بخونید، خونده بشید!
یارب تو مرا به نفس طناز مده
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
عرفان خسروی عرفان خسروی

دیرینه‌شناس، آناتومیست، ژورنالیست و مروج علم

دنبال کن
یارب تو مرا به نفس طناز مده
2 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
یارب تو مرا به نفس طناز مده

چیپس و پنیر با چایی و شکلات خوشمزه می‌شود. خورده‌ام که می‌گویم.


حدود سال ۸۳ برای شرکتی خصوصی واقع در خیابان تخت‌طاووس متون تخصصی ترجمه می‌کردم. اغلب آن متون درباره حس‌گرهای زیستی و چیزهای دیگری بودند که من فقط ادای سردرآوردن از آن‌ها را درمی‌آوردم. متن‌های دست‌نویس و چرکولانده را چند روز یک‌بار برایشان می‌بردم و مشق جدید می‌گرفتم. به کمک کوره‌سواد انگلیسی‌ام که بیشتر از اغلب دور و بری‌های آن‌روزی بود، حلوا شده بودم کلی و در تنازع بقا فریب پیروزی می‌خوردم و بخور و نمیر نازک و باریکی داشتم که مثل رشته ماکارونی درازی هورتش می‌کشیدم. یکی از مصادیق این هورت‌کشی رفتن به کافی‌شاپ بود؛ که این نفس چو بندست و ما همچو اسیریم.


آدم کافه‌نادری‌روی نبودم. فقط یک کافی‌شاپ بود که می‌رفتم. کافه کنج در خیابان برادران مظفر تا چند سال پیش‌ترش یک رنگ‌فروشی با سقف کوتاه بود که مثل بچه‌قورباغه‌ای به کافی‌شاپ دگردیسیده و از جا و مکان رسته بود-آن‌جاش مبارک باد-و اسم با مسمایش هم به جذابیت‌های نقلی‌اش تأکیدی مکرر داشت.
ساعت پنج و شش بعد از ظهر آن‌جا می‌رفتم و گاهی تا ده و یازده شب در لاک آن مرد راست‌گوی گازگرفته خاندان هدایت فرومی‌رفتم؛ گل‌واژه می‌نگاشتم و پسر اخمو و جدی و مؤدبی سفارش می‌گرفت و می‌آورد و برای آن‌ها که سیگاری گوشه لبشان داشتند-که من نداشتم-کبریت می‌زد. من و دیگر کنج‌نشینان گاهی ساعت‌ها می‌نشستیم چای یا قهوه‌ای می‌سپاردیم پسر بیاورد بریزیم در حلقمان. اغلب مسافران لنگه‌ای همراه داشتند که اگر من یکدله آن وسط تکپری نمی‌کردم، تعادل جنسیتی کنج حفظ می‌شد، روزهایی که من آن‌جا می‌رفتم، تعادل این‌طوری به هم می‌خورد و چون کشتی بی‌لنگر کج می‌شد و مج می‌شد. چیپس و پنیر و چای شیرین و شکلات عادت آن روزهای من بود که شیرینی چای‌ها هنوز هم‌قافیه عبای شکلاتی بود. یارب تو مرا به نفس طناز مده، ولی لامصب عجب می‌چسبید.


بعد که دولت عوض شد، آن شرکت ترکید و باریک ما برید و کافه‌چی هم لابد آن پسر اخمو و مؤدب را اخراج کرد.

نویسنده
عرفان خسروی
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.