بخونید، خونده بشید!
هوش مصنوعی
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
عرفان کسرایی عرفان کسرایی

ژورنالیست علمی

دنبال کن
هوش مصنوعی
7 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
هوش مصنوعی

 آیا کامپیوتر می تواند فکر کند؟ اگر یک ماشین قادر باشد یک مکالمهٔ هوشمند را به صورت متقاعدکننده‌ای تقلید کند، در این صورت آیا ضروری است که آن را حتما فهمیده باشد؟
 
پاسخ سرل به این پرسش البته قدری پیچیده است. او دو نوع تفسیر از مساله هوش مصنوعی بیان می کند و معتقد  است که باید میان این دو تفسیرتمایز نهاد. تفسیر قوی و تفسیر ضعیف. 

بر اساس تفسیر ضعیف از هوش مصنوعی  ؛ کامپیوتر صرفا ابزاری قدرتمند است برای پردازش اما تفسیر قوی؛ دیدگاه دیگری است که بر اساس آن کامپیوتری‌ که‌ به‌ نحوی‌ کامل‌ برنامه‌ریزی‌ شده‌ باشد، واقعاً‌ یک‌ ذهن‌ است و می تواند فکر کند. می تواند مانند انسان ؛ حالت ذهنی داشته باشد و مساله را بفهمد. سرل میان این دو تفسیر تفاوت قائل می شود و نقدهایی به تفسیر قوی از هوش مصنوعی وارد می کند. انتقاد او عمدتا به این ادعاست که کامپیوتر برنامه ریزی شده ؛ واقعا واجد حالت های ذهنی شناختی است و می گوید که ماشین نمی تواند تبیین شناخت و ادارک انسان باشد. مقصود سرل در تمام مباحث هوش مصنوعی ؛ تفسیر قوی است و هر جا که به تفاسیر فلسفی از هوش مصنوعی می تازد در حقیقت به تفسیر قوی هوش مصنوعی اشاره می کند.
تفسیری که در نهایت امر بر دو پایه استوار است: 
۱. یک کامپیوتر برنامه ریزی شده واجد حالت شناختی است.
۲.  نرم افزار یا همان برنامه ریزی کامپیوتری؛ تبیین کنندهء آگاهی و شناخت انسان است.

سرل برای  ورود به نقد تفسیر قوی از هوش مصنوعی به پروژه  کامپیوتری اشنک

 اشاره می کند که از قبل با آن آشنایی دارد و به همین سبب می گوید که محمل مناسبی برای توضیح نظریات خود پیدا کرده است. موضوع پروژه اشنک ؛ شبیه سازی فهم داستان توسط انسان است و این دقیقا همان چیزی است که سرل می خواهد بگوید. هدف از پروژه اشنک این بوده که قدرت پردازش و فهم انسان از محتوای داستان را شبیه سازی کند. وقتی انسان داستانی را مطالعه می کند یا می شنود قادر است به پرسش هایی پیرامون داستان پاسخ دهد که پاسخ آن صراحتا در متن داستان ذکر نشده است. برای مثال داستان زیر را در نظر بگیرید.

مردی برای صرف غذا به رستورانی رفته و غذا سفارش می دهد. با حاضر شدن غذا متوجه کیفیت پایین آن شده و با انتقاد از غذا بدون آنکه چیزی پرداخت کرده باشد رستوران را ترک می کند. حال اگر از ما بپرسند آیا مرد درون داستان ؛ غذا خورده است یا خیر احتمالا پاسخ خواهیم داد خیر! با وجود اینکه در متن داستان هیچ اشاره ای به غذا خوردن یا نخوردن مرد نشده است اما ادراک ما از محتوای داستان احتمالا این برداشت را القا می کند که این شخص بدون اینکه به غذا لب بزند رستوران را ترک کرده است. حال تصور کنید که داستان می گوید مردی برای صرف غذا به رستوران رفته و با دیدن غذا ؛ به کیفیت بالای غذا پی می برد و هنگام بیرون رفتن نه تنها پول غذا را حساب می کند بلکه به کارگران رستوران انعام نیز می دهد. حال اگر از ما بپرسند آیا این شخص در رستوران غذا خورده است یا خیر چه پاسخ خواهیم داد؟ پاسخ ما به این پرسش آری خواهد بود به رغم آنکه غذا خوردن یا نخوردن فرد در متن داستان موجود نیست؛ ما می توانیم به این پرسش پاسخ دهیم. در پروژه اشنک ؛ نرم افزار به نوعی برنامه ریزی شده که در پاسخ؛ چیزی شبیه به درک انسانی را شبیه سازی کند.  بر اساس تفسیر قوی هوش مصنوعی ؛ کامپیوتر نه تنها واقعا داستان را فهمیده است بلکه این نرم افزار ؛ ادراک انسان در فهم داستان و پاسخ به پرسش هایی که در متن داستان نیست را شبیه سازی کرده است. طبق نظر سرل هر دو ادعای  تفسیر قوی از هوش مصنوعی زیر سوال است و این پروژه به هیچ عنوان ؛ نتایج تفسیر قوی از هوش مصنوعی را اثبات نمی کند.

نویسنده
عرفان کسرایی
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
عرفان کسرایی عرفان کسرایی 7 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
like4K
tag
عرفان کسرایی عرفان کسرایی 4258 خواننده / 3 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
عرفان کسرایی عرفان کسرایی 7 دقیقه مطالعه | 3 روز پیش
img-content
3 دقیقه مطالعه / 3 روز پیش
img-content
پوریا ناظمی پوریا ناظمی 12 دقیقه مطالعه | 1 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.