بخونید، خونده بشید!
ادب مرد به ز قدرت اوست
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
رامبد خانلری رامبد خانلری

داستان‌نویس و روزنامه‌نگار

دنبال کن
ادب مرد به ز قدرت اوست
8 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
کرگدن کرگدن
مجله هفتگی کرگدن
دنبال کن
ادب مرد به ز قدرت اوست

کارتن وسایل کودکی شبیه دری به سرزمین نارنیاست؛ شبیه سکوی سه ممیز یازده مدرسه‌ هاگوارتز. فقط کافی است درش را باز کنید تا شما را غرق در سرزمین اعجاب‌‌انگیز کودکی کند. همیشه بین وسایل کودکی داخل کارتن وسیله‌ با‌ارزشی وجود دارد که یادگاری از یک آدم بی‌ربط است. آدمی که تا آن وسیله را نبینید، او را به خاطر نمی‌آورید. من هم در کارتن وسیله‌های روزگار کودکی‌ام یک کتاب کمیک استریپ دارم که اهدا‌ کننده‌‌اش را سخت به خاطر دارم، کمیک استریپی با شرکت سوپرمن.

یادم هست یک‌ سال آنفلوآنزای سختی گرفتم؛ آن‌قدر سخت که اگر روزی زندگی‌نامه‌ام را بنویسم، نام آن سال را سال آنفلوآنزایی می‌گذارم. یکی از دوستان برادرم بعد از این‌که فهمید ناخوشم به درِ خانه‌ ما آمد و این کتاب را هدیه کرد و رفت. دوستی که برادرم هم از همان سال‌ها از او بی‌خبر است. شما در نظر بگیرید که یک پسر بچه‌ پنج، شش ساله‌ سرماخورده‌ رنجور چقدر از دیدن یک قهرمان با هیکل عضلانی و موهای آلاگارسون خوش‌خوشانش می‌شود. قهرمانی که پرواز می‌کند و بدنی فولادین دارد. سوپرمن بهترین گزینه بود برای این‌که قهرمانم شود. برای یک پسربچه‌ سرماخورده مهم نیست که مرد برتر لباس زیرش را روی شلوارش بپوشد، آن‌هم لباس زیر قرمز. مهم این است که قهرمانش قوی باشد که سوپرمن بود، خوشگل باشد که سوپرمن بود.  از نظر همه‌ بچه‌ها پدرشان قوی‌ترین مرد روی زمین است چون اولین مردی است که با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کند و تصور قدرت مردانه را در خیال آن‌ها شکل می‌دهد. از نظر همه‌ بچه‌ها مادرشان زیباترین زن روی زمین است چون اولین زنی است که تصور زیبایی زنانه را در خیال آن‌ها شکل می‌دهد.

سوپرمن هم اولین سوپرهیرویی بود که با من ارتباط برقرار کرد و قدرت اعجاز‌انگیز را در خیال من شکل داد اما همین حالا تصویر پس‌زمینه‌ تلفن همراهم لوگوی زرد و مشکی روی سینه‌ بتمن است. بعد از کمیک استریپ سوپرمن من آلوده‌ سوپرهیروها شدم. با دنیای آن‌ها ارتباط برقرار کردم، دنیایی که هنوز هم آلوده‌ آن هستم. با بتمن و اسپایدرمن و هالک و هیمن و گربه‌های رعدآسا آشنا شدم اما همچنان به نظرم سوپرمن قوی‌تر از بقیه می‌آمد. در عالم بچگی نظرم این بود که سوپرمن تمام سوپرهیروها را حریف است و زورش به همه‌ آن‌ها می‌چربد. وقتی معدل کلاس اول دبستانم بیست شد، یکی از عموهایم پرسید که چه جایزه‌ای برایم بخرد؟ من هم گفتم کارتون سوپرمن. از پدرم هم به عنوان جایزه‌ شاگرد ‌اولی خواستم که کارتون بتمن و اسپایدرمن بخرد چون فکر می‌کردم کارتون سوپرمن را عمویم برای من می‌خرد. پدرم به عهدش وفا کرد اما عمویم نکرد. تا گرفتن کارنامه‌های ثلث سوم سال دوم دبستان هم منتظر بودم عمویم کارتون سوپرمن را بخرد یا اگر دوباره پرسید که چه جایزه‌ای می‌خواهم بگویم کارتون سوپرمن اما عمویم نه کارتون سوپرمن برایم خرید و نه از من پرسید برای معدل بیست سال دوم دبستانم چه جایزه‌ای می‌خواهم. این شد که خو گرفتم به همان اسپایدرمن و بتمن.

بعد از آن‌هم جهاز بتمنی‌ام کامل‌تر شد و بتمن تبدیل به قهرمان من شد. هم شنل داشت، هم خوش‌قیافه بود، هم هیکلش عضلانی‌تر از هیکل اسپایدرمن بود و هم دو پوستر برجسته‌اش را به دیوار اتاقم داشتم، از نقش ماشین همه کاره‌اش و هویت نقش‌های مقابلش همچون ژوکر و ریدلر و دیگران هم نمی‌توان به این راحتی گذشت. هنوز هم می‌نشینم با برادرزاده‌ام بتمن نگاه می‌کنم؛ با علاقه هم نگاه می‌کنم. این درست که بتمن هم مانند سوپرمن لباس زیرش را روی شلوارش می‌پوشد اما بتمن لباس زیر قرمز نمی‌پوشد. سوای از این، بتمن با من وفادار بود. این شد که می‌گویم من شیفته‌ منش پهلوانی بتمن شدم. سوپرمن قهرمان خوش‌قیافه خوش‌هیکلی بود که هنوز هم به نظرم از بتمن قوی‌تر است، اما مقایسه‌ این دو شبیه خوابی است که در سال‌های کودکی می‌دیدم: پدرم با پدر یکی از هم‌مهد‌کودکی‌هایم درگیر می‌شود و از او کتک می‌خورد. بعد از این صحنه باز هم پدرم قهرمانم باقی می‌ماند چرا که همراهم بود و در تمام این سال‌ها کنارم ماند.

حالا وقتی می‌گویند فلانی سوپرمن است ناخودآگاه در نظرم می‌آید که فلانی شاید جذاب و کارآمد باشد، اما همراه نیست. بعد از همه‌ این‌ سال‌ها سوپرمنِ من، بتمن است و این جمله‌ پایانی انتقامی است که بعد از این‌همه سال از سوپرمن می‌گیرم.


این مقاله قبلا در دومین شماره از هفته‌نامه کرگدن در تاریخ 14 اردیبهشت 95 چاپ و منتشر شده است.

نویسنده
رامبد خانلری
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
احسان رضایی احسان رضایی 14 دقیقه مطالعه | 3 ماه پیش
img-content
حسن لطفی حسن لطفی 8 دقیقه مطالعه | 8 ماه پیش
img-content
بهروز غریب‌پور بهروز غریب‌پور 9 دقیقه مطالعه | 8 ماه پیش
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
رامبد خانلری رامبد خانلری 9 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
رامبد خانلری رامبد خانلری 8 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
img-content
رامبد خانلری رامبد خانلری 15 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.