بخونید، خونده بشید!
اتفاقی که می‌توانست دوباره آتش جنگ را شعله‌ور کند
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
جعفر شیرعلی‌نیا جعفر شیرعلی‌نیا

پژوهشگر تاریخی پیرامون مسائل ایران پس از انقلاب و پژوهشگر برجسته تاریخ دفاع مقدس. متولد 1357. از او کتاب‌های متعددی از جمله دایره‌المعارف مصور تاریخ جنگ ایران و عراق و روایتی از زندگی و زمانه هاشمی رفسنجانی به چاپ رسیده است.کانال تلگرام: نکته‌های تاریخی

دنبال کن
اتفاقی که می‌توانست دوباره آتش جنگ را شعله‌ور کند
6 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
اتفاقی که می‌توانست دوباره آتش جنگ را شعله‌ور کند

پذیرش قطعنامه تاکتیکی نیست


29 سال پیش، 11 مرداد 1367، تلفن هاشمی رفسنجانی زنگ خورد، رئیس‌جمهور خامنه‌ای پشت خط بود و به هاشمی که حدود دو ماه از حکم جانشینی‌اش در فرماندهی کل قوا می‌گذشت پیشنهاد داد به نیروها در خوزستان اجازه عملیات بدهد. به نظر می‌رسید آتش جنگ خاموش شده است و هاشمی نگران بود دوباره شعله‌ور شود. هاشمی رفسنجانی: «گفتم احتمال درگیری بدون هدف درست و تلفات فراوان دو طرف می‌رود و به‌علاوه نیاز به اجازه امام دارد؛ علاوه بر بررسی مصلحت.»


ایران دو هفته پیش از این تاریخ در 27 تیرماه قطعنامه و آتش‌بس را پذیرفته بود، اما پس از آن دوباره ارتش صدام به مرزها حمله‌ور شده بود و اسیر زیادی از ایران گرفت. شوک قطعنامه و پیام متاثرکننده آیت‌الله خمینی و خبر حمله دوباره دشمن نیروهای زیادی را به جبهه‌ها سرازیر کرد و دشمن را عقب زد. حمله نیروهای سازمان مجاهدین خلق معروف به منافقین خون خیلی‌ها را به جوش آورد و افراد بیشتری راهی جبهه‌ها شدند.


از سویی صدام هنوز به‌صورت رسمی آتش‌بس را نپذیرفته بود و عراقی‌ها می‌گفتند ایران قطعنامه را به‌صورت تاکتیکی پذیرفته تا ارتش عراق را فریب دهد. امام صبح 31 تیر خطاب به محسن رضایی گفت: «مسائل سیاسی مربوط به جنگ را وزارت خارجه به عهده دارد، ولی مسائل جبهه‌ها‏‎ ‎‏را باید نیروهای نظامی و انتظامی و مردمی زیر نظر ستاد فرماندهی کل قوا به‌عهده‏‎ ‎‏بگیرند. ‏همان‌طور که قبلًا گفتیم ما با مردم خود با صداقت صحبت مى‌کنیم. ما در چهارچوب قطع‌نامه598 به صلحى پایدار فکر مى‌کنیم و این به‌هیچ‌وجه تاکتیک نیست، ولى سلحشوران ارتش اسلام باید خود را آماده کنند که اگر دشمن دست به حملاتى زد، جواب مناسبى به آن بدهند. فرزندان انقلابیم، توجه کنید که امروز روز حضور گسترده در جبهه‌هاست. فکر نکنید که دیگر جنگ تمام شده است. خود را مسلح به سلاح ایمان و جهاد کنید. بر دشمن غدار رحم جایز نیست. این‌ها تمام حرف‌هایشان یک فریب است. ما خواستیم به دنیا ثابت کنیم که صدام معتقد به مجامع بین‌المللى نیست و ما تا قبول قطعنامه از سوى عراق جواب دشمنان اسلام را در جبهه‌ها خواهیم داد.»(صحیفه امام، ج‏21، ص: 101)


با توجه به حضور نیروهای فراوان در جبهه فرمانده سپاه طرحی برای یک عملیات بزرگ آماده کرده بود. مجید مختاری راوی دفتر سیاسی سپاه در گزارش خود، هدف عملیات را یک موقعیت مهم و ویژه در خاک عراق معرفی می‌کند.


ده روزی می‌شد که رئیس‌جمهور هم در منطقه بود و با طرح محسن رضایی موافق. امیدوار بودند در شرایط جدید بتوانند مجوز حمله را بگیرند. عصر 11مرداد که هاشمی احمد خمینی را دید خبردار شد که آقای خامنه‌ای موضوع را با احمد در میان گذاشته است. آقای خامنه‌ای در این‌باره می‌گوید: «البته من نگفتم که به امام بگویند. ما با خود احمدآقا در میان گذاشتیم که یک فشاری... ایجاد کند. اما احمدآقا گفت که من بروم به امام بگویم و ببینم نظر ایشان چیست.» 
احمدآقا وقتی از امام جواب گرفت نتوانست رئیس‌جمهور خامنه‌ای را پیدا کند. برایش در استانداری خوزستان پیامی محرمانه گذاشت: «حضرت حجت‌الاسلام خامنه‌ای دامه‌افاضاته. پس از سلام پیغام شما را به حضرت امام رساندم که رزمندگان آماده هستند عملیات کنند. حضرت امام فرمودند که به‌هیچ‌وجه به خاک عراق حمله نکنید. حتی گلوله‌ای به طرف آن‌ها شلیک نکنید. در‌صورتی‌که بمباران کردند، شما هم اگر صلاح دانستید دستور بمباران بدهید. شما نیروی مهیا داشته باشید، در‌صورتی‌که آن‌ها حمله کردند و زمینی را تصرف کردند شما هم به آن‌ها حمله کنید. من اعلام کرده‌ام که قبول قطع‌نامه تاکتیکی نیست. حمله نقض آن است. قبل و بعد آتش‌بس ندارد. مرید. احمد خمینی.»


شش روز بعد 17 مرداد 67 شورای امنیت سازمان ملل با حضور نمایندگان ایران و عراق جلسه‌ای برگزار کرد و قرار شد از 29 مرداد 67 آتش‌بس برقرار شود و مذاکرات طرفین نیز از سوم شهریور67 در ژنو انجام شود.


- منبع سخنان رییس‌جمهور: «نشریه تاریخ جنگ مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ سپاه، شماره‌ی ١٠، گزارش دکتر مجید مختاری»

نویسنده
جعفر شیرعلی‌نیا
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
like13K
tag
جعفر شیرعلی‌نیا جعفر شیرعلی‌نیا 13618 خواننده / 12 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
img-content
like1K
tag
جعفر شیرعلی‌نیا جعفر شیرعلی‌نیا 1082 خواننده / 14 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
img-content
like1K
tag
جعفر شیرعلی‌نیا جعفر شیرعلی‌نیا 1252 خواننده / 14 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
احسان رضایی احسان رضایی 14 دقیقه مطالعه | 4 هفته پیش
img-content
محمدرضا ایدرم محمدرضا ایدرم 1651 خواننده / 10 دقیقه مطالعه | 3 ماه پیش
img-content
15 دقیقه مطالعه / 4 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.