بخونید، خونده بشید!
کلیشه‌های سفری
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
سمیه کرمی سمیه کرمی

من یک ادبیاتی هستم که کامپیوتر دوست داشته، در نتیجه شده‌ام برنامه‌نویس، طراح و تحلیل‌گر نرم‌افزار که تو وقت اضافه ترجمه می‌کنم و گاهی  مقاله‌ می‌نویسم، گاهی هم داستانکی که جایی منتشر نمی‌‌شود. دوست دارم خودم را مترجم و منتقد تصور کنم، ولی حالا فعلا مدعی نیستم هیچ‌کدامِ این‌ها باشم. شاید بعدا. فعلا همان مهندس کامپیوتر با علاقه به نوشتن.

دنبال کن
کلیشه‌های سفری
6 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
کلیشه‌های سفری

آن قدر اسیر کلیشه‌ها هستیم که حتی اگر گاهی هم از مسیر تکرار خارج شویم، لذت بُردنِ غیر کیشه‌ای نمی‌دانیم. همین سفرهای مثلا طبیعت‌گردی و گلگشت‌هایمان را در نظر بگیرید. آن عده که راه می‌افتند و با تحمل هزار ملال و بدبختی خودشان را به جنگل‌های حاشیه‌ی شمال کشور می‌رسانند تا در آن‌ها قلیان بکشند و طبیعت را آلوده کنند، فراموش کنید. از عده‌ای به کل متفاوت حرف می‌زنم.

این عکس زیبا را ببینید:

دریاچه تار است. جایی در ارتفاعات فیروزکوه. مسیر رسیدن به آن از روستای هویر می‌گذرد. چهل دقیقه‌ی آخر راه را با هر ماشینی نمی‌شود رفت، گو این که عده‌ای سختی راه و امکان آسیب دیدنِ ماشین را به جان می‌خرند و با پرایدهای وطنی هر طور شده خودشان را به آن‌جا می‌رسانند. نگاهش کنید چه زیبا است! یک تکه جواهر است وسطِ کوهستان‌ها. به یک معجزه می‌ماند، یک آرزوی برآورده شده. آخر چطور ممکن است آن بالا، در ارتفاع سه هزار متری از سطح دریا، آبی به این صافی و خوشرنگی وجود داشته باشد؟ داخلش هم پر است از ماهی‌های قزل‌آلا. رودخانه‌ی کم‌جانی که به آن می‌ریزد را اگر دنبال کنید و به سمت سرچشمه بروید، در آبِ کم‌عمقش ماهی می‌بینید.

بگذریم، جایی است زیبا و رویایی. سه چهار سال پیش که لبِ دریاچه می‌رفتم آدم‌های کمتری می‌دیدم،‌ اما حالا به لطفِ اینترنت و اینستاگرام هر سال عده‌ی بیشتر و بیشتری این جواهر را کشف می‌کنند. با هزار بدبختی خودشان را می‌رسانند آن بالا که آخر هفته کنار دریاچه تار باشند. با پراید، یا پاترول و بلیزر و ماشین‌های گران‌قیمتی که اسمشان را نمی‌دانم. حالا، این همه راه را کوبیده‌اند آمده‌اند تا آن بالا، در دل کوهستان و کنار دریاچه‌ی زیبا، اما با خودشان موتور برق و ضبط و باند و اجاق و...آورده‌اند. حتی آن‌ها که مثلا طبیعت‌گرد خیلی حرفه‌ای هستند، از این اسکارف‌ها دور کله‌شان بسته‌اند، لباس‌هایشان همه مارک سالومون و نورث‌فیس هستند و بلدند چطوری با چوب خیس آتش درست کنند، حتی همان‌ها هم یادشان رفته چرا این همه راه را می‌کوبیم و می‌آییم در دلِ طبیعت. می آییم که از کلیشه‌ها و لذت‌های تکراری و هر روزه دور شویم. آخر موتور برق می‌آورید و کنارِ ‌دریاچه را مثل روز روشن می‌کنید؟

تردید ندارم که از هر پنجاه نفرشان، حتا یک نفر نگاهش به آسمان بالای سرش نبوده. فقط کافی بود سر را بالا کنی که غرق حیرت شوی. نوار روشن کهکشان را ببینی که محال است توی شهرهای بزرگ دیده شود، آسمانی که انگار با نمک‌دان رویش ستاره پاشیده‌اند.

ضبط و باندشان را آتش می‌کنند و صدای آقای معین و مرحوم هایده آب دریاچه را به ارتعاش در می‌آورد، موتورهای برق کار می‌کنند و نورافکن‌ها همه‌جا را روشن می‌کنند. راست راستی نمی‌شد در اتاق پذیرایی خودتان تشریف داشته باشید، معین گوش کنید و جوجه کباب میل کنید؟ شما که نه آسمان را می‌بینید و نه دریاچه‌ی بی‌نوا را، چه فرقی برایتان کرده؟

دیدید اصلا براتان حرفی از آلودگی و نابود کردن محیطِ زیست نزدم؟ غصه چیز دیگری است. محیطِ زیست بی‌نوا نابود می‌شود و پرنده‌ها بی‌خواب، اما بانیانِ قضیه هیچ لذتی از ماجرا نبرده‌اند. انگار رفته باشی توی یک میهمانی شامِ خیلی مفصل و زیبا، بعد یک لگد زیر میز زده باشی، همه‌ی خوراکی‌ها را پخش و پلا کرده باشی و قابلمه‌ی اشکنه را درآورده باشی و همان را خورده باشی.

بیایید کمی از کلیشه‌ها فاصله بگیریم. بیایید اگر می‌رویم به دلِ طبیعت می‌زنیم، «متفاوت لذت بردن» را امتحان کنیم. سکوت کنیم و از صدای طبیعت لذت ببریم، غذای ساده‌تر بخوریم، کمتر آشغال تولید کنیم، بیشتر نگاه کنیم. ببینیم. ببینیم. آسمان و زمین و طبیعت را...

نویسنده
سمیه کرمی
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
سمیه کرمی سمیه کرمی 7 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
img-content
سمیه کرمی سمیه کرمی 5 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
img-content
سمیه کرمی سمیه کرمی 5 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
5 دقیقه مطالعه / 5 ماه پیش
img-content
12 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
عرفان خسروی عرفان خسروی 7 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.