بخونید، خونده بشید!
پنیرش را برداشتند
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
احسان رضایی احسان رضایی

روزنامه‌نگار . نویسنده

دنبال کن
پنیرش را برداشتند
8 دقیقه مطالعه / 2 سال پیش
img-content
پنیرش را برداشتند

هفته‌ی گذشته و لابه‌لای خبرهای مختلف، یک خبر کوتاه هم بود. این که دکتر اسپنسرجانسون، نویسنده و روان‌شناس آمریکایی در هفتادو‌نه‌سالگی درگذشت. 

اگر به‌جا نیاورید، عرض شود ایشان نویسنده‌ی کتاب "چه‌کسی پنیر مرا جا‌به‌جا کرد/ برداشت/ یا هرچیز دیگر"ی بود که سال‌های سال ترجمه‌های مختلفش، صدرنشین ویترین‌ همه‌ی کتابفروشی‌ها بود و روی سر حلوایش می‌کردند. 

ظاهرأ این وضعیت در سایر ممالک هم برقرار بوده است، چون از زمان چاپ اول کتاب در سال۱۹۹۸ برای ۲۰۰هفته(نزدیک چهارسال) کتاب صدرنشین جدول پرفروش‌ترین کتاب‌های غیر داستانی در آمریکا بوده است و خیلی سریع، فروش و موفقیت و طرفدار و بقیه‌ی چیزها را یکجا برای او آورد. 

نوشته‌اند که این کتاب به ۳۷زبان ترجمه شده و در مجموع ۲۶میلیون نسخه فروخته است. برای آن‌ها که در جریان نیستند، این کتاب داستان چهار شخصیت خیالی را تعریف می‌کند: دو موش به اسم اسنیف و اسکوری و دو آدم کوچولو، هم و هاو. این چهار شخصیت قرار است قسمت‌های ساده و پیچیده‌ی شخصیت ما را نشان بدهند. 

این که ما، بعضی وقت‌ها مثل اسنیف عمل می‌کنیم که تغییرات را زود بو می‌کشد یا مثل اسکوری که به سرعت وارد عمل می‌شود. گاهی مثل هاو خودمان را با تغییرات تطابق می‌دهیم و بعضی وقت‌ها هم مثل هم در برابر تغییرات می‌ایستیم، چون می‌ترسیم وضعمان از این هم که هست، بدتر شود. 

بعد نویسنده از طریق روابط این چهارتا شخصیت و کشمکش‌هایشان، پیشنهادهایی برای موفقیت می‌دهد و چه و چه‌ها. در مورد این کتاب، گفتنی‌ها زیاد است؛ مثلأ می‌شود درباره‌ی دلایل موفقیتش حرف زد و این که چرا نویسنده‌های وطنی خودمان نمی‌توانند چنین ایده‌های ساده‌ای را کشف کنند و اگر هم ایده‌ای دارند، کشف‌های گذرا و زماندار است و اگر هم فکر پخته‌ای پیدا می‌شود، باز در وقت نوشتن موفق نیستند یا درباره‌ی این حرف بزنیم که چرا خوانندگان ما چنین استقبالی که هیچ، نصف این استقبال را از آثار نویسندگان خودمان نمی‌کنند.

می‌شود درباره‌ی این که کتاب‌های موفقیت و روان‌شناسی ساده، اصلأ متن‌های مناسبی برای راهنمایی خوانندگان هستند، حرف زد و این که نوشتن درباره‌ی موضوع پیچیده‌ای به‌نام "روان"کاوی، کار یک دانشمند و متخصص آکادمیک است یا نویسنده‌های خوش‌قلم. 

اگر هم بالاخره به فرمولش دست پیدا کردیم و یکی مثل همین دکتر جانسون که جمع این دو قشر بود پیدا شد که کتاب را بنویسد، آن‌وقت این کتاب قابل نسخه‌پیچیدن برای همه‌ی کشورها و همه‌ی فرهنگ‌ها هست یا نیست؛ یعنی در موضوعاتی نظیر موفقیت، تفاوت‌های فرهنگی چقدر تأثیر دارد.

به‌جز این‌ها می‌شود درباره‌ی بحث ترجمه‌های متعدد حرف زد که همین کتاب حداقل ۲۰ترجمه داشت و همین، کار خواننده‌ را دشوار می‌کرد و اصلا چطور باید ترجمه‌ی خوب را از ضعیف تشخیص داد و موقع خرید کتاب، به چه چیزهایی توجه کرد و این حرف‌ها...
 

اما فعلأ و تا خبر درگذشت آقای پرفروش داغ است، بگذاریم این شعر پروین اعتصامی را زمزمه کنیم که:
هرکه باشی و به هرجا برسی/ آخرین منزل هستی این است 
حتی اگر نویسنده‌ی پرفروش‌ترین کتاب‌ موفقیت هم باشی، باز در برابر مرگ ناموفق خواهی بود.


منتشر شده در همشهری‌جوان در شماره ۶۱۰

نویسنده
احسان رضایی
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
احسان رضایی احسان رضایی 8 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
احسان رضایی احسان رضایی 1269 خواننده / 11 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
like2K
tag
احسان رضایی احسان رضایی 2933 خواننده / 7 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
4109 خواننده / 10 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
img-content
5 دقیقه مطالعه / 6 ماه پیش
img-content
1670 خواننده / 10 دقیقه مطالعه / 10 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.