بخونید، خونده بشید!
خواب آشفته یک رئیس‌جمهور!
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
خواب آشفته یک رئیس‌جمهور!
3 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
روزنامه شرق روزنامه شرق
روزنامه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، ورزشی صبح ایران
دنبال کن
خواب آشفته یک رئیس‌جمهور!

از همان روز نخست که بر سر کار آمد معلوم بود که در سیاست «تازه‌کار» است؛ فردی کاملا «ناشی» که مثل یک راننده «بدون تصدیق» می‌خواهد پشت «رل» ماشین عظیم اداره یک کشور بنشیند و آن را براند! اما به کجا؟ شاید به دره! 

 کسی که تا پیش از ورود به «کاخ سفید» حتی یک روز هم تجربه سیاسی نداشت به‌یک‌باره شده بود فرد اول مملکتی که سال‌ها ادعای راهبری سیاسی جهان را داشته است! این اتفاق؛ یعنی ورود «ترامپ» به کاخ سفید به خودی خود می‌تواند مهم‌ترین و عجیب‌ترین رویداد تاریخ سیاسی آمریکا باشد. بیشتر ازاین‌رو که با توجه به تجربه درازمدت دو حزب با سابقه آن کشور و تلاش آنها برای ایجاد تعادل در عرصه قدرت، اینک فردی به قدرت رسیده که حتی با معیارهای مرسوم آن دو حزب هم‌خوانی ندارد! و شگفت آنکه او اصلا به «دیپلماسی» اعتقادی ندارد! لابد تابه‌حال همه دانسته‌اند که او ورای هر قانون و چارچوبی، ساز خود را می‌زند و خر خود را می‌راند. او هرچه به ذهن پریشان و آشفته‌اش می‌رسد یا بر زبان می‌آورد یا آن را وقت و بی‌وقت «توییت» می‌کند! کاری هم ندارد که این رفتار با عرف سیاسی سازگار باشد یا نباشد. او کار خودش را می‌کند. آن‌قدر در رفتارهای دور از انتظار بی‌پرواست که در اغلب ملاقات‌ها به‌وضوح بی‌هیچ شرمی آنها را بروز می‌دهد! کازینودار سابق با آن سابقه پرمسئله، یک‌شبه شده است رئیس‌جمهور قدرتمندترین کشور دنیا! اتفاقی دور از انتظار که تا پیش از این حتی خوابش را هم نمی‌دید! فردای انتخابات وقتی همه مردم آمریکا از خواب برخاستند با یک کابوس روبه‌رو شدند؛ کابوسی واقعی که قرار بود با آن زندگی کنند. موجودی عجیب کاخ سفید کشورشان را اشغال کرده بود! موجودی ناشی که به‌یک‌باره پشت فرمان سیاست نشسته بود و می‌خواست هرطور که میلش کشید براند؛ راندنی ناشیانه که قرار بود کلی هزینه روی دست نه‌تنها یک ملت که روی دست همه جهان بگذارد. او از همان ابتدا ناشیگری‌اش را به رخ کشید. دستور مهم ممنوع‌الورودکردن شهروندان شش کشور که با مخالفت قضات روبه‌رو شد، ناشیگری‌اش را بدجور به رخ کشید. هرچند او از رو نرفت و به تصور اینکه می‌تواند همچون گذشته بنا به عادت با تطمیع یا ارعاب موانع را از پیش‌رو بردارد، دست به اقداماتی دیگر زد که همه به مشکل برخوردند. او غافل از اینکه هر اقدامی در مقام فرماندهی کل قوا می‌تواند او را در مظان اتهام قرار دهد و رسوایی به بار آورد، اقدام به بسیاری از کارها کرد که هیچ‌یک از دید رسانه‌ها پنهان نماندند؛ از جمله پنهان‌کردن رابطه «مایک فلین» با روسیه که با سوگند دروغ او همراه بود و در نهایت با رسوایی ناچار به اخراج او از کاخ سفید شد! بدتر از آن برکناری ناگهانی رئیس اف‌بی‌آی که زیر فشار ترامپ حاضر به خودداری از تحقیق درباره رابطه کمپین انتخاباتی ترامپ با کاخ کرملین نشد! و این اواخر که خودش اعتراف کرد تحقیقات به او هم رسیده است! ترامپ در تمامی روزهایی که به قدرت رسیده، بحران‌آفرینی کرده است. او به‌دلیل خودشیفتگی ذاتی‌اش مدام در پی جلب‌توجه است؛ از کنارزدن آن مقام بلندپایه مقدونیه برای ایستادن در صف اول در یک مراسم رسمی گرفته تا پیش‌افتادن از همسرش به هنگام پیاده‌شدن از هواپیما و جلب‌توجه‌کردن با توییت‌های جنجالی و بسیاری از رفتارهای عجیب‌وغریب خارج از عرف! حالا لااقل «تاک شوهای» تلویزیونی موضوعی برای خنداندن مردم پیدا کرده‌اند؛ موضوعی خنده‌دار که می‌تواند ساعتی مردم را سرگرم کند.

درنهایت مردم آمریکا با این موجود چه می‌خواهند بکنند؟ او که هیچ‌چیز از الفبای سیاست نمی‌داند چگونه می‌خواهد اداره کشوری با آن سابقه تاریخی را برعهده بگیرد؟ آیا آنها می‌توانند فردی را در کاخ سفید تحمل کنند که مدام در حال مسخره‌شدن است؟ در همین مدت کوتاه کاریکاتورهای فراوانی از او کشیده‌اند و در برنامه‌های پربیننده تلویزیونی زیادی به‌کرات مسخره‌اش کرده‌اند و در مراسم‌های مختلف پرمخاطبی نظیر گلدن‌گلوب و اسکار به‌دفعات روی صحنه ریشخندش کرده‌اند. او رفته‌رفته در حال تبدیل‌شدن به مسخره‌ترین چهره سیاسی تاریخ آمریکاست.

 راننده ناشی ماشین سیاست کاخ سفید، زیگزاگ و به‌هم‌ریخته رانندگی می‌کند! او با همین دست‌فرمان ناشیانه از روی بسیاری از تعهدات دولت قبل عبور کرده است و قصد دارد همچنان از روی بقیه هم بگذرد. هیچ تعهدی نزد او موجه نیست؛ حتی همان تعهدی که خود داده است! عجیب نیست که دستگاه دیپلماسی او هم مانند خودش ناشیانه عمل کند و حرف‌های بی‌ربط بزند؛ مثل همین حرف اخیر که از تغییر رژیم در ایران گفته است! لابد راننده ناشی می‌داند که با همین دست‌فرمان یا به دیواره کوه می‌خورد یا سر از دره درمی‌آورد. مردم عاقل آمریکا تا دیر نشده لابد فکری به ‌حال این موجود خواهند کرد، پیش از آنکه آنها را به دره هول بیندازد! 


این مقاله که قبلا در سایت روزنامه شرق منتشر شده از مجموعه مقالات برگزیده وب فارسی است که در موضوع آزاد منتشر می شود.

نویسنده
مهرداد حجتی
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
12 دقیقه مطالعه / 6 ماه پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
15 دقیقه مطالعه / 4 ماه پیش
img-content
12 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
شروین وکیلی شروین وکیلی 7 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.