بخونید، خونده بشید!
ماموریت غیرممکن سازمان مجاهدین خلق برای فتح تهران
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
جعفر شیرعلی‌نیا جعفر شیرعلی‌نیا

پژوهشگر تاریخی پیرامون مسائل ایران پس از انقلاب و پژوهشگر برجسته تاریخ دفاع مقدس. متولد 1357. از او کتاب‌های متعددی از جمله دایره‌المعارف مصور تاریخ جنگ ایران و عراق و روایتی از زندگی و زمانه هاشمی رفسنجانی به چاپ رسیده است.کانال تلگرام: نکته‌های تاریخی

دنبال کن
ماموریت غیرممکن سازمان مجاهدین خلق برای فتح تهران
1262 خواننده / 14 دقیقه مطالعه / 2 سال پیش
like1K
img-content
ماموریت غیرممکن سازمان مجاهدین خلق برای فتح تهران

مسعود رجوی: «ما در این راه عاشوراگونه می‌رویم، اما این بار با زمانی که در 30 خرداد 60 شروع کردیم فرق می‌کند، چون در آن موقع چشم‌انداز پیروزی نداشتیم و عاشوراگونه شروع کردیم، ولی این بار چشم‌انداز پیروزی داریم که خیلی ملموس است. البته همه‌ی افراد باید بدانند که می‌خواهند چه کنند. ما کاری می‌خواهیم بکنیم که همه‌ی دنیا تعجب کنند و یک‌دفعه بفهمند که ما در تهران هستیم و خمینی دیگر وجود ندارد.»
نیروهای رجوی سال‌ها در کنار صدام بودند؛ تا سال ٦٦ بیشتر همکاری‌های اطلاعاتی و جاسوسی داشتند. سال ٦٦ در درگیری‌های مرزی شرکت می‌کردند و سال ٦٧ عملیات‌های نظامی بزرگ‌تری انجام دادند؛ بامداد 8 فروردین به فکه حمله کردند و ٢٩ خرداد در عملیات چلچراغ مهران را گرفتند و شعار دادند امروز مهران فردا تهران. سوم مرداد 67 نیروهای نظامی سازمان مجاهدین خلق که در ایران به منافقین معروف بودند سومین و آخرین حمله‌شان در سال‌های جنگ را آغاز کردند.
پاراگراف اول بخشی از سخنان مسعود رجوی رهبر وقت سازمان برای توجیه نیروها برای حمله است. او 31 تیر گفت که جنگشان عاشوراگونه است اما نتیجه‌اش متفاوت از عاشوراست؛ «در این‌که ما حتما پیروز می‌شویم هیچ شکی نداریم. الان جبهه‌ها خالی شده و وقتی که از جبهه آن‌طرف‌تر برویم کسی نیست که جلو ما را بگیرد.» رجوی می‌گفت: «با عنایت به نام پیامبر اسلام عملیات را فروغ جاویدان نامیده‌ایم.»
رجوی گرم و گیرا سخن می‌گفت و هواداران بارها سخنان او را با شعار، هورا و صلوات قطع کردند. ماموریت فرماندهان مختلفی را که باید به همراه نیروهایشان یک‌به‌یک شهرهای ایران را می‌گفتند توضیح داد؛
- «صالح آماده‌ای؟
-  بله. 
-  شما قرار شد به کجا بروید؟
-  کرمانشاه. تقسیم‌بندی هم کرده‌ایم که تیپ‌ها باید در کدام نقاط متمرکز شوند. تیپ... سراغ صداو‌سیما می‌رود، تیپ... سراغ زندان دیز‌ل‌آباد تا زندانیان را آزاد و آن‌هایی را که می‌خواهند مسلح کند و تیپ... سپاه بعثت و قرارگاه نجف را می‌گیرد و به‌همین‌ترتیب، جعفر راه ورودی کرمانشاه، تیپ افسانه پادگان نزدیک آن و تیپ جلیل دروازه‌ی خروجی کرمانشاه و هوانیروز را می‌گیرد. البته مردم را هم می‌فرستیم که زندانیان دیزل‌آباد را آزاد کنند.
-  اول شهر را بگیرند بعد زندان را، چون تصرف شهر مهم‌تر است. ما در کرمانشاه اعلام جمهوری دموکراتیک اسلامی می‌کنیم. محمود تو آماده‌ای؟
-  بله...»
اعضای سازمان انرژی گرفتند. هادی شعبانی، که یکی از آن‌هاست، تعریف می‌کند: «آن شب، شب اتمام‌حجت مسعود با بچه‌ها بود و طوری صحبت کرد که همه می‌گفتند همین امشب حمله را شروع کنیم. حتی برخی افراد در شبانه‌روز دو ساعت می‌خوابیدند و فقط کار می‌کردند. برای همین خیلی از نیروها در حمله‌ی فروغ [جاویدان] از فرط خستگی در میدان نبرد خوابشان برد.»
ایران 27 تیر قطعنامه را پذیرفته بود اما ارتش صدام به جبهه‌های جنوب و غرب کشور حمله کرد و با ضعف خطوط دفاعی ایران چند روزی در خاک ایران جولان می‌داد. رجوی به نیروهایش گفت: 
«ملت دیگر از جنگ خسته شده‌اند و همه مخالف جنگ هستند و کسی به جبهه نمی‌آید. کسانی که در جبهه هستند افرادی هستند که آن‌ها را به زور از شهرها و روستاها دستگیر کرده‌اند و به جبهه فرستاده‌اند و میلی به جنگیدن ندارند. تمام لشکرها و نیروهای رژیم در حملات عراق ضربه‌ی کاری خورده و پراکنده هستند و یارای مقابله با ما را ندارند. کاری که ما می‌خواهیم انجام دهیم، در حد توان یک ابرقدرت است، چون فقط یک ابرقدرت می‌تواند کشوری را ظرف این مدت تسخیر کند.»
بعدازظهر 3 مرداد، منافقین از مرز خسروی می‌گذرند، در پناه ارتش عراق تا سرپل ذهاب پیش می‌آیند و به سمت باختران (کرمانشاه) پیش‌روی می‌کنند. آن‌ها برای رسیدن به باختران باید دو شهر کرند و اسلام‌آباد غرب و تنگه‌های پاتاق، حسن‌آباد و چهارزبر را پشت سر بگذارند. اما در تنگه چهارزبر رزمنده‌های ایرانی جلویشان را سد می‌کنند و 5 مرداد در عملیات مرصاد سخت‌ترین شکست سازمان رقم می‌خورد. به جزییات این شکست در یادداشتی دیگر خواهم پرداخت. این یادداشت را با توجیه مسعود رجوی درباره شکست عملیات فروغ جاویدان به پایان می‌برم؛ سخنانی که مدتی بعد از این شکست در جمع نیروهای سازمان گفت:
«شکست نظامی امام حسین(ع) نه به خاطر بحث نیروی او بود، 72 نفر در مقابل300نفر، بلکه این شکست بدان معطوف می‌گردد که امام حسین (ع) تمام انرژی خود را روی شمشیر و ایدئولوژی گذاشت و از نقش عنصر خارجی غافل گردید. ما که او را رهبر عقیدتی خودمان می‌دانیم و معتقدیم که باید از قیام کربلا درس بگیریم، ضمن اعتقاد به شمشیر و ایدئولوژی باید از تجربه‌ی مولایمان بهره برده و در پی کسب مشروعیت آلترناتیوی خود در عرصه‌ی بین‌المللی باشیم.»

نویسنده
جعفر شیرعلی‌نیا
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
like16K
tag
جعفر شیرعلی‌نیا جعفر شیرعلی‌نیا 16647 خواننده / 12 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
like1K
tag
جعفر شیرعلی‌نیا جعفر شیرعلی‌نیا 1396 خواننده / 14 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
احسان رضایی احسان رضایی 1526 خواننده / 11 دقیقه مطالعه | 2 ماه پیش
img-content
فرزین سوری فرزین سوری 1288 خواننده / 8 دقیقه مطالعه | 2 ماه پیش
img-content
4006 خواننده / 20 دقیقه مطالعه / 2 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.