز و آبادان و انزلی و اصفهان و تبریز و مشهد؛ چقدر لژیونر و ستاره تولید کرده بود که حالا حسادت بزرگ ما، غبطه خوردن به روزنامه‌چی‌های دهه 60 باشد که ناصر و حمید و شاهرخ و جعفر و بقیه را در آلمان و فرانسه و انگلیس تعقیب می‌کردند. 
بازی کره که می‌رسد، ممکن است ذهن آدم برود به یک ضربه پای چپ، از ناصر محمدخانی که سایید به تیر دروازه کره و به اوت رفت و بعد تصویر ویژه برنامه بازی‌های سئول قطع شد روی سوارکاری درساژ. یک روز سخت برای نسلی شگفت انگیز که کاش خاورمیانه‌ای نبود و دنیا را فتح می‌کرد تا اقلا سی سال بعد این جور فقیر و تلخ و خسته نباشد.

نویسنده
پژمان راهبر
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
پژمان راهبر پژمان راهبر 7 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
پژمان راهبر پژمان راهبر 3 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
پژمان راهبر پژمان راهبر 2 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.