بخونید، خونده بشید!
نگاه تحول‌خواه «آوین» ارثیه‌ی نسل‌های آتی
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
گالیا توانگر گالیا توانگر

خبرنگار هستم، بیشتر به مسائل ادبی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی می‌پردازم. یک مجموعه شعر با نام "زیر پوستم زنی سرباز مخفی ست " نشر مایا، یک مجموعه داستان با نام "روزهای گل اناری باغ " نشر بهاران و زیارت و یک کتاب خاطره -داستان با نام "جادوگر قلب من سلام" نشر مجنون، در کارنامه خود دارم. تنها شعارم در زندگی تلاش و دوباره تلاش است و اینکه "تا می‌توانی بنویس و بیشتر از آن بخوان". کتاب مورد علاقه‌ام "بار دیگر شهری که دوست می داشتم" و "جنایت و مکافات" است. خوردن قهوه در یک بعد از ظهر تابستانی کنار پنجره‌ی آشپزخانه‌ام که پر از گلدان است مرا خیلی خوشحال می‌کند. هنوز هم دوست دارم روز تولدم نامه‌ای برایم پست کنند؛ نامه‌ی واقعی، نه الکترونیکی. تفریحم نیز طبیعت گردی‌ست.

دنبال کن
نگاه تحول‌خواه «آوین» ارثیه‌ی نسل‌های آتی
6 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
نگاه تحول‌خواه «آوین» ارثیه‌ی نسل‌های آتی

رمان آوین نوشته لیلا عبدی اگر چه رمانی عاشقانه است، اما به خوبی درلایه‌های پنهان گفت و گوی بین شخصیت‌ها فاصله بین طبقاتی را به تصویر کشیده است.

یکی از حسن‌های این رمان این است که ۹۰ در صد بار حوادث در مکالمات بین شخصیت‌ها نشان داده می‌شود. درسینما می‌گویند هر چه گفت‌و‌گوها کمتر و تصاویر بیشتر، آن فیلم حرفه‌ای‌تر است؛ این در حالی‌ست که در داستان برعکسش صادق است. هر چه توصیف مستقیم راوی کمتر و مکالمه بین شخصیت‌ها بیشتر، آن داستان چیره‌دست‌تر است. شما دقت کنید در ۵۰۰  صفحه این داستان هزاران کلمه بین شخصیت‌ها رد و بدل شده، اما مکالمات به هیچ وجه خسته کننده نیستند. نویسنده راوی را بالای تریبون قضاوت نفرستاده و همه چیز در مکالمات اندک اندک رخ می‌نمایاند.


یکی دیگر از جنبه‌های مثبت رمان «آوین» این است که اگر چه در فصول آخر به سرعت گره‌ها باز شده‌اند، اما همین فصول نهایی آنقدر بار عاطفی بالایی دارند که به یکباره اشک به چشمان مخاطب می‌نشیند و او با غم آوینِ داستان می‌گرید. اشاره می‌کنم به صحنه‌ای که جسد «آوین» از زبان خواهرش توصیف می‌شود. موهای ریخته، بدن کبود، رنج و رنج دررگ و پی این دختر برخاسته از طبقات پایین اجتماع که روزی نماد زیبایی بوده و آرزوی رشد و شکوفایی داشته است، آنچنان تلنگری به ذهن مخاطب می‌زند که گویی نفسش از هراس فقر و تبعیض طبقاتی بند می‌آید.


اما اینکه رنگ چشمان عسلی "آوین" به نسل بعدی‌اش، در وجود خواهرش "اسرین" به ارث می‌رسد، کنایه‌ی زیبایی‌ست. نویسنده درفصول ابتدایی حضور آوین از موهای بلند وی می‌گوید، که هر چشمی را خیره می‌سازد، اما در فصول جدال بین عشق و نفرت این چشمان اسرین –نماینده نسل بعد آوین– است که همه را میخکوب تشابه بین نوع دو نگاه و نیز زیبایی چشم‌ها می‌سازد. آیا این تشابه نمی‌تواند کنایه از این باشد که نگاه تحول‌خواهی از نسلی به نسل دیگر به ارث می‌رسد و تلاش برای جاودانگی و رشد در نگاه زنان همیشگی خواهد بود؟


آوین اگر چه رمانی از توصیف نابرابری‌هاست، از نفرت و عشق با هم می‌گوید، اما هیچگاه به ورطه نگاه ضد مردان در نمی‌افتد. وجود مرد در رمان آوین دلیلی برای کینه‌توزی نیست، چنانچه امیرحسین نکویی شخصیت دوم رمان آوین مردی‌ست که به احترام عشق تمام قد ایستاده و رنج می‌کشد. او می‌آید تا سرانجام عشق جایگزین نفرت گردد. حل و فصل کننده است، نه دلیلی برای تخریب بین روابط انسانی و عاشقانه.


به هر جهت تلاش لیلا عبدی به عنوان یکی از رمان نویسان جوان در ژانر عاشقانه آن هم با این حجمِ پر کاری تحسین‌برانگیز است. در زمانه‌ای که مخاطب حتی برای خواندن یک مجموعه داستان کوتاه به خود زحمت نمی‌دهد، "عبدی" با شجاعت هر چه تمامتر پانصد صفحه رمان را پیش روی مخاطب امروزی قرار داده و این کتاب ظرف چهار ماه به چاپ چهارم رسیده است.

نویسنده
گالیا توانگر
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
گالیا توانگر گالیا توانگر 3 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
گالیا توانگر گالیا توانگر 9 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
گالیا توانگر گالیا توانگر 4 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
11 دقیقه مطالعه / 6 ماه پیش
img-content
14 دقیقه مطالعه / 6 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.